Uygulama Performansını İzleyerek Faaliyet Kayıplarını En Aza İndirin

Uygulama Performansını İzleyerek Faaliyet Kayıplarını En Aza İndirin

 

Teknoloji üzerinde çalışan firmalar için kesintiler en büyük kabustur. Yapılan araştırmalarda firmaların %96 ‘sının son üç yılda kesintilere maruz kaldığı görülmüştür. BT‘den kaynaklanan bu kesintilerin maliyeti 1,5 M $ olarak ölçülmüştür ve kesintiler çalışanların 545 saatinin harcanmasına neden olmuştur. Bu kesintilerin % 51 ‘i engellenebilir kesintilerdir ve burada harcanan zaman aslında Ar-Ge gibi süreçlere yönlendirilebilir.

 

Esasen kesintiler kurumlarda maliyete sebep olan tek şey değildir. Uzun yüklenme zamanları ve komplikasyonlarda engellenebilir sorunlardır. Bu noktada uygulama performans yönetimi BT ekipleri için gerçek bir çözüm oluşturmaktadır. Sorunların çözümünde ve uygulama performans yönetiminde Applications Manager ile izleme altyapısını kurgulamak çözüm oluşturmaktadır.

 

Uygulama Performans Yönetimi Nedir?

Applications Manager çözümü uygulamanızı kod, bileşen, bağımlılık, transaction zamanı ve son kullanıcı deneyimi kapsamında izleyip yönetebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, uygulama performansı izlemek yalnızca performans metriklerinin toplanması ve izlenmesi anlamına gelirken, Applications Manager çözümü performans düşüşünü iyileştirmek, hataları tanımlamak ve izlenen öğeler üzerinde doğru eylemi gerçekleştirmenizi sağlamak için daha geniş bir projenin parçasıdır.

 

Applications Manager Araçlarına Neden İhtiyacınız Var?

Neredeyse her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu çağımızda, bir uygulamanın kullanılamaması kullanıcının dış dünya ile olan tüm bağlantısının kesilmesine sebep olur. Bir Applications Manager çözümünüz yoksa ve tüm uygulamalarınız arızalanmaya, gecikmeye başladıysa sizce ne olur? BT Destek ekibi sorunun kaynağını doğru bir şekilde saptayamayacağı için çağrılarla dolup taşacak ve sorunun çözümü için  MTTR (Mean Time to Repair) daha büyük olacaktır. Bu yüzden, bir Applications Manager çözümü işletmenizi potansiyel BT arıza tehditlerinden koruyacaktır.

 

 

Çoğu organizasyonda BT ekipleri DestekBT OperasyonDevOpsKalite ve Güvenlik şeklinde bölümlendirilmiş olabilir. Applications Manager çözümü BT Operasyon, DevOps ve Kalite ekiplerinin kullanımı açısından uygun olacaktır.

 

Kuruluşların BT altyapısının sağlıklı olduğundan emin olmak BT Operasyon ekiplerinin sorumluluğundadır. Bir Application Manager çözümü risklerin ve hataların sistemler üzerindeki negatif etkisinin azaltılmasında önemli ölçüde destek sağlayacaktır. Kalite ekipleri ise uygulamaların sadece sağlıklı çalışıp çalışmadığı ile ilgilenmezler. Onların en önemli sorumluluğu SLA (Service Level Agreement)‘lere uyumluluktur. Bu noktada Sentetik İzleme, uygulamaların beklenen performansta çalışıp çalışmadığını analiz ederek SLA‘lere uyumluluğun kontrolü açısından uygun bir çözüm oluşturur. DevOps ekipleri açısından, Applications Manager araçları uygulamalar üzerinde sürekli denetim sağladığından, daha kısa geliştirme ve yayımlama döngüleri gibi DevOps hedeflerini destekler ve bu sayede kritik uygulamalardaki hatalar azaltılmış olur.

 

Özetle, Applications Manager çözümü, yazılım geliştirme, kalite güvencesi, operasyon ve ürün stratejisi ekiplerinin ortak bir hedefe, yani iş sürekliliğine ulaşmasına yardımcı olur. Bir Applications Manager aracı kesintilerin sayısını büyük ölçüde azaltır ve sonuç olarak gereksiz BT giderlerinden kaçınmaya yardımcı olur.

 

 

İyi Bir Uygulama Yönetim Aracının Nitelikleri

  • URL İzleme
  • Kod İzleme
  • Transaction İzleme
  • Sentetik İzleme (Son Kullanıcı Simülasyonu)
  • Uygulama Bağımlılık Haritası
  • Sunucu ve Veritabanı İzleme
  • Sorunlar için Otomatik Teşhisler
  • Gelişmiş İstatistik Analiz

 

Applications Manager Neden İdeal Bir Çözümdür?

ManageEngine Applications Manager, BT altyapınızdaki çeşitli bileşenlerin erişilebilirliğini ve yüksek performansını garanti altına almak için oluşturulmuş bir altyapı ve uygulama izleme çözümüdür. Bulut uygulamaları, sanallaştırma teknolojileri, sunucular, veritabanları, sanal uygulamalar ve web uygulamaları dahil olmak üzere 130’dan fazla teknolojinin KPI (Key Performance Indicator)’larının izlenmesini ve analiz edilmesini sağlar.

 

Normalde, monolitik olmayan uygulamalar, izleme söz konusu olduğunda bir zorluk yaratma eğilimindedir. Genellikle, bu tür uygulamaların üç ana bölümü vardır. Bunlar; veritabanıistemci tarafı kullanıcı arabirimi ve sunucu tarafıdır. Tüm bu bileşenler Applications Manager sayesinde tek bir noktada merkezileştirme yapılarak kolaylıkla izleme altına alınmış olur.

 

Applications Manager APM Insight aracı, uygulamalarda derinlemesine görünürlük sağlamak için byte kodu araçlarını kullanır. Bu sayede yanıt süresi, veritabanı istatistikleri, hata, istisna istatistikleri ve işlem verileri gibi metrikleri toplayıp izleyerek bir uygulamanın tüm performansını izler. Applications Manager ayrıntılı işlem izleme sağlamak için kod profili oluşturma ve diğer veri toplama tekniklerinden yararlanır.

 

 

Applications Manager End User Monitoring aracı, sentetik web izleme yaparak web uygulamalarınızda kusursuz bir son kullanıcı deneyimi analizi sağlar. Kullanıcının çeşitli lokasyonlardan web uygulamanızdaki gezintisini deneyimlemek, diziyi kaydetmek ve daha sonra gelecekte analiz etmek için kusursuz bir çözümdür.

 

 

Applications Manager ayrıca dinamik olarak güncellenen uygulama bağımlılığı haritaları  sağlamaktadır. Bu haritalar, bir uygulama ile etkileşime girdiği altyapı öğeleri arasındaki sürekli değişen  bağımlılıkları görselleştirmelerine yardımcı olur. Bu otomatik görselleştirme, BT ekiplerinin sorun giderme çabalarını geliştirmelerine, MTTR’lerini azaltmalarına ve planlanan kapalı kalma sürelerinin etkisini anlamalarına yardımcı olur.

 

 

Applications Manager’ın akıllı hata yönetim sistemi ile, bir hatanın meydana gelmek üzere olduğunun işaretlerini tanıyabilir ve önlemek için alarm eşik değerleri veya anomali profilleri yardımıyla önleyici tedbirler alabilirsiniz. Otomatik düzeltici eylemleri eşik ve anomali profilleri ile ilişkilendirerek manuel müdahaleyi azaltabilirsiniz.

 

 

Applications Manager‘ın hazır 500’den fazla olan raporlarını kapasite planlama, trend analizi, tahmin ve SLA yönetimiyle ilgili daha fazla görünürlük için kullanabilirsiniz. Özelleştirilebilir dashboardları hızlı bir şekilde yapılandırma yeteneği ile, BT ve DevOps ekiplerinin yanı sıra işletme sahiplerinin kesintiler veya devam eden soruşturmalar sırasında etkili bir şekilde bilgilendirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Daha önce Applications Manager’ı tecrübe etme fırsatı bulamadıysanız, 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Detay için 10 dk İçinde Demo Hesabınızı Oluşturun sayfasını inceleyiniz.

 

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.