Siber Hijyen İçin En Etkili 5 Yöntem

Siber Hijyen İçin En Etkili 5 Yöntemleri Sizler İçin Hazırladık

 

Tehdit aktörlerinin daha yaratıcı hale gelmesiyle, sosyal mühendislik saldırıları da gelişerek, işletmenizi korumayı giderek zorlaştırmaktadır. Siber hijyen hakkındaki son siber güvenlik blogumuz, siber hijyen politikalarının ve sürekli son kullanıcı eğitiminin uygulanmasının önemine değiniyor.

 

İşte, işletmenizi sanal ortamda gizlenen siber tehditlere karşı korumak için mümkün olan en iyi konuma getirmenize yardımcı olacak beş adım:

 

  1. Potansiyel bir sosyal mühendislik saldırısını nasıl tespit edeceğinizi öğrenin

Kimlik avı, fidye yazılımı veya pretext – diğerlerinin yanı sıra – sosyal mühendislik saldırıları tehlikelidir ve genellikle tespit edilmesi zordur. Bunları mümkün olan en kısa sürede tespit etme yeteneği, işletmenizi bu tür siber tehditlere karşı korumak için çok önemlidir.

İşletmenizin her bir üyesi, potansiyel bir sosyal mühendislik saldırısını nasıl tespit edeceğini öğrenmelidir. Büyük ölçekli bir veri ihlalinin meydana gelmesi için tek gereken, bir çalışanın yanlış bağlantıya tıklaması veya kişisel bilgilerini yanlış kişiye göndermesidir.

İletişime geçmeden veya cevap vermeden önce iki kez düşünmeniz gereken veri ve iletişim alışverişlerinin bir listesi:

  • Kullanıcı veya kimlik bilgileri paylaşım talepleri
  • Sözleşmeye dayalı veya mali bilgi talepleri
  • Kişisel bilgi talepleri
  • Olağandışı veya şüpheli bağlantılar ve dosyalar
  • Sıradışı veya şüpheli telefon görüşmeleri

 

  1. Kullanıcıları cihazlarda eğitin

Cihazlarda kullanıcı eğitimi, onları korumada basit ancak hayati bir adımdır. İşletmenizin her üyesinin, işletme verilerinizi korumaya yönelik en iyi uygulamalardan haberdar olmasını sağlar. Bu, işe alımla başlarken, çalışanlarınızı cihazlarının güvenliğini nasıl sağlayacakları konusunda eğitmek devam eden bir süreçtir.

 

İster 5 dakikalık bir tuvalet molası isterse iş arkadaşınızla 10 dakikalık bir sohbet için olsun, şifreniz ilk savunma hattı görevi gördüğünden, iş istasyonunuzdan ya da masanızdan ayrılmadan önce cihazlarınızı kilitlemek önemli bir başlangıç noktasıdır.

 

BT departmanınız tarafından onaylanmamış üçüncü şahıs uygulamalarını kullanmaktan kaçınmak da önemli bir faktördür, çünkü istismar edilebilecek savunmasız programları kullanmamanızı sağlar. Ayrıca iş için kişisel cihazların gereksiz kullanımını sınırlamalısınız. Bunun yerine, siber saldırı riskini azaltmaya yardımcı olmak için işletmeniz tarafından sağlanan cihazları kullanın.

 

  1. Çok faktörlü kimlik doğrulama ve şifre yönetimi uygulayın

Cihazlarınızın güvenliğini sağlamak söz konusu olduğunda parola yönetimi politikaları ve çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) çok önemlidir. Bir parolanın rolü basit olsa da güçlü ve rastgele seçilmiş bir parolayı tutarlı bir şekilde değiştirmek de aynı derecede önemlidir.

 

Tehdit aktörleri tarafından sıklıkla istismar edilen bir güvenlik açığı olduğundan, cihazlarınızdaki tüm varsayılan şifreleri değiştirmeniz önemlidir ve elbette, şifrelerinizi asla kimseyle paylaşmayın.

 

MFA ayrıca, kullanıcıyı, bir cihaz her kullanıldığında; güvenli, ikincil bir uygulama aracılığıyla kimlik bilgilerini onaylamaya zorladığından, sistemlerinizi güvenli hale getirmenin anahtarıdır.

 

  1. En iyi yazılım ve donanım uygulamalarını takip edin

İster yerleşik savunma işlevlerine sahip sistemleri seçin; ister yazılım ve donanımınızı düzenli olarak güncelleyin, en iyi yazılım ve donanım güvenliği uygulamaları, işletmenizin güvenliğini sağlamak için elinizden geleni yapmanıza yardımcı olur.

 

Yerleşik savunma katmanlarına sahip sistemleri seçmek, kuruluşunuzun siber güvenliğini çalışır durumda oldukları anda güçlendirir. Veri şifreleme ve uç nokta koruması gibi yerleşik güvenlik işlevleri içeren birçok çözümle bu engeller, tehdit aktörlerinin sistemlerinize girmesini zorlaştırır.

 

Yazılım güncellemeleri söz konusu olduğunda, çoğu işletme güncellemelerin güvenliği sağlamaya yardımcı olmada oynadıkları önemli rolü gözden kaçırır. Tüm cihazlarınızdaki yazılımı ve donanımı güncellemeye öncelik verin, çünkü bu güncellemeler onların optimum düzeyde çalışmasını sağlar. Ürün güncellemeleri genellikle yeni keşfedilen güvenlik açıkları için kritik iyileştirmeler sağlar.

 

  1. Doğru teknolojiyi seçin

Şeffaf bir biçimde, çalışırken ihtiyacınız olan çözümleri sunan bir teknoloji sağlayıcısı bulmak kolay değildir. İşletmeniz için hangi tedarikçinin en uygun olduğuna karar vermek zaman alsa da ideal güvenlik çözümünüzü şekillendirme yolunda önemli bir adımdır.

 

Çoğu satıcı, müşterilerine güvenliği sağlamlaştırma kılavuzları (sisteminizin güvenliğini nasıl sağlayacağınızla ilgili ipuçları sağlayan kılavuzlar) sunar; bu nedenle, tedarikçilerinizin ilgili verileri ve gizlilik koruma politikalarını aldığınızdan emin olmak için doğru soruları sorun.

 

Doğru teknolojiyi seçmek, güçlü bir siber güvenlik stratejisinin merkezinde yer alır, çünkü şeffaflıkla çalışmak ve güvenlik açıkları etrafında net bir iletişim sürdürmek, işletmenizin optimum bir siber güvenlik stratejisi oluşturmasına olanak tanır.

 

Siber güvenliğinizi korumak devam eden bir süreçtir. Kuruluşunuzdaki sürekli insan döngüsü ile, özellikle “yeni” ve “mevcut” çalışanlar şeklinde, işletmenizin her bir üyesini siber güvenlik en iyi uygulamaları konusunda eğitmek sonsuz bir süreçtir.

 

Hem yeni hem de mevcut çalışanlar, işletmenizi değişen sayıdaki siber tehditlere karşı korumak için her gün atmaları gereken adımlarla ilgili sürekli hatırlatmalara ve güncellemelere ihtiyaç duyar.

 

Mathieu Chevalier

 

Yazının orjinalini okumak için lütfen tıklayınız.