PUSULAMIZ GELECEK!

Pandemi süreci iş hayatımızı tümüyle değiştirdi. Bu dönemde ofis dışından çalışma ve internet ortamı üzerinden yapılan erişimlerin astronomik olarak artması sebebiyle buna bağlı güvenlik açıklarının oluşturduğu riskler de çok ciddi oranda büyüdü. Yeni koronavirüs temalı kimlik avı dolandırıcılıkları da oldukça arttı. Bütün bunlar kurumların siber saldırılarla mücadele etmesinin önemini açık şekilde önümüze koymaktadır. Bilindiği üzere bu saldırılarla mücadele etme adına kullanılması düşünülen araçlardan ne kayıt yönetimi (Log Management), ne IR (Incident Response) ne de SOC (Security Operation Center) çözümleri merkezi bir yönetim platformu veya orkestrasyon olmadan anlam bir ifade edemez hale geldi.

 

Yeni SOAR konseptlerinin gelişmesi, kişileri ve kurumları bütünsel ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlere yöneltti. Tam da bu noktada ManageEngine gibi kurumların işini kolaylaştırmaya odaklanan kapsamlı bir BT yönetim yazılımı karşımıza çıkmaktadır. Vitel, ManageEngine BT çözümleri ile 2021 yılında bu alanda çok sayıda proje gerçekleştirmiştir. Bu kapsamdaki 40’ı aşkın optimum fiyatlı ürün ve ücretsiz araçlarla şirketlerin BT ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Ağ ve cihaz yönetiminden güvenlik ve hizmet masası yazılımına kadar BT altyapısını optimize etmek üzere entegre ve kapsamlı bir çözüm sunan ManageEngine çözümleri oldukça rağbet görmüştür ve görmeye devam etmektedir.

 

Vitel olarak ManageEngine çözümü dışında Türkiye distribütörü olduğumuz Ruijie, Peplink, Edgeverve, Option, Supermicro, Extreme Networks, Lantronix, Poynting, Veracity, Moxa, Genetec, Vidyo, Telycam ve Yamaha gibi stratejik iş ortaklarımız ile online iş süreçlerine hızla adapte olduk ve pazarda bir çok dijital dönüşüm projesine liderlik ettik. Online eğitime yönelik olarak sınıflardaki ses ve görüntü sistemleri, evden eğitime yönelik kesintisiz ve yüksek hızlı erişim çözümleri, uzaktan erişim ve yönetime yönelik çözümler, video konferans ve toplantı odası çözümleri, engelsiz bankacılık, çok noktalı ve yedekli merkezi erişimler (SD-WAN çözümleri) hiç olmadığı kadar talep gördü. Pandemi süreci ile beraber siber saldırılar inanılmaz boyutta arttığı için her ölçekten firmanın güvenlik yatırımlarını artıracağını öngörüyoruz.

 

Çalışanların farklı lokasyondan ve farklı cihazlardan şirket ağlarına bağlanması, zaman zaman güvenlik açıklarına yol açabiliyor ve saldırılara zemin oluşturabiliyor. Vitel olarak son aylarda kurumlara Ruijie, Peplink ve ManageEngine çözümlerimiz ile ağ güvenliği konusunda destek olmaya ve onların iş sürekliliğine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Nesnelerin interneti, yapay zeka ve otomasyonun ön planda olduğu günümüz veri analizi çağında, güçlü ve kesintisiz iletişim altyapılarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Dijital dönüşümü tetikleyen pandemi ile birlikte kurumlar SD-WAN’a geçiş süreçlerini hızlandırdı. Bu alanda önde gelen markamız Peplink ürünleri ile geçtiğimiz yıl tekstil, mobil iletişim, turizm, lojistik, otomotiv, enerji, gıda, eğitim, kamu, telekom ve perakende sektöründeki bir çok firma ile entegrasyon projesi geliştirdik.

 

Tüm bunlara ek olarak; geçen yıl endüstriyel pazarda madenler, limanlar ve veri merkezlerinde “Akıllı Ulaşım ve Fabrika Otomasyon” konseptine uygun projeleri başarı ile tamamladık. Kablosuz ve kablolu LAN/WAN endüstriyel çözümler, endüstriyel mobil SD-WAN, endüstriyel LTE, seri İletişim, RTU, I/O, endüstriyel siber güvenlik, endüstriyel IoT ve video konferans çözümleri odağımızdaki diğer konu başlıkları idi.”

 

Vitel, futurist bir firma ve buna bağlı olarak sürekli dönüşüyoruz. İnsan odaklı teknoloji yaklaşımıyla çalışan Vitel’in 2021’deki pusulası değer üretmek oldu. Bu yaklaşımımız ve yüksek teknoloji alanındaki bilgi birikimimiz ile yenilikleri hizmet sunduğumuz kurumlarla buluşturmaya ve dijital dönüşüm yolculuğuna liderlik etmeye hız kesmeden devam edeceğiz. Müşterilerinin yaşamlarını kolaylaştıran inovatif çözümler ve pandemiyle değişen müşteri ihtiyaçlarına uygun yenilikçi hizmetler sunan Vitel, 2021 yılının ilk üç çeyreğini de güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarla noktaladı. Odağımızda öncelikli olarak eğitim, sağlık, turizm, lojistik ve kamu sektörü bulunmakta. Dijital dönüşüm, yapay zeka ve IoT, veri güvenliği ve ağ teknolojileri denildiğinde akla gelen ilk firmalardan biri olmak istiyoruz. Katma değerli distribütör kimliğimiz ile hizmet verdiğimiz kurumları zirveye taşımayı kendimize misyon edindik. Çözüm yelpazemizi her geçen gün genişletmeye ve dünyanın önde gelen teknolojileri şirketleri ile yeni iş birlikleri yapmaya devam ediyoruz.

 

Son olarak stratejik iş ortaklarımız arasına Option, Supermicro, ve EdgeVerve’ü ekledik. Global teknoloji firmaları ile aramızdaki stratejik iş ortaklığı sayesinde ürün yelpazemizin genişlemiş olması, dijital dönüşüm projelerinde bizi daha da dinamik bir yapıya kavuşturdu. Ayrıca portföyümüze yeni eklediğimizOption Cloudgate çözümleri ile çok hızlı büyüyen IoT pazarına yönelik çözümlerimiz de artarak devam edecek. Günümüzde bulut tabanlı iş uygulamaları daha çok öne çıkıyor. Bulut bilişimle uyumlu hareket eden, uzak noktalarda kullanılacak teknolojiler, yeni iş operasyonları ve uygulama türlerine altyapı sağlayacak modern ağ iletişim teknolojileri her geçen gün daha çok rağbet görüyor.

 

Vitel’in de bu alanda yatırımları sürüyor. Vizyon sahibi kurumlar, otomasyon ve yapay zeka çözümleri ile güçlü yönlerini daha da geliştirip zayıf yönlerini güçlendiriyorlar, bunun sonucu olarak da pazarlarda kesintisiz süreklilik sağlayabiliyorlar. Öte yandan, ‘Internet of Things’ ile günlük hayatta kullandığımız pek çok şeyin birbirine bağlı hale gelmesi; yapay zekâ, konuşma, tanıma, görüntü işleme ve otonom sistemler gibi robotik teknolojiyi besleyen unsurların gelişmesine ve daha hızlı, daha güçlü, daha akıllı robotların tasarlanmasına neden oluyor.

 

Option ile yaptığımız iş ortaklığı ile bu alanda pazarda ses getirecek projeleri hayata geçireceğimize inanıyoruz. Endüstri 4.0 yalnızca üretim alanında değil; lojistik ve tedarik zinciri, sağlık, turizm vb. gibi birçok alanda da uçtan uca otomasyonu kapsıyor. Yapay zeka, otonom araçlar, IoT, robotik gibi teknolojiler sayesinde hemen hemen her sektör daha akıllı hale geliyor. Yeni düzende iletişim teknolojilerine, güçlü ağ altyapılarına, yapay zekâya ve veri analitiğine yatırım yapan şirketlerin öne çıkacağını öngörüyoruz. Vitel olarak her ölçekten kurumun “dönüşüm” ile fark yaratması ve “rekabet avantajı” elde etmesi için yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Pusulamız gelecek!”

 

Ayça BENLİ HARMANCIOĞLU – Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü