Kalabalık İnsan Gruplarını Yönetmek Ve Saymak Artık Çok Daha Kolay!

Video Analizi ile Sayım

 

Son yıllarda; işletmelerde, tesislerde veya benzer alanlarda belli bir anda kaç kişi olduğunu bilmek gittikçe daha önemli hale gelmektedir. İşletmeler, pandemi ile birlikte önemini daha da hissettiren sağlık kriterlerini karşılamak ve herkesi güvende tutmak için kişilerin yoğun olarak toplandığı alanları izlemenin ve bu bölgelerde yoğunluk aşırı arttığında bununla mücadele etmenin yollarını bulmak zorunda kalmaktadırlar.

Bu tür işletmelerin çoğu, kalabalık seviyelerini etkili bir şekilde tahmin etmek için kızılötesi ışın ile çalışan sayaçlar, termal sayma sensörleri veya video tabanlı  sensörler gibi araçlara güvenir. Bu teknolojiler belli ölçüde çözüm sağlasa da, çok sayıda insanı takip ederken en iyi seçenek olamazlar.

 

Kalabalık İnsan Gruplarını Yönetmek Ve Saymak Artık Çok Daha Kolay!

 

Günümüzde bütünleşik yazılım analitiği, kalabalık grupları izlemek için en ekonomik ve etkin bir çözüm olabilir. Bu sistem; sadece ek donanım alma, bunların bakımını yapma veya karmaşık entegrasyonlarla uğraşma gibi çabaları azaltmakla kalmaz; aynı zamanda mekanlar, ortak alanlar, toplu taşıma, ortak ofis alanları, alışveriş merkezleri ve perakende mağazaları gibi yerlerde fiziksel güvenlik ekiplerinin bu lokasyonlarda bulunan insanları güvende tutmasına da yardımcı olur.

 

Kalabalık Analiz Aracı

 

Kalabalık analiz veya tahmin aracı, belli kameraların görüş alanında büyük bir grup halinde bulunan insan sayısını tahmin eden bir video analiz çözümüdür. Bu analiz için mevcut kameralardan gelen görüntüler kullanıldığından sisteme yeni sensörler veya cihazlar eklenmesine gerek yoktur.

Bu tip çözümlerin her işletmede farklı şekilde uygulanabileceği ve beklentilerin de çok çeşitli olabileceği dikkate alındığında bu şekilde kamera görüntüleri üzerinden çalışan bir sistemin her iş gereksinimine ve ortama kolaylıkla adapte edilebileceği düşünülebilir. Analiz aracının belli özellikleri aktif edilerek veya çeşitli ayarlar yapılarak tamamen özelleştirilmiş şekilde her ortama uyarlanması sağlanabilir.

Örneğin, büyük ölçekli bir açık alanda kameranın geniş görüş alanı içindeki belli bölgelerde aşırı kalabalığı tespit edebilmek için birden fazla sayım alanı tanımlanabilir. Bu bilgilerle insanların daha az kalabalık alanlara gitmesini teşvik etmek için bildirim, duyuru veya alarmlar tetiklenebilir.

Kalabalık analiz aracının çalıştırılacağı günler ve saatler de yapılandırılabilir ve her kamera için ayrı kriterler tanımlanabilir. Bu, ekiplerin yoğun saatlerde daha etkin şekilde çalışmalarına ve sistemin en iyi sonuçları elde etmek için optimize edilmesine destek sağlar.

 

Kalabalık Analiz Aracı

 

Kalabalık Analiz Aracının Avantajları

 

  • Yoğunluk seviyesi, alarm eşiği ve alınacak uyarılar tanımlanabilir, böylece ekipler ne zaman müdahele edileceğini görebilir.
  • Ana ekranda zaman içinde kalabalıkların gelişimi ve durumu bir grafik halinde görsel olarak izlenebilir.
  • Önceden belirlenmiş bir zaman diliminde belli bir bölgede ortalama insan sayısı, maksimum veya minimum insan sayısı gibi değerler görülebilir.
  • Belli şartlara bağlı kurallar oluşturulabilir ve sonuçlar ana ekrandan izlenebilir.
  • Bir kalabalık tespit edildiğinde otomatik olarak alarmlar tetiklenebilir ve belli aksiyonların alınması sağlanabilir.

 

Genetec ve çözümleri hakkında daha detaylı bilgi için Vitel uzman danışmanları her zaman yanınızda!