IIS Sunucunun Etkin İzlenmesi

 

Microsoft Internet Information Services (IIS) web uygulamalarını barındırmak için popüler bir web sunucusudur ve sağlık hizmetleri, bankacılık, e-ticaret, lojistik gibi birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. IIS web sunucusu birçok BT altyapısının bel kemiğidir. Ancak IIS web sunucusu sorunlarla karşılaşırsa, web sitelerinin ve uygulamaların daha yüksek yanıt süreleri yaşamasına ve zaman aşımlarının neticesinde son kullanıcıların web sitenizden ayrılmasına veya performanstan şikayet etmesine neden olabilir.

 

Web sunucuları kuruluşların BT altyapısında çok önemli bir rol oynadığından optimum IIS performansını garanti etmek için hem IIS sunucularını hem de uygulamalarını izlemek çok önemlidir.

 

IIS Application Pool (Uygulama Havuzu) İzleme

 

Bir IIS web sunucusunda çalışan işlemler web isteklerini ele alır ve yanıtlar sağlar. Tek bir sunucu aynı anda birkaç işlemi çalıştırır. Her çalışan işlem bir uygulama havuzuna aittir ve havuz kaynakları farklı havuzlara bağlı çalışan işlemler tarafından paylaşılmaz. IIS sunucusu ve uygulamaları iki ayrı varlık olsa da, birkaç ölçüm her ikisiyle de bağlantılıdır. Uygulama havuzları ve yanıt süreleri gibi çalışan süreçlerle ilgili ölçümler, hem IIS sunucusunun hem de uygulamaların sağlığını korumak için kritik öneme sahiptir.

 

IIS Uygulama Havuzlarının KPI (Performans Göstergesi)leri

 

 • Availability
 • Response times
 • Connection stats
 • Byte transfer stats
 • Application pool stats
 • Application performance metrics
 • Database transactions
 • Response times
 • Errors and exceptions

 

IIS Sunucu İzleme

 

IIS sunucusunun kapalı kalma süresinden kaçınmak için, uygulama havuzu istatistikleri, kaynak tüketimi ve yanıt süreleri gibi sunucu ölçümlerini takip etmek çok önemlidir.

 

 

IIS İzlemede En İyi Yöntemler

 

Basit bir HTTP monitörü kullanarak uygulamalarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir ve ayrıca yanıt vermek için gereken süreye göz atabilirsiniz. Gecikmeli yanıtların ardındaki olağan nedenler arasında yüksek bellek tüketimi; yetersiz sistem kaynakları, yeniden derlemeye neden olan uygulama havuzu geri dönüşümü, web uygulamasıyla ilgili sorunlar ve üçüncü taraf bir hizmetle ilgili sorunlar yer alır. Yalnızca gelişmiş IIS uygulama izleme araçları temel nedeni belirlemenize yardımcı olsa da herhangi bir temel uygulama izleyicisi size uygulamaların kullanılabilirliğini ve sağlık durumunu verebilir. IIS’ yi bir HTTP denetleyicisi aracılığıyla izlemek hizmet düzeyi sözleşmenize (SLA) uymanızı sağlamanın da iyi bir yoludur.

 

 

Uygulama Havuzlarının Erişilebilirliğinden Emin Olun

 

IIS uygulama havuzunuz önemli uygulama hataları, kötü yapılandırmalar veya diğer sorunlar nedeniyle çökerse, uygulama çalışmayı durdurur. Uygulama havuzları tarafından kullanılan kaynağı (CPU ve bellek), sağlık durumu ve kullanılabilirliği ile birlikte, kabul edilebilir sınırlar içinde tutmak ve gereksiz kesintileri önlemek için izlemek her zaman iyi bir yöntemdir. Çok fazla CPU ve bellek tüketen uygulama havuzlarını tanımlayarak havuz çalışıyorsa ek kaynakları ayırarak ve çalışmayan havuzları silerek performansı optimize edebilirsiniz.

 

 

NET Sunucusunda Çalışan Uygulamanızın Performansını İzleyin

 

Yanıt süresi; bir web uygulamasının başarısına karar vermede en önemli faktördür. Web uygulamalarının yüklenmesi daha uzun sürerse, müşteriler memnun kalmayabileceği için işinizi olumsuz etkiler. Uygulamanızın yükleme süresine karar veren çok sayıda değişken vardır.

 

Uygulama performansı izleme; uygulamalarınıza kod düzeyinde görünürlük sağlayarak performansın derinliklerine inen gelişmiş bir izleme tekniğidir. SQL sorgu profili izlemek gecikmeyi artıran sorguları belirlemenize yardımcı olur. Uygulama performansı ölçme yeteneklerine sahip herhangi bir yazılım yoğun zaman gerektiren öğeleri ve işlemleri tanımlamanıza ve optimize etmenize yardımcı olacaktır.

 

 

ManageEngine Applications Manager’ın IIS izleme aracı .NET ve IIS uygulamalarınızın bütünsel olarak izlenmesini sağlamak için yukarıdaki tüm işlemleri gerçekleştirir. APM’ye ek olarak sentetik işlem izleme ile kullanıcının web uygulamalarınızdaki yolculuğunu da deneyimleyebilirsiniz.

 

IIS ve .NET için Performans Sayaçları

 

Performans sayaçları analiz süreçlerinizde size yardımcı olur. IIS için standart işletim sistemi Microsoft Windows olduğundan tüm ölçümler Windows performans sayaçları aracılığıyla yapılır. ManageEngine Applications Manager’ın IIS monitörü bu ölçümleri toplamak için yapılandırılabilir ve izin verilen aralığın eşikleri ihlallerle ilgili bildirimler almak ve düzeltici eylemleri otomatik olarak gerçekleştirmek için bunlarla ilişkilendirilebilir.

 

IIS izleme için hayati önem taşıyan performans sayaçları şunlardır:

 • System: CPU and memory
 • Web Service: Byte transfer and connection stats
 • .NET applications: Errors and exceptions

Web uygulamalarınızın sağlığını ve kullanılabilirliğini kontrol etmek için basit bir HTTP kontrol hizmeti ve Windows Yönetim Araçları yeterli olacaktır, ancak Applications Manager gibi algısal bir Uygulama Performansı İzleme aracıyla, performansı optimize ederek ve gereksiz kesinti sürelerini önleyerek daha fazlasını başarabilirsiniz. Ayrıca, geçmiş analizler yapmanızı ve gelecekteki kullanım eğilimlerini tahmin etmenizi sağlayan gelişmiş analitik raporlarıda kullanabilirsiniz. ManageEngine Applications Manager’da yeniyseniz, 10 dakikadan daha kısa sürede izlemeye başlamanızı sağlayan 30 günlük ücretsiz deneme ile daha fazla bilgi edinebilir veya kişiselleştirilmiş bir demo talep edebilirsiniz.

 

Detay için 10 dk İçinde Demo Hesabınızı Oluşturun sayfasını inceleyiniz.

 

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.