CrowdStrike Falcon LogScale’in 5 Farklı Kullanım Alanı

 

SIEM çözümleri modern güvenlik operasyonu merkezlerinde önemli bir role sahiptir. Bu çözümler, güvenlik ve uyumluluk adına log verilerini ve bildirimleri toplamanıza, korele ve analiz etmenize yardımcı olurlar. Fakat bu önemine rağmen SIEM çözümleri günümüzün log toplama performansı ve ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanırlar.

 

Bununla birlikte, günümüzde saldırganlar hiç olmadığı kadar hızlı hareket etmektedir ve bu sebeple işletme ve kurumlar bu saldırganları tanımlamak ve tehditlere karşı hızlıca müdahale edebilmek için gereken altyapılarının geliştirilmesini ön plana almak zorundadırlar.

 

Bu yazıda, SIEM çözümlerinin günümüzdeki durumunu ve CrowdStrike Falcon® LogScale’in güvenlik seviyesini arttırırken, klasik SIEM’lerle karşılaştırıldığında operatif maliyetleri aşağı çekerek nasıl beş farklı kullanım alanında uygulanabildiğini işleyeceğiz.

 

Klasik SIEM Çözümleri Sizi Astronomik Maliyetleri ve Karmaşıklığı ile Yorar

 

Güvenlik ekipleri, tehdit tespiti ve müdahale gibi temel işlemler için SIEM çözümlerini kullanırlar. Fakat maalesef birçok klasik SIEM çözümü onlarca yıl öncesinin mimarilerine dayandığı için günümüzün ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanırlar.

 

SIEM çözümleri günümüz veri hacimlerine göre tasarlanmamıştır. Klasik SIEM çözümleri endeks tabanlı arama motorlarına sahiptir fakat log hacimleri ve log toplanılan kaynak sayısı arttıkça oluşturulan endeks boyutu başa çıkılamayacak hale gelmektedir. Bu durum, güvenlik ekiplerinin hızını düşürür ve tehditleri avlama ve ihlalleri durdurma konusunda sekteye uğramasına sebep olur.

 

Aynı zamanda, bu çözümler maliyetlidir. Klasik SIEM çözümlerinde, her verinin loglanması o kadar fazladır ki, işletme ve kurumlar hangi verilerin loglanacağına ayıklama işlemi ile karar verirler.  Bu da kör noktaların artmasına ve saldırıların cevapsız kalmasına sebebiyet verir. Güvenlik ekipleri ne kadar veri toplayabilirlerse o kadar da güvenliği sağlamış olurlar ve kök nedenleri ve hızlı hareket eden saldırı tiplerini çabuk bir şekilde tespit ederek, karmaşık saldırıları ortaya çıkarabilirler.

 

Falcon LogScale’ın klasik SIEM çözümlerine göre %80’e kadar altyapı tasarrufu yapmanızı nasıl sağladığını görmek isterseniz Falcon LogScale tasarruf hesap cetveline göz atabilirsiniz.

 

Falcon LogScale’ı Kullanılabileceğiniz 5 Temel Kullanım Alanı

 

1. Tehdit Avcılığı

Falcon LogScale hız, ölçeklenebilirlik ve sıralama esnekliği sağlayarak, ekiplerinizin ihtiyacı olan proaktif olarak ortamınızda bulunabilecek tehditleri elimine etmesine olanak sağlar. Gizli olan tehditleri gün yüzüne çıkarmak için ekibinizin temelde zararlı olmayan aktivitelerin oluşturduğu kirliliği ortadan kaldırarak veri yığınlarının üzerinde eleme yapabilmelerine ihtiyaçları vardır. Bu durum, karmaşık sorgular, sonuçları inceleme ve sorguların yeniden rafine edilerek, çalıştırılmasını içeren ve tekrar eden bir süreçtir.

 

Falcon LogScale’in gelişmiş sorgulama dilinin standart ifadeler ve fonksiyon çeşitliliğini desteklemesi sayesinde tehdit avcılarınız aramalarını optimize edebilir ve tehditleri hızlı bir şekilde bertaraf eder. Ayrıca, analistler serbest metin araması ile sorguları basit bir şekilde uygular. CrowdStrike’a ait sektördeki en iyi IOC veri tabanıyla entegrasyon sağlandıktan sonra tehdit avcılarınıza hızlıca içerik sağlar.

 

 

2. Vakalara Müdahale ve Adli Takip

 

Bir vakaya müdahale ederken, denetleme ve hasar oluşmadan önce çözmek için zamana karşı yarışırsınız. Falcon LogScale, tüm bu süreçte yardımcı olur. Düşük maliyetli, uzun veri tutma süresi ile bir saldırıya ait kök nedeni bulmak için aylar hatta yıllar öncesine gidebilirsiniz. Ölçeklenebilirliği her şeyin logunu almanıza olanak sağlar, böylece gerçekleşen tüm aktivitelerin etkisini, odağını ve olay örgüsünü arayabilirsiniz. Yıldırım hızında arama yeteneği ile birlikte adli takip yapabilir, olayları yeniden kurgulayabilir ve saldırıya ait sıradaki eylemleri tanımlayabilirsiniz. Zararlı IP adresleri veya etki alanı gibi tehdit istihbaratı verileri ile korele edilince ekibinize saldırının dağılımı ile ilgili içgörü sağlarsınız.

 

3. Log Yönetimi ve Uyumluluk için Verilerin Tutulması

 

SIEM çözümleri ve uyumluluk iç içe bulunan kavramlardır. Fakat regülasyonlar daha sertleştikçe loglama gereksinimleri ve dolayısıyla SIEM maliyetleri gittikçe artar. Falcon LogScale, uyumluluklar için başınızı ağrıtmaz, ölçeklenebilir ve uzun sürelerde verinin tutulmasını düşük bir maliyet ile karşılar.

 

Dahası, Falcon LogScale, LogScale Collector ajanı, bütünleşik CrowdStream veri gözlem hattı, log taşıyıcılara yönelik desteği, veri entegrasyonları ve Falcon LogScale Marketplace üzerinden teknoloji ortaklarına ait çözümlerle entegrasyonları ile kolayca veri elde etmenizi ve bu verileri işlemenizi sağlar. Özelleştirilebilir panelleri ve opsiyonel veri maskeleme özellikleri, Falcon LogScale’i uyumluluk için ideal bir araç haline getirir. Esnek, bulut tabanlı ve lokalde kurulum seçeneklerinin yanında sıkıştırma oranları ve az yer kaplaması ile Falcon LogScale uyumluluk, uzun dönem veri saklama ve düşük maliyetiyle ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun çözüm haline gelir.

 

4. Tehdit Tespiti

 

Hiçbir güvenlik şirketi, saldırganların nasıl çalıştığını CrowdStrike kadar iyi anlayamadığı için, CrowdStrike Falcon® platformunun tehditleri tespit etmek ve işletme ve kurumları saldırılara karşı korumak için çok katmanlı, rakiplerine göre daha efektif savunma katmanları oluşturması şaşırtıcı değildir. Falcon LogScale kullanıcıları, korele edilen verilerle sürekli olarak çalışan ve bir veya daha fazla eylemi tetikleyebilen gerçek zamanlı sorgulara dayalı olarak kendi algılama süreçlerini ve bildirimlerini geliştirebilirler. Falcon LogScale, endekssiz mimarisi sayesinde tehditleri ortalama olarak bir saniyeden daha kısa sürede tespit eder, böylece tespit ve yanıt süreniz bu sayede en aza indirgenmiş olur. Falcon LogScale ile tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit etmek için yüzlerce hatta binlerce bildirim yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, Falcon LogScale Marketplace entegrasyonları sayesinde kullanıma hazır politikalardan da yararlanabilirsiniz.

 

Ayrıca, Falcon LogScale, CrowdStrike’ın önde gelen EDR ve kullanıcı davranışı analizi ürünleri olan CrowdStrike Falcon® Insight XDR ve CrowdStrike Falcon® Identity Threat Protection ile kolayca entegre olur. CrowdStrike müşterileri, bütünleşik Falcon platformundan tehdit tespitleri dahil olmak üzere tüm verileri arayabilir, görselleştirebilir ve ilişkilendirebilir.

 

 

5. Gerçek Zamanlı Denetim ve Görselleştirme

 

Falcon LogScale, güvenlik durumunuzun gerçek zamanlı ve eksiksiz bir görselleştirme sunarak eğilimleri analiz etmenize, tehditleri tespit etmenize ve sorunları gidermenize olanak tanır. Veri akış motoru, veriler geldiğinde grafikleri anında günceller, böylece anomalileri ve saldırıları anında tespit edebilirsiniz. Tek bir tıklamayla, analizi hızlandırmak için grafikler üzerinden grafiği oluşturan verilere erişim sağlayabilirsiniz. Falcon LogScale Marketplace’ten kolayca özel panolar oluşturabilir veya önceden oluşturulmuş panolardan yararlanabilirsiniz. Falcon LogScale, gerçek zamanlı sorgulara dayalı dinamik paneller oluşturmanıza ve paylaşımlı paneller üzerinden ekibinizle öngörüleri paylaşmanıza olanak tanır.

 

 

Özet

 

Birçok kuruluş için Falcon LogScale, SIEM kullanımınızı zorlayan alanları kolayca çözümlemek için hız, ölçek ve toplam sahip olma maliyetinin optimum karışımını sağlayan güçlü ve çok yönlü bir araçtır.