Birleşik Uç Nokta Yönetiminin Temel Güvenlik İşlevleri

Birleşik uç nokta yönetiminin temel güvenlik fonksiyonları

 

Dijital dönüşümün bir parçası olarak, iş için çok çeşitli cihazlar ekleniyor. Birleştirilmiş bir uç nokta yönetimi (UEM) çözümü, yönetim politikalarını ve yapılandırmalarını deploy etmenin yanı sıra uç noktaları da güvence altına alabilir.

 

 

Birden çok uç nokta türüne sahip işletmelerde uç nokta güvenliği neden kritiktir?

  • Birçok iş alanı buluta geçti. Dizüstü bilgisayar, mobil cihaz ve diğer cihazları kullanan çalışanların, ofis dahil, uzaktaki bir ofis veya seyahat ederken verilere her yerden erişmesi gerekir. Çalışanların 24 saat boyunca cihazlarıyla çalışmasını sağlamak, güçlü bir güvenlik sistemi gerektirir.
  • Kurumsal BT ağları çeşitlidir ve Windows ve macOS bilgisayarların yanı sıra mobil kullanım için başka platformlar da içerebilir. Birçok kurumsal ağ, çalışanlarının kişisel cihazlarına izin vererek BYOD politikaları uygular. Ayrıca, işletmelerin çalışanların iş için kullandıkları işletim sistemini ve üçüncü taraf uygulamaları yönetmesi gerekir. Gelişmiş güvenlik, herhangi bir platformda aksiliklerin önlenmesine yardımcı olur.
  • Kuruluşların güncelleme standartlarını, aygıt kısıtlamalarını, kullanıcı düzeyi rol tanımlarını ve veri güvenliği denetimlerini uygulamayı içerebilecek çeşitli güvenlik uyumluluğu gereksinimlerine uymaları gerekir. BT yöneticileri, BT güvenlik denetimlerinin başarısız olma riskini azaltmak için harekete geçmelidir.

UEM uç noktalarınızı korumaya nasıl yardımcı olur?

UEM çözümleri, istemci yönetimi, güvenlik yapılandırma yönetimi ve tarayıcı güvenliği ile ilgili özellikler de dahil olmak üzere birçok güvenlik özelliği sunar.

Client management:

Kötü amaçlı yazılımlara ve fidye yazılımlarına karşı koruma: Güncelleme uyumluluğunu sağlayarak UEM Windows, macOS ve Linux uygulamalarının yanı sıra üçüncü taraf uygulamalarının da güncel kalmasına yardımcı olur.

Potensiyel açıklara karşı önlem: Siber tehditlere, yanlış yapılandırmalara ve güvenlik açıklarına karşı savunmak için UEM çözümleri, güvenlik duvarı ayarlarını değiştirmek ve özel komut dosyaları kullanarak zero day saldırılarını azaltmak gibi proaktif çözümler sağlar.

USB Cihaz güvenliği: USB bağlantı noktalarını etkinleştirip devre dışı bırakarak, çalışanlar tarafından erişilen verileri kontrol edebilir ve beklenmeyen dosya bozulmalarını önleyebilir.

Uygulama blacklisting and whitelisting: Uygulamaları blacklist’e ve whitelist’e ekleyerek, kullanıcılarınızın hangi yazılımı kullanabileceğini belirleyebilir.

Antivirus definition installation: Belirli antivirüs çözümlerini sessizce yükleyebilir ve antivirüs tanımlarınızı güncel tutabilir.

Güvenlik yapılandırma yönetimi:

UEM, aşağıdakiler gibi güvenlik yapılandırmalarını tanımlamanıza olanak tanır:

Parola süresinin dolmasına ilişkin uyarılar: Kullanıcıların süreleri dolmadan şifrelerini sıfırlamalarını istemek için bir şifre uyarısı verebilirsiniz.

Firewall Konfigürasyonları: Siber suçluları savuşturmak için açık portları ve istenmeyen trafiği düzenleyin.

Özel script yapılandırmaları: Zero day saldırılarını ve yeni siber saldırıları önlemeye yardımcı olmak için özel scriptler gönderin ve regedit ayarlarını değiştirin.

 

 

Browser security:

Browser add-on management: Ağınızdaki zararlı olabilecek uzantıları ve eklentileri tespit edip kaldırın.

Web Filtreleme: Web sitelerine erişimi kısıtlayarak veya güvenilir web sitelerine indirmeleri sınırlandırarak ağınızı sürücü saldırılarına karşı koruyun.

Tarayıcı güvenlik yapılandırmaları: Tarayıcıların siber saldırılar için ağ geçidi olmasını önlemek için güvenlik yapılandırmaları tasarlayın.

Uyumluluk: CIS ve STIG gibi önceden tanımlanmış güvenlik standartlarına uymayan bilgisayarları tespit edin ve düzeltin.

 

 

Kurumsal mobil cihaz yönetimi:

Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi mobil uç noktaların güvenliğini yönetmek, sabit bilgisayarların güvenliğini yönetmekten farklıdır ve coğrafyaya özgü daha fazla işlevsellik devreye girer.

Bekleme durumunda;

Parola zorlama: Şifreleme ve güçlü parola kullanmak, beklemedeki verilere yetkisiz erişimi önlemenin yollarından bazılarıdır.

Veri erişimi için uygulama yetkilendirme: Yetkisiz uygulamaların, politikaları uygulayarak kurumsal onaylı uygulamalar tarafından kullanılan verilere erişmesini önleyin (veya tam tersi).

Profil yönetimi: Kişisel ve kurumsal verileri izole ederek, bir kullanıcının cihazında bulunan kişisel verilerin korunmasını sağlayabilirsiniz (özellikle BYOD cihazları için).

Güvenli içerik paylaşımı: Mobil cihaz yönetimindeki (MDM) veya UEM çözümündeki içerik yönetimi özelliği, belgeleri paylaşmak için güvenli ve gizli bir yol sunar.

Taşıma durumunda;

Güvenli veri aktarımı: Bir UEM aracıyla, verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlamak için VPN, uygulama başına VPN, global HTTP proxy vb. yapılandırabilirsiniz.

Çalınan veya yanlış yerleştirilen cihazlarda veri silme: Bir mobil cihaz kaybolursa, cihazda bulunan verilerin, özellikle de kuruluşunuz için hassas bilgiler olması durumunda, güvenliğini sağlamak çok önemlidir. Yetkisiz veri erişimini önlemek için cihazı kilitleyebilmeli, sıfırlayabilmeli, silebilmeli veya yerini bulabilmelisiniz.

Geofencing: Bir cihaz belirtilen bir konumdan ayrıldığında kurumsal verilerin silinmesini sağlayın.

Kullanılan veriler için:

Mobil veriler için korumalar: Kurumsal verilerin kullanımını kısıtlamak için güvenlik politikalarını yapılandırın.

Jailbroken cihaz kısıtlamaları: Bir kullanıcı bir cihazı jailbrake yaptığında, cihazı ilk başta koruyan güvenlik kısıtlamaları işe yaramaz hale gelir. İşletme düzeyinde, bu hayati veya hassas kurumsal verilerin tehlikeye girmesine neden olabilir. Bir UEM aracı kullanarak, jailbreak veya köklü cihazların kurumsal verilere erişmesini engelleyebilirsiniz.

Veri güvenliği: Mobil kurumsal verileri şifreleyerek veri hırsızlığını önleyebilirsiniz.

BYOD güvenliği: Profil yönetimi, kurumsal verilere yetkisiz erişim veya paylaşım olmadığından emin olurken hem kurumsal hem de kişisel verileri yönetmenizi sağlar.

Parola zorlama: Daha güçlü parolalar uygulamak, verilerinizin güvenliğini tehlikeye atabilecek üçüncü taraf saldırılarının önlenmesine yardımcı olur.

UEM çözümü, bir kuruluşun BT altyapısındaki tüm cihazları yöneten ve güvenlik altına alan, herhangi bir konumdaki verileri koruyan ve daha iyi görünürlük ve kontrol sağlayan entegre bir platformdur.

ManageEngine Desktop Central, kurumsal mobil cihaz yönetiminde (mobil uygulama yönetimi ve MDM gibi özellikler sayesinde) en üst seviyede kalmanıza yardımcı olan bir UEM çözümüdür, bunun yanı sıra dizüstü bilgisayarlar, bilgisayarlar, tabletler ve sunucular da dahil olmak üzere çeşitli uç nokta grupları için müşteri yönetimini gerçekleştirir.

 

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.