Yeni Nesil, Yeni Yaklaşımlar

Her şey ne kadar çok sessizleşti değil mi?

 

Güvenlik duvarları, uç nokta cihazları… Sisteminizin ve ağınızın güvenliği teminat altında değil mi? Yoksa bilinmeyen bir durum mu var?

 

Uzun süre sessizce çalışan ve sorun çıkarmayan sistemler her ne kadar huzur verici olsa da, işin altında farklı bir senaryo olabilme ihtimali her zamankinden daha fazla.

 

Günümüzde artık klasik antivirüs yazılımları yeni nesil profesyonel saldırıları ne yazık ki tespit edememektedir. İmza tabanlı tarama teknolojisi artık sıfırıncı gün (Zero Day) saldırılarının etki alanını oldukça geniş bırakmaktadır. 2022 Global Threat Report’a göre saldırıların %62’si zararlı bir yazılım içermeden, uzaktan kod çalıştırma ile gerçekleşmektedir. Bu da klasik antivirüs sistemlerini daha da zayıf bir hale getirmektedir.

 

CrowdStrike; yeni nesil bir güvenlik sistemi olarak, davranış analizi temeli ile işletmeleri tehlikelere karşı korur. Sistemlerde görünmeyen tehlikelere karşı en karanlık noktaları dahi görünür hale getirir. MITRE ATT&CK çerçevesinde ilişkilendirdiği verilerle bilinen ve bilinmeyen tüm saldırılara karşı koruma sağlar.

 

MITRE ATT&CK

 

Artık birçok üretici makine öğrenmesi (ML) algoritmalarını kullanmaktadır. Fakat günün sonunda bu algoritmaların nasıl beslendiği ve elde edilen verilerin birbiri ile nasıl ilişkilendirildiği de çok önemlidir. Ne kadar çok veri elde edilirse ve bunlar arasında ne kadar korelasyon yapılırsa o kadar verimli bir koruma sistemi elde edilebilir.

 

Siber güvenlik alanında en büyük üç istihbarat tedarikçisi firmadan biri olan CrowdStrike kapsamlı bir güvenlik sistemi sunmaktadır. Diğer antivirüs üreticilerinin aksine, ilk başta EDR teknolojisi ile faaliyetlerine başlayan CrowdStrike, işletmelere muazzam bir görünürlük sunmaktadır ve çok iyi bilindiği üzere, görülemeyen şeyler kontrol de edilemezler.

 

CrowdStrike; yüklendiği sistemlere neredeyse hiç yük getirmeyen yazılım ajanıyla çalışanların verimliliğini düşürmeden güvenlik sağlayan yeni nesil bir antivirüs çözümü yanında yönetilebilir hizmetler de sunabilmektedir. Kendi tehdit avcılarıyla, başka bir üreticinin çözümüne ihtiyaç duymadan sistemlerinizi 7/24 koruyabilen tek yeni nesil antivirüs üreticisi olan CrowdStrike, 2019 yılından bu yana Gartner Magic Quadrant’ta lider pozisyondadır. Dünyada Fortune 100 şirketlerinden altmış beşinin, en büyük on enerji şirketinden yedisinin, en büyük yirmi bankanın on beşinin aktif olarak kullandığı bu çözüm; işletmelere güvenlik konusunda beklediği iç huzuru getirmektedir.

 

2022 yılında, gittikçe kapsamlı hale gelen saldırılarla mücadele edebilmek tamamen farklı bir kavram haline gelmiştir. Güvenliği sağlamak için yeni paradigmalara ayak uydurmak; işletmeyi fidye yazılımı, kripto madenciliği benzeri saldırılardan korumak için bir zorunluluk haline gelmiştir. Son olarak, unutulmamalıdır ki, fidye yazılımı ile şifrelenen dosyaları geri kazanabilme, yedekleme çözümleri sayesinde mümkün olmaktadır. Eğer bir dosya yedekleme sisteminden tekrar elde ediliyorsa bu, aynı zamanda sistemde bir güvenlik sorunu olduğu anlamına da gelmektedir.

 

Vitel ve CrowdStrike sinerjisinin yarattığı kendinizi güvende hissetmenin yeni tarifi ile en kısa sürede tanışmanız arzusuyla, sağlıklı günler dilerim.