Web Sitesi İzleme Nasıl Yapılmalıdır?

Dijital çağda çoğu işletme potansiyel müşterilere ulaşmak ve sundukları ürün veya çözümleri sergilemek için bir web platformu kullanmaktadır. Web siteleri marka imajı oluşturmanın bir aracı olarak son derece popüler hale gelmiştir. İyi planlanmış web siteleri hedef kitlenin dikkatini çekebilir ve fırsatların ödeme yapan müşterilere dönüşme olasılıklarını artırabilir.

Müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunup sunamayacağınız web sitenizin performansına bağlıdır. Web siteniz kullanılamıyorsa veya yanıt verme hızı düşükse son kullanıcılar web sitenizin sayfalarına giremez veya bunların yüklenmesini beklemek istemez, bu da işletmenizin itibarı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bu nedenle sitenizin etkinliğini sağlamak ve herhangi bir performans kesintisinden kaçınmak için web sitesi performansının izlenmesi çok önemlidir. Bu sayede yalnızca web sitenizin kullanılabilirliği hakkında bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizin kritik metriklerini anlamanızı sağlarsınız. Böylece güvenilirliğini artırmak ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için organize olabilirsiniz.

Web Sitesi İzlemek Nedir?

Web sitesi izleme, web sitenizin kullanılabilirliğini ve performansını sürekli olarak izlemeyi içerir. Web sitesinin son kullanıcılar için beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını doğrulamaya yardımcı olur ve web sitenizin performansında herhangi bir sorun ortaya çıkarsa sizi bilgilendirir. Bu sorunları gidermek sizi gereksiz performans aksaklıklarından kurtarabilir. ManageEngine Applications Manager web sitenizi çeşitli perspektiflerden izlemenize olanak tanıyan kapsamlı web sitesi izleme sağlar.

Applications Manager gereksinimlerinize bağlı olarak web sitenizin performansını izlemeniz için dört farklı yol sunar. Şimdi bu seçeneklere ve Applications Manager ile izleyebileceğiniz temel web sitesi performans metriklerine bir göz atalım.

Web Sitesi Erişilebilirlik İzleme

Web sitesinin kapalı kalma süresi işletmeler için önemli bir endişe nedenidir. Sık sık kesinti yaşanması sitenizin sadık müşteriler arasında güvenilirliğini kaybetmesine neden olabilir ve ilk kez gelen ziyaretçilerde kötü bir ilk izlenim yaratabilir.

Bir web sitesinde kesinti süresi; planlanmış bakım, veri merkezi sorunları, web sitesi kodundaki hatalar ve bilgisayar korsanlığı girişimleri gibi bir dizi farklı nedenden kaynaklanabilir. Web sitesi kesinti süresi bazen kaçınılmaz olsa da kuruluşlar kesinti sürelerini olabildiğince azaltmaya çalışır ve web sitesi izleme çözümleri web siteniz kullanılamadığında sizi bilgilendirerek yardımcı olabilir.

 

 

Applications Manager’ın web sitesi izleme yazılımıyla web siteniz çöktüğünde anında bildirim almak için bir URL monitörü yapılandırarak web sitenizin kullanılabilirliğini kolayca izleyebilirsiniz.

Applications Manager web sitesi sahiplerinin web sitesi performansının kötü olmasına neden olan faktörleri izole etmelerini sağlayarak, bu sorunları gidermelerine yardımcı olur.

Web Sitesi Yanıt Süresinin İzlenmesi

Herkes hızlı bir web sitesini sever. Geniş bant hızlarındaki gelişmeler ve süper hızlı web sitelerinin ortaya çıkmasıyla kullanıcıların web sitesi hızına ilişkin beklentileri değişti. Son araştırmalar web sitenizin yüklenmesi beş saniyeden uzun sürerse kullanıcıların sitenizi terk etme olasılığının yüzde 90 arttığını gösteriyor.

Bir web sitesinin yanıt süresi web sitesinin hızını belirler. Yanıt süresi web sunucunuzun veri paketlerini bir son kullanıcının tarayıcısına bağlaması ve göndermesi için geçen süredir. Gecikmesiz bir web sitesi müşteriler üzerinde iyi bir izlenim bırakabilir ve hemen çıkma oranlarının düşürülmesine de yardımcı olabilir.

Applications Manager’ın web sitesi izleme hizmeti DNS zamanı, bağlantı süresi, İlk Byte Zamanı (FBT) ve Son Byte Zamanı gibi bölünmelerle birlikte web sitenizin yanıt süresini izler. FBT bir tarayıcının bir web sunucusundan ilk yanıt baytını alması için geçen süredir, yani web sitesinin o kullanıcı için ne kadar hızlı performans gösterdiğinin çok güçlü bir göstergesidir.

 

 

Applications Manager ayrıca birkaç web sayfası içeren bir web uygulamasını izlemek istiyorsanız kullanışlı olabilecek URL dizisi izleme olanağı sunar. Bu özellikle çok sayfalı e-ticaret işlemlerinin doğru çalışıp çalışmadığını ve iyi bir yanıt süresine sahip olup olmadıklarını doğrulamak için test etmek için yararlıdır. URL dizisi izleyicisi işlemlerin uçtan-uca doğrulamasını gerçekleştirerek işlemi hangi adımın yavaşlattığını belirlemenize yardımcı olur.

Web Sitesinin Son Kullanıcı Perspektifinden İzlenmesi

Anlık memnuniyet çağında son kullanıcılar web sitenizde sorunsuz bir deneyim yaşayabilmeyi ummaktadır. Web sitesi kullanılabilirliğini ve yanıt süresini izlemek web sitenizin çalışıp çalışmadığına dair size adil bir fikir verse de web sitesinin son kullanıcı deneyimini anlamadığınız sürece kullanıcılarınızın işlemlerini hatasız gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini bilemezsiniz.

Sentetik izleme tekniklerini kullanmanız gereken yer burasıdır. Sentetik işlem izleme web sitesi performansını son kullanıcı perspektifinden analiz etmeyi içerir.

Applications Manager’ın sentetik işlem izleme özelliği (Real Browser Monitor) olarak da bilinir. Birden fazla coğrafi konumdan Firefox gibi gerçek bir tarayıcı açar ve web sitenizdeki öğelerin bu konumdan nasıl yüklendiğini ve daha spesifik olarak kullanıcılarınızın bunları nasıl görüntülediğini izler.

Kullanıcınızın konumundan web sitenizin kullanılabilirliğini ve web sitenizin performansını dinamik olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizde gerçekleşen önemli işlemlere göz atmak için kayıt cihazını kullanarak karmaşık iş akışlarını da kaydedebilirsiniz.

Real Browser Monitor ile web sitenizdeki komut dosyaları, CSS, resimler, üçüncü taraf hizmetler vb. gibi çeşitli öğelerin yanıt süresini analiz edebilir ve web sayfasının yavaş yüklenmesine neden olanları belirleyip izole edebilirsiniz. Hatta web sitenizin iş hedeflerinizi ve hizmet düzeyi anlaşmalarınızı (SLA’lar) karşıladığından emin olabilirsiniz.

 

 

Sentetik izleme simüle edilmiş trafiğe dayandığından son kullanıcıların izleyebileceği farklı web sitesi yolu kombinasyonlarını test etmek için yararlıdır. Sentetik izleme sorunları son kullanıcılar bunlarla karşılaşmadan önce yakalamaya yardımcı olur. Ayrıca geliştirme ekiplerinin yeni bir konumdaki kullanıcılara yükseltmeleri veya yamaları sunmadan önce bir uygulamanın performansını kontrol etmesini sağlar.

Web Sitesinin İçeriğinin İzlenmesi

Web sitenizin içeriğini izlemek web sitesi izlemenin bir başka önemli yönüdür. Bazen bilgisayar korsanları web sitenize saldırabilir ve bilginiz olmadan içeriği tahrip edebilir. Uzun vadede işletmenizin itibarına ciddi zararlar verebilir.

Web sitesi içeriğinizdeki değişiklikleri izlemek ve içerik değiştiğinde sizi uyarmak için Applications Manager’ı yapılandırabilirsiniz. Applications Manager, tahrip edilmiş unsurlarla ilgili ayrıntıların yanı sıra tahribat yüzdesi gibi çeşitli web sitesi izleme ölçümleri sağlar.

Bu özellik, web sitenizi tahrip eden güvenlik saldırılarını hızlı bir şekilde tespit etmede yararlı olabilir. Eksik veya bozuk sayfa öğelerini veya planlanmamış kod değişikliklerini takip etmeye de yardımcı olabilir.

 

 

Bir web sitesi yöneticisi olarak, web sitenizin çökmesi veya beklendiği gibi performans göstermemesini ilk öğrenenin siz olmamasından daha kötü bir şey yoktur. Kritik web sitelerinizi izlemek ve web sitelerinin ne zaman kapandığını hemen öğrenmek için ManageEngine Applications Manager’ın web sitesi izleme aracını kullanın.

Applications Manager, web sitelerinizin en iyi şekilde performans gösterdiğinden emin olmak için yukarıda bahsedilen tüm izleme yaklaşımları için özellikler sunar. Ayrıca sunucularınızı, spesifik uygulamalarınızı, veritabanı sunucularınızı, web sunucularınızı ve diğer altyapı öğelerinin yanı sıra REST API’leri de izlemek için Applications Manager’ı kullanabilirsiniz.

Daha önce Applications Manager’ı tecrübe etme fırsatı bulamadıysanız, 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Detay için 10 dk İçinde Demo Hesabınızı Oluşturun sayfasını inceleyiniz.

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.