Unicast Yayın – Multicast Yayın! Aradaki Fark Nedir?

Unicast yayın aktarımı, kamera ve istemci uygulaması arasında doğrudan, bire bir iletişimdir. Bir güvenlik olayınız olduğunu ve ekibinizin üç farklı üyesinin canlı yayını aynı kameradan görüntülemesi gerektiğini düşünün:

  • Video akışı unicast yayın ise; aynı videonun üç farklı kopyası, ağınız üzerinden her bir operatöre bir tane olmak üzere yayınlanır.
  • Bunun aksine, multicast yayın iletimi bire – çok iletişimdir. Kamera, video akışını bir kez anahtara aktarır. İkincisi, akışı ilgili izleyici sayısına kopyalar.

Öyleyse senaryomuzda, eğer iletim multicast yayın olsaydı, üç izleyici de aynı videoyu aynı anda, daha az bant genişliği kullanarak yayınlardı; çünkü video yalnızca gerektiğinde çoğaltılırdı.

 

 

Her Sistemin Artıları ve Eksileri Vardır

Unicast yayın sistemleri bant genişliği açısından daha yoğundur; ancak yapılandırılması daha kolaydır. Ağınız üzerinden daha fazla veri dolaştığı için, LAN’ınızı tıkayabilir ve diğer iş sistemlerine müdahale edebilir.

Multicast yayın sistemi kurmak çaba ve zaman gerektirir; ancak unicast yayına göre bir avantaj sunar: daha az bant genişliği kullanmak ve ağ trafiğini en aza indirmek! Ağın en fazla on 1080p akışı destekleyecek şekilde ayarlandığı bir sistem hayal edin:

  • Unicast yayına dayalı olarak mükemmel çalışır. Aniden bir şey oldu ve tesislerin üç dâhili kişi ve iki harici paydaş tarafından canlı olarak izlenmesi gerekiyor. Bu senaryoda, unicast yayın, aynı kameradan beş akış kullanarak ağ üzerinde ağır bir yük oluşturacaktır. Renklerde karışıklık görünebilir, bazı frame’ler atlanabilir.
  • Multicast yayın ile anahtarlar videoyu yalnızca isteyenlere gönderir. Video kalitesi korunacak ve video yine de görüntülenebilir olacaktır.

Kilit Hususlar:

Bazı durumlarda, donanımınızın sınırlamaları sizi unicast veya multicast yayına yönlendirir.

Unicast yayın sistemleri, eşzamanlı bağlantıları destekleyebilen kameralar gerektirir.

Multicast sistemleri ise multicast iletimini destekleyebilen kameralara ihtiyaç duyar. Bu durumda, BT departmanınızın ayrıca multicast yayın özellikli yönlendiriciler ve anahtarlarla multicast yayın özellikli bir ağ kurması gerekecektir.

Her İki Teknolojiden de En İyi Şekilde Yararlanın:

Ağlar karmaşıktır. Uzak konumlardaki kablosuz kameralar gibi bazı IP video kaynakları çoklu yayını desteklemez ve otomatik olarak unicast yayın yapar. Bu, bazı durumlarda bir ağın hem unicast yayını hem de multicast yayını desteklemesi gerektiği anlamına gelir.

İşte burada ,Security Center Omnicast ™ gibi akıllı bir IP video yönetim sistemi devreye girer. Esnek sistemi hem unicast yayını, hem de multicast yayını desteklediğinden; ağ aşırı yükünün üstesinden gelmenize, trafik kontrolünü iyileştirmenize, bant genişliğini en üst düzeye çıkarmanıza ve sisteminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Omnicast, ağ kullanımını optimize etmek için unicast yayın ve multicast yayın arasında geçiş yapar. Ani bir durum olduğunda ve birçok farklı kullanıcının aynı kameraları görüntülemesi gerektiğinde, Omnicast unicast yayından multicast yayına geçerek ani video isteklerini karşılayabilir.

Ayrıca, yerel kullanıcılar için bant genişliği kullanımını iyileştirmek için unicast yayın kameralarını multicast yayın kameralarına dönüştürebilir veya gerektiğinde uzak istemcilere tek bir sunucuda unicast yayın akışı sağlayabilir.

Proxy görevi gören bu sunucu, kameranın veya görüntüleyen istemcinin bağlantı türünü de otomatik olarak algılayabilir. Bu şekilde, bir kullanıcı ister kurumsal LAN’dan ister evden uzaktan bağlansın, video yönetim sunucusu otomatik olarak en iyi akış türünü seçecektir.

 

 

Tüm bu veriler, tüm güvenlik sistemlerinizin birleşik bir görünümünü sağlayan Güvenlik Merkezi’ne çekilir. Sezgisel harita tabanlı arayüzü ve canlı kontrol panellerini kullanarak, belirli yerlerin yakınında bulunan kameraları ve sensörleri hızlı bir şekilde bulabilir, böylece olaylar hakkında hızlı ve etkili bir şekilde bilgi toplayabilirsiniz.

Doğru video gözetim sistemi ile akış ve bant genişliği yönetimi yöntemlerini iş gereksinimlerinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz.