Tavuk Dünyası – Doğan TOPKAYA

Doğan TOPKAYA

Doğan TOPKAYA

Tavuk Dünyası – Sistem ve Network Yöneticisi

 

Gözümüz Kulağımız ManageEngine

 

IT altyapınızda sürdürülebilir, kesintisiz ve 7/24 çalışan dinamik sistemlere sahip olmanız için gizli güçlere ihtiyaç vardır. Bunlardan birisi de ManageEngine ürünleridir. Hızlı gelişen ve değişen teknoloji dünyasında artık tüm işlerimizin dijital ortamlarda yürüdüğü bir zeminde, meslektaşlarımız sabahları işe gittiklerinde sistem çalışmıyor, internet yok vb bir sıra şikayetlerle karşı karşıya kalıyorlar. Böyle durumlarda sorunun tespitini yapana kadar oldukça vakit kaybı yaşanmaktadır.

 

İşte ManageEngine ürünleri bu noktada devreye giriyor ve çıkan sorunları tamamen sizlerin önceden oluşturduğu kurallar setine bağlı olarak önlüyor. Örneğin, Windows Server’da bir servisin durduğunu tespit ediyor, önce servisi restart etmeye çalışıyor ve bunu yapamazsa sizin isteğiniz doğrultusunda sunucuyu restart ediyor, yine çalışmazsa yöneticiyi bir uyarı mailiyle bilgilendiriyor. Daha ne yapsın. Gözümüz kulağımız ManageEngine. Manage Engine’nin 5 farklı ürününü kullanıyoruz. Password Manager Pro ile dış kaynak danışmanlarımızın sunucularımıza bir yetki matrisinden geçerek bağlanmalarını sağlıyor, bağlandıkları sunucularda neler yaptığının kaydını izleyebiliyoruz. Event Log Anayzer ile IP adresi olan tüm sistemlerin loglarını alıyor, olağandışı hareketlerde yöneticiyi uyaran bilgilendirici mailler alabiliyoruz. ADAudit Plus ile tüm Active Directory hareketlerini izleyebiliyoruz. Hangi kullanıcılar parolalarını değiştirdi? Kimler nereye erişim sağlıyor? Hangi kullanıcının parolası yanlış giriliyor? gibi bir çok ayrıntıyı görmemizi sağlıyor. ServicesDesk Plus Cloud ürünü ise; sıkça duyduğunuz yardım masası platformu. Bu platform da kuruluşunuzdaki personelin sorunlarını ilettiği bir uygulama. Yönetici olarak raporlamalarda günlük, aylık, yıllık olarak gelecek ticket detaylarını istediğiniz kategori kırılımında raporlayabilirsiniz. OpManager ürününü sona bıraktım çünkü bana göre bir insanın kalbi ve beyni ne hissettiriyorsa bu ürün de bana onu hissettiriyor. Şirketimizin kalbi bu ürün diyebiliriz.

 

Tüm sistemlerinizin en ince detayına kadar takip ediyor ve sizi bilgilendiriyor. Neler mi? Sunucu down oldu, switch kapandı, access point çalışmıyor, sunucu diski doldu, CPU şişti, servis durdu…Daha neler neler yapıyor. Tüm ürünlerimizi seviyorum ve en güzel özelliklerinden biri de hepsinin ara yüzünün benzer, kullanıcı dostu, raporlanabilir özelliğinin gelişmiş olması. Teşekkürler ManageEngine, duygularımızı ifade etme fırsatı yarattığınız için de ayrıca teşekkür ederiz.