SUSE’ler için Yama Yönetimi

Linux SUSE’ler için Yama Yönetimi

 

 

Tesla’nın Dünya’nın en hızlı elektrikli aracı olan Tesla Roadster’ı piyasaya sürmesini  tüm otomobil severler ve teknolojiyi takip edenler bilir. Tesla 2 saniyeden kısa sürede 0’dan 100’e çıkabilir. “Bunun Linux ile ne ilgisi var?” diye merak edebilirsiniz. Peki, bu çevik makineler sadece devasa bataryalarla değil ayrıca Linux tabanlı milyonlarca satır yazılım koduyla da destekleniyor.

 Linux Her Yerde

“Linux her şeyi çalıştırır” diyen ortak bir deyiş vardır. Süper bilgisayarlardan süper arabalara, IoT’den akıllı telefonlara ve hatta internete en sevdiğimiz şeylerin çoğu Linux’ta çalışır. Bir  ZDNet çalışması,  bir milyon web sitesinin neredeyse yüzde 96’sının Linux ile oluşturulduğunu gösteriyor. Ancak Linux’un popülerliği kişisel bilgisayarlar için geçerli değildir. NetMarketShare istatistiklerine göre  tüm bilgisayarların %88’i Windows’ta, %10’u macOS’ta, geri kalanı da Linux’ta çalışıyor.

Linux en yaygın işletim sistemi değil ancak genellikle işle ilgili kritik işlemlere sahip sistemleri de kullanılır. Bunlar her şey parçalara ayrılsa bile olayları destekleyen acil durum makineleridir. Bu sadece Linux’un daha güvenli olduğu için değil aynı zamanda bu işlerin altından kalkabildiği içindir.

 

 

Az Bilinen OS Tipi

İşletim sistemleri genellikle iki kategoriye ayrılır: açık kaynak ve tescilli. Linux ve Unix gibi açık kaynaklı işletim sistemleri kodu incelemek ve hatasız olduğundan emin olmak için kullanıcı topluluğuna sahiptir. Windows ve macOS gibi tescilli işletim sistemleri tonlarca özellik ve özel destek ile yüklenmiştir.

Ayrıca fazla konuşamayan ve her iki dünyanın da en iyisine sahip üçüncü bir işletim sistemi kategorisi var: Lisanslı açık kaynaklı işletim sistemleri. Bunlar hem kurumsal hem de açık kaynaklı sürümleri olan işletim sistemleridir. En iyi örnekler Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ve SUSE Linux Enterprise Server (SLES).

Geeko Bukalemun tarafından temsil edilen SUSE Linux, Dünya’nın ilk Linux Enterprise dağıtımıdır. Linux topluluğuna Live Patching ve Geo Clustering gibi birçok özellik sunan ilk dağıtım oldu. Live Patching ile yamalar çekirdeğe sistemi yeniden başlatmaya gerek kalmadan uygulanabilir bu da kesintiye uğrayan işlemlerin durma süresini azaltır. Ayrıca kendi paket işleyicisi Zypper ile birlikte gelir. Zypper depo erişimi, bağımlılık çözme ve paket yükleme gibi çeşitli işlevler sunar.

Bukalemun Ne Diyor?

Bu ifade yüzünüze bir gülümseme getirmeyi başardıysa muhtemelen SUSECon’dan gelen bir dizi parodi videosuyla karşılaştınız. Mükemmel parodi videolarının yanı sıra SUSE Linux, lisanslı bir ürünün güvenilirliği ve desteğiyle birleştiğinde gerçekten mükemmel bir ortam sunar.

Sistemlerin güncellenmesini ve güvende kalmasını sağlamak için SUSE Linux, çeşitli güvenlik açıklarına ve hatalara yönelik ayda ortalama 300 düzeltme eki yayımlar. Bu paketleri Zypper ile yönetmek, küçük bir grup bilgisayar için oldukça kolaydır. Ancak asıl sorun ağınızda beşten fazla uç nokta olduğunda ortaya çıkar. Bilgisayar güncellemelerini manuel olarak kontrol etmek ve bunları uygulamak zahmetli bir iştir. Bu nedenle SLES güvenilir olan ve ayrıca yamalar üzerinde tam kontrol sağlayan bir yama çözümüne sahip olmalıdır.

Patch Manager Plus nasıl yardımcı olabilir?

İşi sadece yama yönetimi çözümü olan Patch Manager Plus, Windows ve macOS’a ek olarak Linux’un tüm büyük dağıtımlarını (örneğin Ubuntu, Debian, RedHat ve CentOS) destekler. Yamalar üzerinde mükemmel güvenilirlik ve tam kontrol sağlayan kapsamlı bir çözümdür. Patch Manager Plus ile yöneticiler, belirli bir makine grubu için yamaları uygulayabilir, geri alabilir ve reddedebilir. Çok yönlü bir yama çözümü yapan Patch Manager Plus’ın bazı özellikleri:

  • Yama işleminin komple otomasyonu
  • Arızaları önlemek için dağıtımdan önce yama testi
  • Minimum kullanıcı kesintisi için özelleştirilebilir dağıtım politikaları
  • Yama işlemini izlemeye yardımcı olmak için önceden tanımlanmış raporlar

Bu başlıklara başka bir satır daha eklemek için Patch Manager Plus, SUSE Linux’un kurumsal sürümü için de desteğini vermeye başlamıştır. SUSE ile çalışan makinelerinizi bugün ücretsiz  Patch Manager Plus deneme sürümüyle patch’lemeye başlayın.

 

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.