moxa1

TCC-80/80I Serisi

Moxa TCC-80/80I serisi, geleneksel RS-232 seri iletişim arayüzünden RS-232/485 arayüzüne dönüşüm gerektiren uygulamalara çözüm getirmek amacıyla üretilmiş ve kullanımı son derece kolay bir ürün serisidir. En önemli özelliği, bu dönüşüm uygulamalarında dışarıdan bir enerji beslemesi gerektirmemesi ve ihtiyaç duyduğu gücü bağlı olduğu seri porttan almasıdır. Ürünün aşağıdaki şekilden de görülebileceği üzere DB9 fiziksel arayüzlü ve terminal konnektörlü olmak üzere iki farklı modeli bulunmaktadır.

Bu dönüştürücü, 2 telli RS-485 veya 4 telli RS-485/RS-422 sinyallerini RS-232 altındaki TxD ve RxD sinyallerine çevirebilmektedir. RS-485 tarafındaki otomatik yön kontrol özelliği sayesinde herhangi bir programlamaya ihtiyaç olmadan iletişim yönü belirlenebilmektedir.

RS-232 Portu Üzerinden Besleme

TCC-80/80I ürünü, dışarıdan bir güç kaynağı gerektirmeden RS-232 portunun TxD hattından gerekli enerjiyi alarak çalışabilmektedir. Fakat mesafenin uzak olması, RS-232 sinyali gönderen cihazın yeterli gücü sağlayamaması veya donanımsal akış kontrolü gereken uygulamalarda dış bir enerji kaynağı ile besleme gerekebilir. Bu durumda güç adaptörü veya USB güç kaynağından 5-12V aralığında bir enerji takviyesi yapılmalıdır. Güç kaynağı opsiyonları aşağıdaki şekillerden görülebilir.

Port Üzerinden Besleme ve Optik İzolasyon

Ürünün üzerindeki DB9 yapıdaki dişi RS-232 port doğrudan host PC veya sisteme bağlanır ve ihtiyaç duyulan gücü oradan alır. Fakat serinin TCC-80I modelinde giriş ve çıkış portları arasında 2.5kV’a kadar elektriksel izolasyon vardır. Bu izolasyon, optik komponentlerle sağlanmaktadır. Böylece RS-485/RS-422 tarafında oluşabilecek kısa devre ve elektriksel problemlerden host tarafı korunabilir.

Güç Test Göstergesi

Cihaz üzerindeki bir LED ışık yardımıyla cihazın yeterli güç alıp almadığı kolaylıkla görülebilir. Eğer bu LED yanıyorsa cihazın yeterli gücü aldığı, yanmıyorsa bir dış güç kaynağına ihtiyaç duyulduğu anlaşılabilir.

Moxa TCC-80/80I serisi, bu tür arayüz dönüşüm uygulamalarının çok daha kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine büyük destek sağlayacaktır.