SAVRONİK – Taha GÜMÜŞ

TAHA_imageBilindiği üzere demiryolları, karayolları ve benzeri hareketli araç ve sistemlerin bulunduğu bölgelerde otomasyon sistemleri kurgulamak ve beklentileri gerçekleştirmek ciddi sorunlarla yüzleşmeyi gerektirmektedir.

 

Kesintisiz iletişim, endüstriyel standartlara uyum, çevreden kaynaklanan fiziksel koşullara dayanıklılık, arıza durumunda yedek sistemlere çok hızlı geçiş ve düşük arıza oranları bunların başlıcaları arasında sayılabilir. Bu kriterler dikkate alındığında da dünya liderleri arasında yer alan Moxa, ilk akla gelen markalardan biridir.

 

Bu nedenle, Savronik tarafından Hindistan’da gerçekleştirilen 2 farklı demiryolu tünel projesinde (T-80&Rohtang) yine Moxa ürünleri tercih edildi. Bu tünellerden bir tanesi hala dünyanın deniz seviyesinden en yüksekte bulunan tünelidir ve mevcut rakıma rağmen Moxa ürünleri sorunsuz çalışmaktadır.

 

Savronik

Savronik olarak fiziksel ve çevresel koşulların zor olduğu türden projeler gerçekleştiriyoruz ve kullanılacak tüm ekipmanların bu koşullara dayanıklı olması en önemli kriterlerimiz arasında yer almaktadır. Ayrıca belli standartlara uyum da olmazsa olmaz şartlar arasında yer almaktadır. Moxa ürünleri, çerçevemizdeki tüm koşulları sağladığı ve zengin ürün portföyü ile konforlu bir proje dizayn süreci yaşattığı için her zaman öncelikli tercihlerimiz arasındadır. Ürünleri Vitel’den temin etmemiz de bizim için çok önemli bir tercih, zira Vitel’in uzman teknik kadrosunun proje dizayn ve destek süreçlerinde her zaman yanımızda olduğunu görüyor ve hissediyoruz.

 

Moxa ürünleri; kurulduktan sonra problem yaratmayan, yüksek performanslı ve neredeyse kurulduğu yerde unutulabilecek bir tasarıma sahiptir. Bu sebeple, fiyat/performans açısından oldukça tercih edilebilir bir ürün olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Ürünlerin belli standartlara uyumları ve kolay kurulum diğer avantajları olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Moxa ile gerçekleştireceğimiz neredeyse her projede mutlaka Vitel ekibi ile görüşürüz. Vitel’in uzman kadrosu sayesinde bugüne kadar Moxa ile hiç görüşmemiz gerekmedi. Vitel, projelerin tasarımından, teslim ve destek süreçlerine kadar her aşamasında yanımızda olmuştur. Bu projelerde de kendileri ile çalıştık.

 

Moxa ürünlerinin kurulumu son derece kolay ve yönetim arayüzlerine erişim rahat. Bu sayede temel kurulumları çok rahat yapabiliyoruz. Kurulum yaptığımız yerlerdeki özel protokollerin desteklenmesinde de bir sorunla karşılaşmadık. Diğer saydığım kriterleri de dikkate aldığımızda Moxa ürünlerini her kuruma rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

 

Option Lora IoT çözümleri ile şu uygulamalar hayata geçirilmiştir:

  • Kritik yolların asfalt sıcaklıkları anlık olarak izlenebildiği için  tehlike oluşmadan müdahale edilebilmektedir.
  • Rögarlardaki su seviyeleri de izlenmekte olup herhangi bir taşma durumu olmadan müdahale edilmektedir.
  • İzlenen sensörlerden alınan veri ile ilgili birimlere SMS ve iş kaydı oluşturulması sağlanmıştır.
  • Sıcaklık ve nem sensörleri ile ilçemizin anlık hava durumu takip edilmektedir.
  • Su baskınlarına karşı belirlenen kritik noktalara sonic sensörler takılarak anlık su miktarları tespit edilmektedir.
  • Hava kalitesi sensörleri kullanılarak ilçemizin anlık hava kalitesi ölçülmektedir.

 

Gelinen aşamada farklı sensörlerin kullanılmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Eğim sensörü, gürültü analizi gibi konularda da benzer çözümleri kullanmak istiyoruz.

 

Uygulamadan elde ettiğimiz sonuçlara baktığımızda OPTION ürün ve çözümlerinden çok memnun kaldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Kamu ve özel sektör ayrımı yapmaksızın her kuruluşun kendi iş alanları içerisinde bu tür çözümleri kullanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

 

Taha GÜMÜŞ

Haberleşme Sistemleri Müdürü