PowerShell ile Active Directory Üzerinde Toplu Kullanıcı Oluşturma

CSV Dosyası ile Active Directory Üzerinde Toplu Kullanıcı Oluşturma

Posta kutunuzu açtığınızda aşağıdaki gibi bir mail geldiğini hayal edin; pek de sevindirici olmasa gerek?

 

 

Active Directory üzerinde manuel olarak kullanıcı oluşturmak zaman alıcı ve hataya açık bir süreç olabilir. Ancak endişelenmeyin, bu işlemi CSV uzantılı bir dosya yardımıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içerikte, PowerShell kullanarak Active Directory üzerinde toplu olarak nasıl kullanıcı oluşturabileceğinizi açıklayacağız. Ek olarak, Active Directory üzerinde toplu olarak kullanıcı eklemenin otomatikleştirilmesi ve kullanıcı oluşturma süreçleri için özelleştirilmiş bir iş akışı oluşturma konularını da ele alacağız.

PowerShell kullanarak Active Directory Üzerinde Nasıl Toplu Kullanıcı Oluşturulur?

 

Yeni bir kullanıcı yaratmak için gereken .CSV dosyasının bir örneğine aşağıdaki alandan ulaşabilirsiniz. Örnek tablolarda görüldüğü üzre “givenName”, “sn”, “sAMAccoundName”, “password” ve “ou” gibi klavuz değişkenler içermelidir.

 

 

Oluşturmuş olduğunuz “topluekleme.ps” script dosyası çalışırken, .CSV dosyasının içerisinde belirttiğiniz metrikler dahilinde Active Directory yapınız üzerinde ilgili kullanıcılar oluşuyor olacaktır.

İyi bir güvenlik yapılandırması için script üzerinde, kullanıcıların bir sonraki oturum açma zamanında şifre resetlemeye zorlanması tavsiye edilir. Parola seviyesinin, şirket veya kuruluşunuzun önceden belirli karmaşıklık seviyesine göre belirlenmesi gerektiğini unutmayınız.

 

 

Kullanıcıları Active Directory User and Computers alanından elle oluşturmak yerine PowerShell script’i üzerinden toplu olarak oluşturabilir, script’in belirli zaman aralıkları ile çalışmasını sağlayarak işlemi daha basitleştirebilirsiniz.

ADManager Kullanarak CSV Dosyası ile Toplu Kullanıcı Ekleme

 

Programlama ile kullanıcıları toplu olarak içeri aktarmak mümkün olsa da kuruluşların gerçekte ihtiyaç duyduğu şey yalnızca bu değildir.

Öncelikle ADManager Plus ile tüm teknisyen ve yöneticileriniz tek bir panel, tek bir yönetici hesabı üzerinden güvenli şekilde Active Directory yapısı üzerinde yönetim opsiyonuna sahip olabilmektedir.

Akabinde Management Tab’ı altında “Create Bulk Users” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

 

Kullanıcılara ait Active Directory metriklerine, ManageEngine resmi web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki alanda ise kullanıcılar için parola – Exchange – Mailbox – OCS/Lync/Skype tanımlamalarını otomatik olarak, tüm kullanıcılar için tek seferde yapabilirsiniz.

 

 

İlerleyen sayfada aşamada yeni OU’lar oluşturabilir veya mevcut OU’lardan dilediğinize atama gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Son aşamada ise gerçekleştirilen işlemin durumu ve oluşturulan kullanıcıların listesini görebilir, dilerseniz sağ üst köşeden export edebilirsiniz.

 

 

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.