PostgreSQL Performans İzleme Ölçütleri

 

PostgreSQL verilerin ilişkisel bir veritabanında nasıl saklandığı ve karşılaştırıldığı konusunda esneklik sağlar. Bu nedenle veritabanı gereksinimleri için bir çözüm olarak işletmeler arasında çok popülerdir. PostgreSQL oldukça güvenilir olmasına rağmen, özellikle büyük ölçekli ortamlarda veritabanı sorunları kaçınılmazdır. Bu sorunları görmezden gelmek işletmenizin üretkenliğinde bir düşüşe neden olabilir. Bununla birlikte, bir PostgreSQL izleme aracı kullanılırsa; veritabanı yöneticilerinin sorunları veritabanını boğmadan önce proaktif olarak belirlemelerine yardımcı olabilir. Applications Manager işletmelerin temel performans ölçümlerini gerçek zamanlı olarak izleyerek PostgreSQL veritabanlarından en iyi performansı elde etmelerine yardımcı olan dinamik bir PostgreSQL izleme ortamı sunar.

 

Ayrıca veritabanı yöneticilerinin veritabanı sunucularının durumu hakkında güncel kalmalarına yardımcı olur. Böylece erişilebilirlik sorunları hakkında bilgi sahibi olabilir ve sunucu kapalı kalma süresinden kaçınarak önemli miktarda zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. PostgreSQL veritabanında izlemeniz gereken temel performans metriklerine bir göz atalım.

 

Yanıt Süresi

Yanıt süresi bir veritabanı sunucusunun genel performansının ve verimliliğinin önemli bir göstergesidir. Sunucunun belli bir andan itibaren belirli bir komuta veya sorguya yanıt vermesi için geçen süredir. Yüksek yanıt süreleri sunucu performansınızın düşmesi konusunda bir uyarı olabilir. Applications Manager’ın PostgreSQL monitörü, veritabanı sunucunuzun yanıt süresini sürekli olarak izler ve bir sorun olduğunda sizi anında uyarır. Sunucuyu analiz edebilir ve sunucu performansını optimize etmek için uzun süre çalışan sorguları kontrol edebilirsiniz.

Bağlantı İstatistikleri

Bir PostgreSQL veritabanı sunucusu; bir kuruluştaki önemli işlemlere yardımcı olmak için bir veritabanı yöneticisi tarafından tanımlanan kurallara dayalı olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirir. Sunucu, veritabanında aynı anda çalışan birden çok etkin bağlantıya sahip olabilir. Applications Manager’ın PostgreSQL performans izleme monitörü etkin bağlantıların sayısını izleyerek yavaş performansın algılanmasına yardımcı olur.

Bağlantı sayısı fazlaysa, bu kullanıcı oturumlarının durumunu analiz etmeniz ve sunucuyu yavaşlatan boşta kalan oturumları sonlandırmanız gerekebilir.

Kilitlenme İstatistikleri

Veritabanı talepleri, verileri alan, değiştiren veya değiştiren karmaşık işlemler gerçekleştirmeyi içerir. PostgreSQL, tablolardaki verilere eşzamanlı erişimi kontrol etmek için çeşitli kilit modları sağlar. Bu mekanizma, veri tabanındaki verilerin tutarlılığını sağlar. Uygulama Yöneticisi, tutulan kilitlerin ve bekleme kilitlerinin değerlerini izler, bu da veri kilitlenmeleri hakkında fikir verir ve kilit çekişmesi nedeniyle meydana gelen performans düşüşünün keşfedilmesine yardımcı olur.

Buffer İstatistikleri

Veri bellekten okunduğunda veritabanı işlemleri genellikle daha hızlıdır. PostgreSQL paylaşılan bufferlar, WAL ara bellekleri ve CLOG arabellekleri gibi farklı ara bellek türleri sunar. Bu bufferların çeşitli yetenekleri ve işlevleri vardır. Örneğin; paylaşılan ara bellekler hızlı erişim için verileri depolar, WAL ara bellekleri veritabanı kurtarma işlemleri için gerçek verilerde yapılan değişikliklerle ilgili meta verileri depolar ve CLOG ara bellekleri tamamlama günlük sayfalarını tutar. Applications Manager, ara bellek istatistiklerini izler ve Cache Hit Ratio değeri düştüğünde sizi uyarır. Düşük bir “Önbellek İsabet Oranı” değeri istekleriniz için diskten artan miktarda veri alımının gerçekleştiğini gösterir. Bu nedenle sunucunuzun performansını optimize etmek ve iyileştirmek için önbelleğinizin ve onun temelindeki yapılandırmaların sağlığını analiz etmeniz gerekebilir.

Disk ve İndeks Kullanım Detayları

Disk kullanımı bir veritabanı sunucusunun genel verimliliğini gösterebileceği için önemli bir metriktir. PostgreSQL veritabanınızın depolama ve kapasitesini daha iyi planlamanıza ve yönetmenize yardımcı olur. PostgreSQL dizinlerin kullanımını destekler. İndeks, bir tablodan az sayıda satırın alınmasını verimli bir şekilde optimize eden özel bir arama tablosudur. Bir dizin SELECT sorgularını ve WHERE cümlelerini hızlandırmaya yardımcı olsa da, UPDATE ve INSERT deyimleriyle veri girişini yavaşlatır ve böylece onu önemli bir PostgreSQL performans ölçütü haline getirir.

Uygulamalar Yöneticisi PostgreSQL veritabanı sunucunuzun disk ve dizin kullanımını izler. Disk alanındaki bir artış, diskten veri alımının giderek arttığını gösterir. Bu da kötü bir önbellek yapılandırmasına işaret eder ve sonuçta gecikmenin artmasına neden olur. Dizin kullanımında bir  artış bulursanız kullanılmayan dizinleri temizlemeniz gerekebilir.

İşlem Detayları

Bir veritabanı sunucusu iş süreçleri için çok önemli olan çeşitli işlemleri gerçekleştirir. İşlem, bir kullanıcı veya veri tabanında bir veya daha fazla değişikliği gerçekleştiren bir veri tabanı programı tarafından gerçekleştirilen bir iş birimidir. Veri bütünlüğünü sağlamak ve veritabanı hatalarını işlemek için işlemleri kontrol etmek önemlidir. PostgreSQL, işlemleri kontrol etmek için commit ve rollback operasyonlarını kullanır. Applications Manager veritabanında meydana gelen işlemleri ve her dakika gerçekleşen commit ve rollback operasyonlarını izler.

Çok fazla işlem yapılıyorsa erişilebilirliği sağlamak için yedek sunuculardan yararlanmak isteyebilirsiniz. Önemli işlemler meydana geliyorsa, okuma işlemlerini bir yedek sunucuya yeniden yönlendirebilir ve yükü dağıtmak ve yönetmek için birincil sunucuda write / commit işlemlerini yürütebilirsiniz.

Oturum ve Sorgu Detayları

Veritabanı sunucularındaki iş operasyonlarının önemli bir kısmı işlemleri gerçekleştiren, okuyan, yazan, güncelleyen veya silen sorguların yürütülmesidir. Bu sorgular bir PostgreSQL sunucusunda çeşitli oturumlarda yürütülebilir. Oturumları ve sorguları izlemek veritabanında hangi işlemlerin yürütüldüğünü anlamanızı sağlayabilir. Applications Manager PostgreSQL oturumlarını izlemenizi sağlar. Bu sayede engellenen oturumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca CPU kullanımına göre ilk 10 sorguyu görüntüler ve veritabanını yavaşlatan sorguları tanımlayıp izole edebileceğiniz uzun süredir çalışan sorguların bir listesini gösterir.

Replikasyon Detayları

Replikasyon verilerin bir sunucudaki bir veritabanından başka bir sunucudaki bir veritabanına kopyalandığı (senkronize edildiği) bir işlemdir. PostgreSQL yüksek kullanılabilirlikli bir ortam oluşturan, çeşitli düğümlerde salt okunur sorguların yükünü dengeleyen, analitik sorguları çalıştırmak için salt okunur bir veritabanı oluşturan ve diğer birçok önemli işlevi oluşturan dahili bir akış çoğaltma hizmeti sunar.

Replikaların izlenmesi, PostgreSQL izlemenin önemli bir yönüdür çünkü replikalar bazen senkronize olmayabilir. Applications Manager çoğaltma gecikmeleri hakkında bilgi toplayarak eşitlenmemiş eşlemeleri saptamanıza olanak tanır. Ayrıca, düşük G / Ç yüklerini garantilemek için programlanmış kontrol noktalarının ve istenen kontrol noktalarının sayısını izlemenize olanak tanır.

Dakikalar İçinde İzlemeye Başlayın

Applications Manager yalnızca PostgreSQL veritabanı sunucusunu değil, aynı zamanda çeşitli diğer veritabanlarını (MsSQL, Oracle, DB2, MySQL,Sybase, SAP HANA), uygulamaları ve altyapı öğelerini izlemek için etkili bir araçtır. Daha önce Applications Manager’ı tecrübe etme fırsatı bulamadıysanız 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Detay için 10 dk İçinde Demo Hesabınızı Oluşturun sayfasını inceleyiniz.

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.