Pepwave InControl 2 Bulut Temelli SD-WAN Ağ Yönetimi

Tekil veya az sayıda cihazın bulunduğu ortamlarda ağ cihazları tek tek yönetilebilir; ancak cihaz sayısının çok arttığı durumlarda problemlerin tespiti, tüm cihazlarda yapılması gereken konfigürasyon değişiklikleri ve raporlama işlemleri çok büyük bir problem haline gelir; öyle ki bir parametre değişikliği bile günlerce sürecek bir işlem olabilir. İşte bu noktada ağ yönetim araçları hayat kurtarıcı sistemler olarak önümüze çıkmaktadır.

 

InControl, Peplink tarafından geliştirilen, bulut tabanlı cihaz yönetim, izleme ve raporlama sistemidir. InControl ile Peplink cihazlarının en karmaşık ileri düzey konfigürasyonları yapılabilir, mükemmel bir izleme deneyimi yaşanabilir ve istenilen detaylı raporlar kısa sürede elde edilebilir.

 

Pepwave InControl 2 Bulut Temelli SD-WAN Ağ Yönetimi

 

InControl deneyiminden yararlanmak için öncelikle her Peplink cihazı seri numarası ile InControl’e eklenmelidir. Bundan sonra cihazlar her türlü bilgiyi InControl’e aktarmaya başlayacaklardır. Artık tek ekranda tüm cihazların görünebileceği ana ekrandan yönetim araçları kullanılmaya başlanabilir. Böylece; örneğin belli bir konfigürasyon tüm cihazlara aynı anda gönderilebilir ve günlerce sürecek bir konfigürasyon değişikliği saniyeler mertebesinde gerçekleştirilebilir. Eğer doğrudan ilgili belli bir cihaz üzerinde işlem yapılmak isteniyorsa istenilen cihazın web arayüzüne bir tıklamayla erişilebilir. Bu sayede cihaza doğrudan bağlanılmış gibi de çalışılabilir.

 

InControl ile sağlanan temel araçlar aşağıda özetlenmiştir:

 

Şablon Temelli Konfigürasyon (Zero Touch Configuration)

 

Şablon Temelli Konfigürasyon (Zero Touch Configuration)

 

Envanterde bulunan tüm cihazlara tek noktadan konfigürasyon değişikliği ve yazılım güncelleme gibi işlemler tek tıklama ile uygulanabilir. Sisteme yeni eklenecek cihazlar için de şablonlar oluşturulabilir ve sözkonusu cihazlar sisteme eklendiğinde atanan ve önceden yaratılmış bir şablondaki konfigürasyonu otomatik olarak almaları sağlanabilir.

 

Şablon Temelli Konfigürasyon (Zero Touch Configuration) INCONTROL

 

SD-WAN Yönetimi

 

SD-WAN topolojisi kurulurken, uçlara gerekli ayarları uygulamak saatler sürebilir. InControl ile bu işlem kolayca yapılabilir. Topolojiyi ve bağlanacak uzak uçları seçip PepVPN konfigüratürünü aktif etmeniz yeterli olacaktır, dakikalar içinde konfigürasyon hazırdır.

 

SD-WAN Yönetimi

 

GPS Filo Takibi

 

InControl, Peplink cihazlarında yerleşik GPS modülleri ve antenler sayesinde cihazların bulunduğu GPS koordinatlarını da diğer bilgilerle birlikte kayıt altına almaktadır. Bu sayede cihazın bulunduğu yer interaktif harita üzerinde anlık olarak takip edilebilir. Cihazın hız, kapsama alanı ve trafik durumu görülebilir. Geçmişe dönük olarak belli bir zaman aralığındaki izlenen rota tekrar izlenebilir.

 

GPS Filo Takibi

 

Ağ Bakımı

 

Özellikle büyük ağlarda temel sorunlardan biri de bir arıza oluştuğunda sorunu kısa sürede tespit edip bir çözüm getirmektir. Bu noktada, InControl önemli avantajlar sağlamaktadır. InControl ile hat kaliteleri ve bantgenişliği kullanımları takip edilmektedir. Ek olarak e-posta ayarları yapılırsa istenen uyarıların ağ yöneticilerine anlık gitmesi ve proaktif yaklaşım için sorun veya olası problem kaynaklarından çok hızlı haberdar olmaları sağlanabilmektedir. Cihazlardan log bilgileri alınabilir ve istenilen cihaza uzak web arayüz erişimi yapılabilir.

 

InControl, sağladığı avantajlarla ağ yöneticilerinin vazgeçilmez araçlarından biridir. Bulut tabanlı olarak kullanılabilen InControl, istenilen özel durumlarda kurum bünyesinde kuruma özel kurulacak şekilde de yapılandırılabilmektedir.

 

InControl Uygulamaları

 

InControl, Peplink cihazlarının yönetimi, izlenmesi ve bakımı için sağladığı araçlarla çok esnek ve vazgeçilmez bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kısımda bu esnek yapının sağladığı uygulamalar ve detayları incelenecektir.

 

Veri Kullanım Yönetimi

 

InControl, çeşitli izleme ve raporlama araçları için ne kadar veri kullanılacağının ayarlanmasına izin verir ve bu sayede data paketi veya bütçe yönetimi yapılmasına katkı sağlar. Bu ayarlar InControl üzerinden tüm cihazlara uygulanabilir.

 

Ağ Bakımı InControl

 

Bu ayarlar InControl menüsünde “Low Data Usage Mode” seçeneği ile yapılabilir. Aşağıdaki ekran çıktısında görülebileceği üzere bu modun aktif edilmesi sağlanabilir ve hangi verilerin InControl’e geleceği seçilebilir.

 

InControl Options

 

Ayrıca GPS datalarının geliş aralığı ve miktarı da değiştirilebilir. Bunun dışında aşağıdaki seçeneklerle yazılım güncelleme, raporlama durumu, GPS veri akışı ve iletişim süresi gibi ayarlar da kullanılabilir.

 

InControl Options 1

 

Tüm bu ayarlar yapıldıktan sonra hesaplama aracı ile ne kadar veri akışı olacağı ve hangi miktarda operatör paketlerine ihtiyaç olacağı görülebilir.

 

SIM Kart Havuzu

 

SIM kart havuzu (SIM Pooling), birden fazla SIM kartı bir havuzda birleştirmeye ve oluşan kotayı bir gruba atamaya imkan sağlayan bir teknolojidir. Bu birleştirme, bir organizasyon veya grup düzeyinde yapılabilir.

 

SIM Kart Havuzu

 

Tanımlanan limit aşıldığında bir e-posta uyarısı gönderilebilir.

 

Tanımlanan limit aşıldığında bir e-posta uyarısı gönderilebilir.

 

Tanımlanan SIM gruplarının kotası ve diğer bilgileri InControl üzerinden izlenebilir.

 

SIM gruplarının kotası ve diğer bilgileri InControl

 

Yeni bir havuz yaratmak için “New SIM Pool” seçeneğine tıklandığında SIM bilgileri, kota ve kullanım süresinin girileceği yukarıdaki konfigürasyon ekranı gelecektir. Buradan SIM kartlar seçilip havuz kullanımı başlatılabilir.

 

Coğrafik Bölge Sınırlaması (Geo Fencing)

 

Geo Fencing özelliği ile bir harita üzerinde bir yol veya belli bir bölge tanımlanıp Peplink cihazı bu tanımlanan alanın dışına çıktığında veya alana girdiğinde bir alarm üretilmesi sağlanabilir.

 

Coğrafik Bölge Sınırlaması (Geo Fencing)

 

Bunun için için InControl üzerindeki “Geo-Fencing” seçeneğinden ilgili ayarlara ulaşılabilir.

 

InControl üzerindeki “Geo-Fencing” seçeneği

 

Bundan sonra bir dairesel alan veya yol seçilerek bölge belirlemesi yapılır.

 

Bundan sonra bir dairesel alan veya yol seçilerek bölge belirlemesi yapılır.

 

CSV veya GPX formatındaki ilgili dosyalar InControl’e yüklenerek bölgenin aktif edilmesi sağlanır. Bundan sonra e-posta ve diğer uyarılar aktif edilerek konfigürasyon tamamlanır.

 

Karşılama Sayfası (Captive Portal)

 

Bir WiFi bağlantısı yapılmak üzere bir istek gönderildiğinde kullanıcının ekranına bir bağlantı sayfası gönderilmesi ve kullanıcı doğrulamasının bunun üzerinden yapılmasını sağlayan “Captive Portal” işlevi InControl üzerinden sağlanabilmektedir.

 

Karşılama Sayfası (Captive Portal)

 

Bu ayarları yapabilmek için InControl’de ağ ayarları altındaki “Captive Portals” sekmesine gidilmelidir.

 

Captive Portals

 

Gelen menülerden ayarlar yapılarak karşılama sayfası aktif edilebilir. Karşılama sayfası aktif edildikten sonra erişimin sosyal medya hesaplarından sağlanması istenirse InControl bunun için de destek sağlamaktadır.

 

sosyal medya hesaplarında login

 

Kullanıcıların erişimi kullanıcı veya zaman bazlı olarak sınırlandırılabilmektedir. Tüm bağlantı akışı aşağıdaki şemadan görülebilir.

 

sosyal medya hesapları 1

 

Kullanıcı ilgili SSID’yi seçip bağlandıktan sonra karşılama sayfası ile karşılaşır. Sosyal medya veya diğer hesabından erişim isteğini seçer, kullanıcı hesabını girer ve bağlantı gerçekleşir. Bu aşamadan sonra iletişimine devam edebilir.

 

InControl API

 

InControl, bir yazılım entegrasyon arayüzü de sağlamaktadır. Bu sayede kurumlar InControl’ü kendi uygulama, web site veya üçüncü parti yazılımlarına entegre edebilir ve bunların üzerinden InControl araçlarına erişebilirler.

 

InControl API

 

API entegrasyonu sayesinde InControl ile Peplink cihazlarından alınan veriler kurumun kendi platformlarına aktarılabilir ve mevcut yönetim yazılımları kullanılmaya devam edilebilir.

 

Sonuç

 

Uygulamalarından da görülebileceği üzere InControl sadece bir Peplink cihaz yönetim yazılımı  değil, bunun yanında tam anlamıyla bir entegrasyon ve yönetim imkanları sağlayan çok amaçlı bir platformdur. Daha önce de ifade edildiği üzere InControl, Peplink cihazları ile kurulan bir ağın yöneticisi için vazgeçilmez olanaklar ve araçlar sağlamaktadır.

 

Peplink’in bu eşsiz platformuna yönelik sorularınıza cevap sağlamak ve bu deneyimi size de yaşatmak üzere Vitel AŞ’nin uzman danışman kadroları şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yanınızda olacaktır.