PEPLINK Denizcilikte Kesintisiz İletişim Uygulamaları

Peplink, mümkün olanın sınırlarını zorlayan seçenekler sunmaya devam ediyor.

Peplink; küresel çapta 500’den fazla iş ortağı, 70’den fazla teknoloji patenti ve kablolu-kablosuz erişimleri kullanan SD-WAN alanındaki çözümleri ile bilişim sektörünün önde gelen üreticileri arasındaki yerini almıştır.

 

“Peplink, iletişimi sürekli ve güvenilir kılar.”

 

Peplink patentli SpeedFusion teknolojisini kullanan SD-WAN router ürünleri; dünya çapında binlerce kurumda bantgenişliğini artırma, internet sürekliliğini sağlama ve iletişim maliyetlerini düşürmeye yardım edecek uygulamalara imza atmaktadır. Bu ürün ailesi, her boyutta işletmenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek çeşitliliğe sahiptir.

Peplink ürünleri ile çok sayıda karasal iletişim projeleri gerçekleştirilmiştir. Karasal uygulamalar, çoğu zaman benzer topolojilerde gerçekleştirilmesinden dolayı iyi bilinmekle birlikte açık deniz ve denizcilik uygulamaları genellikle pek ön plana çıkmamaktadır.

 

“Peplink, denizcilik uygulamalarında da güvenli ve sürekli iletişim sağlar.”

 

Peplink, denizcilik uygulamalarında da güvenli ve sürekli iletişim sağlar.

 

Peplink; çok sayıda LTE, Wi-Fi ve VSAT uydu bağlantılarını güvenilir ve hızlı erişim sağlamak üzere bir araya getirebilmekte ve bu sayede kesintisiz erişimi güvence altına almaktadır.

 

Peplink Denizcilik Erişim Çözümleri

 

Denizcilikte kullanılabilecek çözümlere geçmeden önce bu tür uygulamalarda karşılaşılan zorluk ve problemlere değinmek yerinde olacaktır.

 

 • Ağ İletişiminde Kesintiler: Ağ kapsama alanı ve erişim hatlarının hızları geminin bulunduğu lokasyona göre değişkenlik gösterebilir. Peplink, birden fazla farklı hattı birleştirerek erişim kalitesi ve sürekliliğini garanti altına alır.

 

 • Gemideki Bant Genişliği İhtiyacı: Mevcut uydu çözümleri; IPTV, e-posta, merkezi şirket sunucularına erişim, bulut erişimleri ve CCTV gibi yüksek hız gerektiren uygulamalara bantgenişliği sağlamada yetersiz kalabilmektedir.

 

 • Erişimlerde Maliyet Kontrolü: Erişimlerin sürekliliği kadar maliyetleri de büyük önem kazanmaktadır. Özellikle uluslararası serbest dolaşım (roaming) nedeniyle oluşabilecek yüksek iletişim maliyetlerini düşürmek için Peplink çözümleri geçen trafiği uygun hatlara yönlendirir ve böylece interaktif olmayan trafik türlerinin pahalı iletişim hatlarını meşgul etmesi ve böylece giderlerin gereksiz yere yükseltmesinin önüne geçilir.

 

 

Denizcilik sektörü için kullanılacak cihazları seçmek karmaşık bir süreçtir ve her kurulum farklı zorlukları beraberinde getirir. Kurulumda en iyi ekipmanları seçmek için şu kriterler dikkate alınmalıdır:

 

 • Müşteri İhtiyaç ve Beklentileri
 • Kullanım Alanı
 • Bütçe
 • Ürün Kapasite ve Özellikleri
 • İşletme Maliyetleri

 

Müşteri İhtiyaç ve Beklentileri

 

Farklı müşterilerin birbirinden farklı gereksinim ve beklentileri olacaktır. Bazı müşteriler ucuz tarifeli GSM bağlantıları üzerinden sadece temel internet erişimi  isteyebilirler ve bunu karşılamak üzere MAX BR1 Pro veya benzeri ürünler öncelikli tercih olabilir. İhtiyaçları daha fazla olan müşteriler için MAX HD2 MBX veya MAX HD4 MBX gibi daha güçlü bir cihaz gerekecektir. Mevcut ürün portföyü içinde en yüksek kapasiteyi sağlayabilecek ürünler gündeme geldiğinde ise EPX ve SDX serisinden bahsedilebilir. Geminin büyüklüğü ile uygun olabilecek ürün modeli arasındaki ilişkiyi gösteren sabit bir kural yoktur, ancak genel bir kılavuz olarak aşağıdaki sıralama kullanılabilir.

 

 • 50m’ye Kadar: MAX BR1 Pro (5G)
 • 60m’ye Kadar: MAX HD2 veya HD4 MBX (5G)
 • 80m’ye Kadar: MAX HD4 MBX (5G)
 • 90m+: SDX Pro veya EPX

 

denizcilik4_image

 

Kullanım Alanı

 

Gemideki alan, yüksek kalitede bir çözümün uygulanmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Her geminin farklı kurulum gereksinimleri olacaktır. Bazı gemiler direğin yakınında ekipman konumlandırılması için çok uygun olan klimalı ve korunaklı bir alana sahipken, bazı gemilerde bu tip alanlar çok sınırlı olabilir veya hiç mevcut olmayabilir.

 

Bütçe

 

Genellikle bir müşterinin, bir çözüm için ne kadar bütçe kullanmak istediği hakkında bir fikri vardır ve kullanılacak ekipman seçilirken bu bütçe dikkate alınmalıdır. Alternatifli çözümler sunmak, doğru çözümün seçilmesine katkı sağlayabilir.

 

Ürün Kapasite ve Özellikleri

 

Peplink, her ihtiyaca karşılık verebilen geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Verimlilik ve WAN port sayısı seçim kriteri olabilir ama IP koruma sınıfları, Wi-Fi özellikleri, SpeedFusion hızı, FusionSIM uyumluluğu ve cihaz boyutu gibi diğer faktörler de kararı büyük ölçüde etkileyecektir.

 

İşletme Maliyetleri

 

Geminin konumu, internet bağlantısının kullanılabilirliği, uzaktan destek ve izleme, SpeedFusion, kullanılan hatlar gibi işletim maliyetlerini etkileyebilecek çok sayıda faktör vardır. Bu faktörler proje hazırlanırken dikkate alınmalıdır.

 

Peplink Ürün Portföyü

 

Denizcilik uygulamalarında kullanılabilecek ürünler bu başlık altında kısaca incelenecektir.

 

MAX HD4 MBX 5G

 

4 adet 5G modül içeren bu ürünün WAN portu ve Wi-Fi 5 desteği vardır. MBX; iyi bir anten sistemi ile kıyıdan uzakta iken bile LTE sinyallerini alabilir, 4 adet modülü bonding ile kullanarak yüksek bantgenişliği sağlayabilir ve uydu iletişim maliyetlerini minimize edebilir.

 

MAX HD2 MBX 5G

 

2 adet 5G modül içeren bu ürünün WAN portu ve Wi-Fi 5 desteği vardır. Bunun dışında HD4 ile benzer özelliklere sahiptir.

 

 

SIM INJECTOR

 

denizcilik6_image

 

LTE teknolojisi kullanıldığında en büyük sorunlardan biri SIM kart temini ve bunların yönetimidir. SIM kartların kotalarının bitmesi, serbest dolaşım (roaming) sırasında SIM kart değişimi, arıza veya operatör değişimi sırasında müdahele gibi çok sayıda problem ortaya çıkabilmektedir. Peplink’in inovasyon içeren SIM Injector teknolojisi sayesinde 8 adet SIM kart bir Peplink cihazına takılabilmekte ve SIM Injector denilen bu cihaz bir nevi SIM kart “sanallaştırma” yapmaktadır.

SIM Injector sayesinde 8 adet SIM kart uzaktan yönetilebilir. İstenilen bölgede istenilen SIM kart tercih edilerek kullanılabilir. Böylece serbest dolaşımdan gelebilecek yüksek iletişim maliyetlerinin de önüne geçilebilir.

 

SD-SWITCH

 

denizcilik7_image

 

16 portlu, PoE+ destekli ve buluttan yönetilebilen bu switch ile LAN ortamındaki tüm bağlantı ihtiyaçlarına cevap verilebilir.

 

MARITIME ANTEN

 

denizcilik8_image

 

Yüksek kazançlı bu antenlerle kıyıdan uzaklarda bile iyi bir sinyal seviyesi yakalanabilir ve kesintisiz iletişimin konforu yaşanabilir. Bu antenler 5G ve GPS desteklidir. Ayrıca 7dBi kazanç, dış şartlara karşı da IP68 ve UV koruması sağlarlar.

 

AP ONE AX

 

 

Gemi içindeki kablosuz erişimi sağlamak üzere AP gerektiğinde AP ONE AX kusursuz bir çözüm sunmaktadır. Geniş kapsama alanı, Wi-Fi 6 desteği, AP kontroller desteği ve bulut tabanlı InControl 2 üzerinden yönetilebilmesi sayesinde ideal bir kablosuz erişim cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Peplink Denizcilik Uygulama Senaryoları

 

50m Motorlu Yat

 

denizcilik10_image

 

Bu uygulamada 5G ve uydu bağlantısını entegre bir şekilde kullanabilen bir ürün ön plana çıkmaktadır. Mevcut Sonos veya Apple TV gibi iletişim ve multimedia sistemlerine entegrasyon da önem kazanmaktadır. Yat marinada iken daha hızlı internet erişimi sağlanması ve karasal erişim ihtiyacını ortadan kaldırması da önemli bir artı olarak değerlendirilebilir.

 

  Çözüm: MAX BR1 Pro

denizlik11_image

 

60m Motorlu Yat

 

denizcilik12_image

 

Mevcut GSM iletişimi, çift WAN portu ve VSAT uydu bağlantılarının entegrasyonu ile genişletilebilir.

 

Çözüm: MAX HD2 MBX 5G

 

denizcilik13_image

 

80m Motorlu Yat

 

denizcilik14_image

 

Mevcut VSAT internet bağlantısına destekleyici erişim olarak 4 adet LTE modülle yapılan bonding kullanılabilir ve böylece servis sağlayıcılara yüksek hızlarla bağlantılar kurulabilir.

 

Çözüm: MAX HD4 MBX 5G

 

denizcilik15_image

 

90m Motorlu Yat

 

denizcilik16_image

 

Ölçeklenebilir bantgenişliği ve güvenli erişim sayesinde çok sayıda misafir ve gemi personeline kesintisiz hizmet sağlanabilir. 4 adet LTE modül ve VSAT linkinin yük paylaşımlı ve yedeklemeli kullanımı sayesinde internet erişimi, e-posta ve diğer multimedia uygulamaları sorunsuz şekilde kullanılabilir.

 

Çözüm: SDX Pro ve HD Dome

 

denizcilik17_image

 

Tüm bu senaryoların birlikte uygulandığı bir görsel aşağıda sunulmaktadır. Burada MBX serileri, SIM Injector, SD-Switch, AP ve EPX ürünleri birlikte kullanılmıştır. Erişimlerde ise LTE bağlantıları ve VSAT uydu erişimleri birlikte kullanılarak trafik yönetim yetenekleri ön plana çıkarılmıştır.

 

denizcilik18_image

 

Son olarak, tüm bu sistemlerin bulut tabanlı olarak yönetilmesini sağlayan InControl 2 sayesinde karmaşık gözüken tüm bu işlemler son derece basit şekilde yerine getirilebilir, geriye dönük tüm raporlar kısa sürede elde edilebilir.

 

 

Peplink ürünleri ile denizcilik ve mobil iletişim uygulamaları hakkındaki soru ve sorunlarınız için Vitel AŞ uzman danışmanları her zaman yanınızda!

Gelin, ihtiyaçlarınıza doğru çözümleri birlikte belirleyelim.