Pendik Belediyesi – Ahmet AKKOÇ

Ahmet Akkoc_İMAGEPENDİK BELEDİYESİ – LoRa Teknolojisi ile IoT Uygulamaları

 

Pendik Belediyesi olarak; akıllı şehirler ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojilerini, yerleşim bölgelerinde belli alanların yönetilmesinde ve buna yönelik karar süreçlerinde aktif olarak kullanmaya yönelik bir proje başlattık. İlçemizde bu tür akıllı teknolojilerin kullanılmasına büyük önem veriyoruz. Bir karar vermeden önce mevcut IoT çözümlerini araştırma yoluna gittik. OPTION markasının LoRa çözümlerinin ve ürünlerinin olduğunu farkettik ve bir inceleme sürecinden sonra bu çözümleri kullanmaya karar verdik.

 

Bu uygulama kapsamında, izlenmesi planlanan bölgelere sensör kurulumları yapılarak bu sensörlerden verilerin merkezi bir noktaya toplanması sağlandı. Merkez lokasyonda da LoRaWAN Gateway modülü kullanılarak, IoT uygulamaları devreye alındı.

 

IoT çözümleri uygulanmadan önce ilçemizde bulunan kritik ve yoğun kullanılan yollarda buzlanma veya don riski  olduğu zaman yetkili personelin bu durumdan haberdar olmasında büyük sorunlar yaşanıyordu. Ayrıca özellikle yağmurlu havalarda rögarların taşması sebebiyle su baskınları çok ciddi sıkıntılar yaratıyordu. Bu tür doğal koşullardan kaynaklanan sorunlara olabildiğince erken müdahele edebilmek, hatta sorunu oluşmadan engelleyebilmek bizim için büyük önem taşımaktadır.

 

Option Lora IoT çözümleri ile şu uygulamalar hayata geçirilmiştir:

  • Kritik yolların asfalt sıcaklıkları anlık olarak izlenebildiği için  tehlike oluşmadan müdahale edilebilmektedir.
  • Rögarlardaki su seviyeleri de izlenmekte olup herhangi bir taşma durumu olmadan müdahale edilmektedir.
  • İzlenen sensörlerden alınan veri ile ilgili birimlere SMS ve iş kaydı oluşturulması sağlanmıştır.
  • Sıcaklık ve nem sensörleri ile ilçemizin anlık hava durumu takip edilmektedir.
  • Su baskınlarına karşı belirlenen kritik noktalara sonic sensörler takılarak anlık su miktarları tespit edilmektedir.
  • Hava kalitesi sensörleri kullanılarak ilçemizin anlık hava kalitesi ölçülmektedir.

 

Gelinen aşamada farklı sensörlerin kullanılmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Eğim sensörü, gürültü analizi gibi konularda da benzer çözümleri kullanmak istiyoruz.

 

Uygulamadan elde ettiğimiz sonuçlara baktığımızda OPTION ürün ve çözümlerinden çok memnun kaldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Kamu ve özel sektör ayrımı yapmaksızın her kuruluşun kendi iş alanları içerisinde bu tür çözümleri kullanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

 

Ahmet AKKOÇ

Bilgi İşlem Müdürü