Oputils logo

Yönetilebilir Bir Network İçin Raporlama Çözümü

OpUtils, temelde IP adres ve switch port yönetimi yapmanızı sağlayan bir ağ yazılımıdır.

 

IP adres yönetimiyle, ağdaki v4 ve v6 IP adreslerini belirli aralıklarla tarayarak kullanım durumlarını görüntüleyebilir ve alt ağları için belirli yüzdelik eşikler tanımlayarak bilgilendirmeler alabilirsiniz.

 

Active Directory entegrasyonu ile de ilgili IP’nin bir bilgisayar nesnesine ait olup olmadığı anlaşılabilir.

 

Switch port eşleştiricisi aracı ile switch’leriniz üzerindeki port ve bu port’lara bağlanan cihazların bilgilerini sunucu odanıza gitmeden görüntüleyebilirsiniz.

 

Bu özellik, manual bir şekilde kablo takibi yapmadan hangi cihazların hangi switch’teki porta takılı olduğunu görüntülemeyi sağlar ve zaman kazandırır.

 

Portlar üzerinde tutulan geçmişe dönük kayıtlarla oluşan aktiviteleri inceleyebilir ve belirli aralıklarla yapılan kontrollerde yabancı bir cihazın switch’lere bağlanmaya çalışması durumunda sistemin sizi bilgilendirmesini sağlayabilir.

ManageEngine OpUtils Özellikleri

  • Gelişmiş IP adresi yönetimiyle, kullanımda ya da boşta olan IP’lerinizi tespit edebilir ve alt ağlarınızdaki IP’lerin kullanım durumlarına göre otomatik bildirimler alabilirsiniz. Buna ek olarak DHCP scope’larınızı da monitör edebilirsiniz.
  • Switch port eşleştiricisi aracı switch’lerinizin port kullanım durumlarını ve bu portlara bağlanan IP adreslerini, görselleştirilmiş bir switch arayüzüyle kolayca inceleyebilirsiniz.
  • Eklenen switch’lerdeki portların hangi VLAN’larda oldukları, Admin & Oper durumları ve MAC adresleri gibi bilgilere erişebilirsiniz.
  • Sisteminizde tanımlı olmayan cihazlarınızın ağınıza erişme çabalarından haberdar olabilir ve dilerseniz bu aygıtların ulaşmaya çalıştığı portları bloke edebilirsiniz.
  • Bant genişliği monitörü ile switch’lerinizdeki interface’lerin kullanım bilgilerini izleyebilir ve eşik değerler belirterek gerektiğinde bildirimler alabilirsiniz.
  • Cisco router ve switch’lerinizin yedeklerini alabilir, bu yedeklerden geri dönebilir ve alınan yedekleri birbirleriyle karşılaştırabilirsiniz.
  • Wake on LAN özelliği ile uyumlu network cihazlarınızı kapalı haldeyken uzaktan başlatabilirsiniz.
oputils görsel