OpManager Windows Ağ İzleme Adımlarınızı Kolaylaştırın!

Ağ yöneticileri, her boyut ve ölçekteki işletmelerde bilgisayar ağlarının günlük işletiminden sorumludur. Ağ yöneticilerinin başlıca görevi; ağdaki sorunları daha ortaya çıkmadan engellemek ve oluşan sorunların da çözüm süresini minimum seviyeye indirmektir. Bunu yapabilmek için ağ altyapısını yönetmek, izlemek ve yakından takip etmek zorundadır. Bir ağın yönetimi; Windows cihazları dahil olmak üzere, tüm ağ bileşenlerinin izlenmesi görevini de kapsar.

 

Bir Windows ağında genellikle masaüstü bilgisayarlar, sunucular, sanal sunucular ve Hyper-V hostları Windows işletim sistemi ile çalışır. Bu sebeple Windows sunucularını ve bunların kritik performans parametrelerini, günlük olay kayıtlarını ve servisleri izlemek için bir Windows ağ izleme yazılımı veya aracı kullanmak kritik bir hale gelir.

 

Piyasada; ağ yönlendiricileri (Router), sunucular, VM altyapısı ve masaüstü bilgisayarlar yanında Windows cihazlarının izleme ihtiyaçlarına da yanıt veren çeşitli araçlar mevcuttur. Burada karşılaşılan güçlük, ağda bulunan tüm Windows cihazlarını izleyebilecek doğru bir aracın seçimidir. Tek bir aracın kullanımı; yönetim sırasında bir araçtan diğerine geçiş, toplam maliyet, lisans sorunları, birden fazla yönetim sisteminin uygulamaya konulmasından doğabilecek diğer sorunlar ve bunlara bağlı insan hatalarını ortadan kaldırabilir.

 

ManageEngine OpManager ile bu sayılan görevlerin tümünü ve hatta daha fazlasını gerçekleştirmek mümkündür. Bu makalenin devamında OpManager yazılımının Windows cihazlarını izlemede sağladığı faydalar ele alınacaktır.

 

Windows Ağ Uygulama İzleme (Process Monitor)

Windows işletim sisteminde “Process” adı verilen işlemlere örnek olarak; çalıştırılabilir bir program veya arka planda birden fazla işlemi çalıştırabilen herhangi bir uygulama gösterilebilir, bunlara kısaca uygulama denilecektir. OpManager; arka planda çalışan çok sayıda uygulamanın incelenmesine ve gerektiğinde bazılarının sonlandırılmasına yardımcı olur.

 

Windows Ağ Uygulama İzleme (Process Monitor)
Windows Ağ Uygulama İzleme (Process Monitor)
Windows Ağ Uygulama İzleme (Process Monitor) 2
Windows Ağ Uygulama İzleme (Process Monitor) 2

 

Ayrıca tek bir konsol üzerinden birden fazla sunucuda arama, yönetim ve eşik değerleri ayarlama gibi görevler kolaylıkla gerçekleştirilebilir. İşlemci (CPU) veya bellek kullanımına göre ilk 10 uygulama görüntülenebilir, çok fazla kaynak tüketen uygulamalar istendiği anda sonlandırılabilir.

 

Windows Servis İzleme (Service Monitoring)

 

Çoğu yazılım uygulaması arka planda çalışır ve kullanıcı üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. IT yöneticisinin görevi, tüm kritik servislerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını temin etmektir. OpManager’ın sunduğu Windows servis izleme özelliği sayesinde, ilgili servisler yerel olarak veya ağdaki birden fazla sunucu üzerinden izlenebilir.

 

Windows Servis İzleme (Service Monitoring)

 

Windows Olay Kayıtlarını İzleme (Event-log Monitoring)

 

Bir Windows ağının siber tehditlere karşı güvenliğini artırmak için; OpManager gibi bir olay günlüğü izleme aracının uygulamaya konulması kritik bir öneme sahiptir. Olay kayıtlarının içinde işletim sistemi hataları ve sistemin durumuna ilişkin bilgiler yer alır. Bu sayede sorunların tespiti, takip edilmesi ile sistem ve uygulamaların sorunsuz olarak çalıştığının doğrulanmasına yönelik önemli ipuçları elde edilir.

 

Windows Olay Kayıtlarını İzleme (Event-log Monitoring)
Windows Olay Kayıtlarını İzleme (Event-log Monitoring)

 

OpManager, tüm Windows sunucularında ve iş istasyonlarında kurala dayalı olay günlüğü izleme imkanı sunar.

 

Windows Exchange Sunucu İzleme (Exchange Server Monitoring)

 

Microsoft Exchange sunucusu, bir işletme bünyesinde e-posta ve iletişim hizmetlerinin yürütülmesine hizmet eden bir sunucudur ve bu sunucuda işletim sistemi için hizmete erişilebilirlik ve erişimler için kesintisizlik büyük önem taşır.

 

Windows Exchange Sunucu İzleme (Exchange Server Monitoring)
Windows Exchange Sunucu İzleme (Exchange Server Monitoring)

 

OpManager Exchange Sunucusu izleme özelliğiyle, birden fazla kullanıcıya ilişkin e-posta kutusu bilgilerini görüntülemeye ek olarak; işlemci (CPU), bellek kullanımı ve Exchange sunucu boş disk alanı izlenebilir.

 

Windows Ağ İzleme Kontrol Paneli (Dashboard)

 

OpManager, büyük oranda kişiselleştirilebilir bir kontrol paneli (dashboard) üzerinden Windows cihazlarının durumuna ilişkin bütünsel bir görünüm sunar.

 

Windows Ağ İzleme Kontrol Paneli (Dashboard)
Windows Ağ İzleme Kontrol Paneli (Dashboard)
Windows Ağ İzleme Kontrol Paneli (Dashboard) 2
Windows Ağ İzleme Kontrol Paneli (Dashboard)

 

Tüm kritik ölçüm değerleri; kontrol panelindeki kişiselleştirilebilir aygıtlar (widget) kullanılarak görüntülenebilir. Tüm ağa daha geniş bir çerçeveden bakabilmek amacıyla, birkaç kontrol paneli aynı anda bir ağ operasyonları merkezi (NOC) konsolu üzerinden görüntülenebilir.

 

Windows Sunucu İzleme (Server Monitoring)

 

Windows sunucu izleme ekranında, bir ağda mevcut olan Windows sunuculara ait işlemci (CPU), bellek ve disk kullanımı gibi tüm önemli performans ölçüm değerleri takip edilir. Bu elde edilen veriler, IT yöneticisini potansiyel sunucu arızalarına karşı önceden uyararak gerekli önleyici tedbirlerin hızla uygulamaya konulmasını sağlar ve böylece yüksek maliyetlere yol açabilecek hizmet aksamalarını önlemeye yardımcı olur.

 

Windows Hyper-V Host İzleme (Hyper-V Monitoring)

 

Hyper-V, Microsoft tarafından Windows işletim sistemi üzerinde geliştirilen bir sanal sistem altyapı sistemidir, bir ağ ortamında sanal makineleri (VM) barındırmak amacıyla kullanılır. OpManager ile Hyper-V sistemine ilişkin aşağıdaki işlemler yerine getirilebilir:

 

  • Hyper-V otomatik arama ve sınıflandırma
  • Hyper-V envanterini ve tahsis edilen kaynakları takip etme
  • Proaktif Hyper-V bildirim ve alarmlarının izlenmesi
  • Sunucularda atıl durumdaki kaynakları tespit etme
  • Ağ performans raporları alma

 

ME Windows izleme araçları hakkında daha detaylı bilgi edinmek üzere 30 günlük ücretsiz deneme sürümü indirilebilir.

 

Ek olarak ürün hakkındaki tüm sorular için Vitel A.Ş. uzmanları, bir demo sunumu eşliğinde size her türlü desteği sağlayacaktır.