Moxa Yeni Nesil Endüstriyel Wİ-Fİ Erişim Noktalarını Tanıttı

Endüstriyel Ağ Çözümleri konusunda lider olan Moxa, yeni nesil endüstriyel kablosuz ağ çözümlerinin yer aldığı AWK-3252A, AWK-4252A ve AWK-1151C Serisi AP/Bridge/Client ürün gamını tanıttı. Yeni AWK ürünleri, 802.11ac performansı, IEC 62443-4-2 SL2 sertifikalı güvenlik ve kablosuz güvenilirlik ve kullanılabilirlik için Dual Band Turbo Roaming özellikleri sunmaktadır. Bu özellikler, madencilik, imalat, sağlık, ulaşım ve birçok başka sektörde, üretkenliği ve operasyonel güvenliği artırmada, otonom taşıtların (AGV’ler) ve otonom mobil robotların (AMR’ler) önemli rol oynadığı yerlerde, mevcut ve gelecekteki talepleri karşılamaktadır.

 

LojistikIQ’nun AGV ve AMR marketi için son pazar araştırmasına göre, AGV ve AMR pazarının 2027 yılında 18 milyar doları aşması ve AGV ve AMR segmentlerinin sırasıyla yaklaşık %24 ve %43 büyüme oranları ile büyümesi beklenmektedir. 2027 yılına kadar AGV ve AMR kurulumlarının toplam sayısının 2,4 milyonu geçmesi, mobil robotların yakın gelecekte günlük operasyonlarda yeni normal haline gelmesine yol açmaktadır.

 

Geleceği Ayağınıza Getiren Kablosuz Otomasyon

“AGV’ler ve AMR’lerin, üretim tesislerinden lojistik ve depo merkezlerine, madencilik alanlarından hastanelere ve hatta mal teslimat araçlarına kadar birçok sektörde dikkate değer faydalar sunduğu artık sır değil,” diyor Moxa’nın Endüstriyel Kablosuz İş Birimi Ürün Yöneticisi Tony Chen. “Örneğin madencilikte karmaşık sensörler ve kameralarla donatılmış mobil sistemlerle gelişmiş uygulamalar ortaya çıkıyor. HD video akışı yetenekleri ve 3D algılama teknolojisi, operasyonel verimliliği ve güvenliği artırmak için kullanılıyor. Bu gelişmeler, yüksek bant genişliğine sahip kablosuz altyapıyı gerektiren yenilikçi uzaktan kontrol çözümlerinin ortaya çıkmasına yol açıyor.”

 

Moxa’nın yeni nesil AWK Serisi, karmaşık sensörler ve kameralarla donatılmış mobil sistemlerin kablosuz operasyonlarını ve entegrasyonunu kolaylaştırmak için tasarlanmıştır ve güvenilir ve geleceğe yönelik sistem gereksinimlerini karşılamak için yüksek performans sağlar. 2.4 GHz bandında 400 Mbps’ye kadar ve 5 GHz bandında 867 Mbps’ye kadar hızlarla, yeni AWK Serisi, yüksek bant genişliğine sahip, dinamik bir mobil ortamı destekleyerek birçok cihazın aynı anda çalışmasına ve yüksek veri iletişimine olanak tanır. Ayrıca, birçok cihazın OT ağına kablosuz olarak bağlanırken IP adresi atamasını basitleştiren ve mevcut cihazlar arasında IP çakışmalarını önleyen bir çoklu ağ adresi dönüşümü (1-to-n NAT) desteği, makine entegrasyon sürecini optimize ediyor.

 

Güvenlik, IACS için Entegre Edilmiş Bir Özelliktir

Moxa, güvenliği ağ güvenilirliğinin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirmektedir. Güvenli-tasarım ( Secure-by-design) prensibine dayanan AWK-3252A, AWK-4252A ve AWK-1151C Serisi endüstriyel Wi-Fi cihazları, IECEE* tarafından IEC 62443-4-2 standardına göre sertifikalıdır. Bu standarda uygunluk, sadece endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri (IACS) için cihaz düzeyinde güvenliği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu AWK cihazlarının IEC 62443-3-3 uyumlu bir güvenlik ortamı oluşturma için uygun olduğunu doğrular ve geliştirme riskini, zamanını ve maliyetini azaltır. Yeni AWK serisi ayrıca ek bir WLAN güvenliği katmanı olarak en son WPA3 şifrelemeyi de destekler.

 

Kesintisiz, Güvenilir Kablosuz İletişim

Kablosuz güvenilirlik, hareketli otomasyon uygulamaları için önemli bir zorluktur. Birkaç uzun vadeli test, yeni nesil AWK ürünlerinin ortalama romaing süresinin 150 ms’den az ve ortalama ağ kullanılabilirlik ( Availability) oranının %99.95 olduğunu gösterdi. 802.11ac destekli AWK çözümleri, milisaniye düzeyinde Turbo Roaming ve hareket halindeyken AP’ler arasında sorunsuz geçiş sağlamak için otomatik 2.4 GHz ve 5 GHz bant geçişini destekler.

 

Sınıfının En İyisi RF Uyumluluğu

Yeni nesil AWK çözümleri, FCC, Industry Canada, Avrupa ve birçok diğer ülke tarafından RF uyumluluk sertifikaları almıştır. Kullanıcılar, bölgesel RF düzenlemeleri nedeniyle çeşitli kablosuz cihazları stoklamak zorunda kalmadan küresel pazar geliştirme için maliyet etkin bir tek model stok envanteri oluşturabilmek için sezgisel bir RF yapılandırma aracı ile birleştirilmiş olan yeni AWK Serisi’ni kullanabilir.

 

Kullanıcı Dostu Arabirim

Modern kullanıcı arayüzü, cihaz yapılandırmasını ve ağ yönetimini kolaylaştırır. Aynı zamanda tam özellikli bir araç seti, Wi-Fi performansı ve ağ hizmetleri gibi belirli verilerin toplanmasını, gözden geçirilmesini ve sorun giderilmesini basitleştirir. Kullanıcılar sezgisel kontrol panelinden sistemin durumunu net bir şekilde görebilir. Cihazın her iki tarafındaki fiziksel LED göstergeleri, montaj yönelimine bakılmaksızın AWK’nın durumunu hemen gösterir.

 

Endüstriyel Sertifikasyonlar

Yeni nesil AWK Serisi, zorlu endüstriyel uygulamaları desteklemek için IECEx, C1D2, ATEX Bölge 2 ve E1 Mark ile sertifikalıdır.

 

Özet Olarak

Moxa, AGV ve AMR uygulamaları için güvenilir kablosuz altyapı oluşturmaya yardımcı olacak yeni nesil AWK Serisi endüstriyel kablosuz çözümlerini sundu.

802.11ac destekli AWK Serisi endüstriyel kablosuz cihazlar IECEE tarafından IEC 62443-4-2 standardına uygun olarak sertifikalıdır.

Yeni AWK çözümleri, 2.4 GHz ve 5 GHz çift bantlı Turbo Roaming’i destekler ve ortalama geçiş süresi 150 ms’nin altındadır.