“Moxa, Dünyanın İlk IEC 62443-4-2 Sertifikalı Endüstriyel Bilgisayarını Piyasaya Sürdü.”

Moxa, en güncel işletim sistemi olan Moxa Industrial Linux 3 (MIL3) platformunun piyasaya sürülmesiyle, dünyanın ilk IEC 62443-4-2 sertifikalı mikro bilgisayarını – UC-8200 Serisi Arm tabanlı bilgisayarlar – sundu. IEC 62443-4-2 sertifikasyonu, 4 cm ultra-ince Moxa UC-8200 bilgisayarların, IIoT veri ve altyapısını siber tehditlere karşı koruyan güvenli bir Linux platformunu entegre eden güvenlik yetenekleri sağladığını garanti ediyor.

 

UC-8200 Serisi endüstriyel bilgisayarlar için ISASecure CSA Güvenlik Seviye 2 sertifikasını veren küresel sertifikasyon kuruluşu Bureau Veritas’ın (BV) Siber Güvenlik Başkanı Pascal LeRay, “Moxa’nın MIL3 platformunda çalışan UC-8200 Serisi, ISA/IEC 62443-4-2 sertifikasını alan dünyanın ilk bilgisayarıdır,” dedi.

 

 

Güvenli Boot

UC-8200 Serisi bilgisayar, Güvenli Önyükleme sürecini ve yazılım güncellemelerini koruyan donanıma dayalı bir güven zinciri oluşturmak için bir kez yazılabilir (OTP) sigorta ve Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0 teknolojisini içerir. Bu, boot sırasında, cihazın kontrolünü ele geçirmek isteyen hackerların engellenmesini ve kötü amaçlı güncellemelerin kötü amaçlı yazılım saldırıları için kullanılmasını önler.

 

Güvenli ve Hızlı Geri Yükleme

Endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemlerinde (IACS) cihazın ayakta olma süresi kritiktir. Bu nedenle, Moxa Industrial Linux 3 (MIL3), hızlı yedekleme ve geri yükleme özellikleri ile gelir, ayrıca overlay dosya sistemi mimarisi ile otomatik sistem kurtarma özelliklerine sahiptir. Bu özeelik, güvenlik ihlali, süreç hatası veya dosya bozulması gibi durumlarda, kritik bir güncelleme sırasında güç kesintisi gibi durumlarda kesinti süresini azaltmaya yardımcı olur.

 

Güçlü Bağlanabilirlik ve Ağ Yönetimi

MCM (Moxa Connect Manager), Ethernet, Wi-Fi ve LTE bağlantıları arasında otomatik olarak geçiş yaparak LAN ve WAN ağ kullanılabilirliğini kolayca optimize eder, bu da ağın kullanılamaması veya DOS saldırılarından kaynaklanan kesinti süresini en aza indirebilir.

 

UC-8200 Serisinin Öne Çıkan Özellikleri

  • IEC 62443-4-1 standardına göre geliştirilmiş ve IEC 62443-4-2 endüstriyel siber güvenlik Security Level 2 standardı ile uyumlu
  • IEC 62443-4-2 uyumlu teşhis aracı ve güvenliği güçlendirme kılavuzu
  • Güvenilirlik ve yüksek kullanılabilirlik için Wi-Fi, hücresel ve Ethernet bağlantıları arasında otomatik yük paylaşımı
  • Sistem kurtarma ve dosya yedekleme için otomatik sistem geri yükleme
  • Kötü amaçlı yazılımların sisitemi ele geçirmesini önlemek amacıyla kimlik doğrulaması için TPM 2.0
  • Host tabanlı IDS tespit sistemi (HIDS) ve ağ güvenliği izleme
  • Opsiyonel sisteme entegre Hücresel modül ve opsiyonel mini PCIe Wi-Fi modülü
  • 10 yıllık uzun destek sunan Moxa Industrial Linux 3