Merkezi Ağ Yönetim Sistemine Güvenli Ve Uzaktan Erişim Artık Mümkün!

Moxa MxView + Moxa MRC İşbirliği ile Merkezi Ağ Yönetim Sistemine,  Güvenli Uzaktan Erişim Çözümünü Entegre Ederek Ağınızın Ayakta Kalmasını Garanti Edin!

Birden fazla ve farklı yerlerde tesislere sahip üreticiler, operasyonel etkinliği ve verimliliği sürdürmek için geniş ağ altyapısına ihtiyaç duyarlar. Geniş ağ yapısı ile anladığımız ise her bir lokasyonun kendi bağımsız ağ altyapısına ve IP subnetlere sahip olması ve bu ağların bir WAN ile birbirine bağlanmasıdır.

Bu kadar büyük ve dağınık ağları yönetmek ve izlemek için, ağın merkezi bir konumdan tam bir görünümüne sahip olmak, her lokasyondaki işlemleri uzaktan yönetmek için gereklidir. Yani her bir lokasyonda çalışan bir NMS yazılımı ve tüm uzak NMS’leri yöneten, merkezde konumlu bir Master NMS yazılım mimarisi önerilir.

 

Merkezi Ağ Yönetim Sistemi

 

Bu yapı, genel merkezdeki mühendislerin herhangi bir uzak noktadan canlı verileri görüntülemesine ve uygun aksiyonu yapmasına veya gerekirse üçüncü parti destek hizmetlerinden yardım almasına olanak sağlar.

Ancak, uzaktan erişime izin vermek için klasik VPN bağlantıları kurmak, farklı güvenlik ve kullanışsızlık problemlerini de beraberinde getirir. Bu uzak bağlantıların da güvenli olması ve ağı yetkisiz erişime, veri hırsızlığına, veri sızıntılarına ve diğer siber tehditlere karşı koruması gerekir.

Aşağıdaki çizimde Master NMS ve onun kontrol ettiği Remote NMS’ler arasında ipsec ile şifrelenmiş bağlantıları sağlayan MRC çözümünü görüyorsunuz. Bu çözümde MRC sistemi üzerinden 3.parti destek hizmet sağlayıcısı güvenli bir şekilde NMS arabirimlerine erişebilir ve uzzaktan destek verebilir.

Bu çözümün en göze batan özelliği, 3.parti destek mühendisi sadece izin verdiğiniz zaman aralığında sadece izin verilen lokasyona, sadece izin verilen cihazlara ( sadece Moxa PLC cihazına erişim, IP CCTV’ye erişim yasak), sadece izin verilen servis portlarına erişim sağlayabilir.

Mxview NMS yazılımı istenirse her bir lokasyona bağımsız şekilde de kurulabilir. Şirket destek personeli, seyahatteyken, uzaktan çalışırken güvenli ve şifreli bir tünel bağlantısı ile sistemlerine erişip, acil müdahalelerde bulunabilir.

 

Merkezi Ağ Yönetim Sistemi Resim 1

 

MxView NMS ‘e bir kere erişmesi, tüm ağ altyapısına müdahale etmesi,  gerekli teknik teşhis bilgilerini alması, alarmları görmesi, canlı topoloji üzerinde kesintili linkleri, erişilemez switch, router, serial device server, PLC vs gibi IP adresi olan her cihazı görebilmesi mümkündür.

Moxa MxView + Moxa MRC İş Birliği

 

Moxa MxView + Moxa MRC İşbirliği

Moxa MxView + Moxa MRC İşbirliği

 

Kolay Kullanım

 

Herhangi bir mühendis, VPN’lere aşina olmasa bile veya uzak statik IP’yi bilmese bile uzaktan erişimi kolayca kurabilir. Kullanıcı tanımlı erişim denetimiyle, üçüncü parti mühendisler uzak ağların güvende kalmasını sağlarken son kullanıcılarla birlikte sisteme uzaktan erişebilir ve sorunları çözebilir.


Problemlere ve Olaylara Hemen Yanıt Ver

 

Görsel ağ yönetim yazılımı ile müşteriler dağıtık ağ sistemlerini kolayca yönetebilir ve olaylara hızlı bir şekilde tepki verebilir. Eksiksiz bir ağ topolojisi ile mühendisler sorunları yerinde belirleyebilir ve bunları gerçek zamanlı olarak düzeltebilir.

 

Güvenli Bağlantı

 

Şifreli VPN tünel ve özelleştirilebilir erişim kontrolü ( süre sınırlı, sadece izin verildiğinde ve sadece belli cihazlara erişim) ile yetkisiz erişimleri, veri kaçırmayı, veri sızmasını engelleme.

 

Esnek ve Düşük Maliyetli

 

Mühendisler, herhangi bir lokasyondaki ağ sisteminde, verileri görüntülemek ve gerekirse işlem yapmak için MXview’e uzaktan erişebilir. Bu, bakım ekibinin esnekliğini önemli ölçüde artırır, seyahatte zaman ve maliyet tasarrufu sağlar ve arıza süresini en aza indirir.