Kurumlar Neden Ağ Haritalama Yazılımına İhtiyaç Duyarlar?

Kurumlar Neden Ağ Haritalama Yazılımına İhtiyaç Duyar?

 

Ağlar, birçok farklı teknolojinin etkisiyle hızlı bir şekilde daha geniş ve kompleks yapılara dönüşmektedir. Ağ haritalaması ihtiyacı, büyüyen bu altyapıların yönetiminde ağ yöneticileri için oldukça önemlidir. Ağ yöneticilerine görsel bir harita sunarak sorun giderme araçlarını kullanmadan önce ağ performansını, bağlı cihazların durumlarını, ağın izlenmesini ve analiz edilmesini sağlar. Bir ağ haritası; sunucuları aynı zamanda router, firewall ve switch gibi bağlı olduğu cihazları içeren resimli bir görseldir.

 

Yerel ağ haritalama işlemi manuel olarak yapılabilir fakat bu şekilde bir çalışma oldukça kompleks ağlarda bazı bilgilerin gözden kaçırılması riskini taşır.

 

Ağınızın düzeni planlama ve yönetim çalışmalarınıza yardım eder. İyi bir ağ diyagramına sahip olmak, oluşan hareketler üzerinde kuş bakışı bir görünüm sağlar ki bu durum sorun giderme, planlama ve ağ değişiklikleri konularında size yardımcı olur.

 

Ağ Haritalaması Nedir?

Ağ haritalaması, ağların fiziksel bağlılıklarının görselleştirilmesi çalışmasıdır. Sunucular ve farklı uç noktalar arasındaki ağı anlayabilmek için ağınızın sistematik olarak görsel ve mantıksal haritalaması işlemidir.

 

Ağ haritalama aracından önce, ağın görsel sunumunun çizimi manuel ve zahmetli bir işti. Bu işlem çok fazla zaman alıyordu ve ağ yöneticileri her bir değişiklikte bu haritayı manuel olarak değiştiriyordu.

 

Ağ haritalamasının otomatikleştirilmesi, ağların yapısı dinamik ve kompleks hale geldikçe daha fazla önem kazanmaya başladı. Bu işlem artık bütün bağlı cihazları otomatik bir şekilde tespit eden yazılımlar aracılığıyla yapılmaktadır ve bu da ağ yönetimine yardımcı olur. Otomatikleştirilen ağ haritalaması sorunsuz bağlantı ve BT altyapısının sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir.

 

BT Altyapı Yönetiminde Neden Ağ Haritalaması Önemlidir?

 

Ağ haritaları, ağ yöneticilerinin ağ bölümlerini kontrol etmek için performans izleme işlemlerini yönetirken oldukça yararlıdır. Bu haritalar, var olan performans darboğazlarını gösterir. Ağ performans izlemesi ağ yöneticilerine sunucu ve istemciler arasındaki gecikme, bant genişliği, hız ve muhtemel hatalar gibi anahtar metrikleri için görseller sağlar. Etkili bir ağ haritalama aracı kullanarak proaktif izleme, problemlerin çözümünde hayati önem taşır.

 

Ağ Haritalama Araçları

 

Ağ haritalama yazılımı, ağınızı görsel olarak ilişkilendiren uygulama araçları sağlar. Bütün cihazlarınızın uç nokta ilişkilerini ve ağ bağlantılarını tanımlayıp haritalandırır. Bu araç, özel veri paketleri ve protokoller göndererek bağlı cihazlardan gerçek zamanlı veri toplar. Ağın performansını izleyip yetersizlikleri ve darboğazları tespit eder ve gizli ağ cihazlarını keşfeder.

 

Ağ haritalandırma, herhangi büyüklükteki bir firmanın etkili ağ yönetiminde hayati önem taşır.

 

Ücretsiz ağ haritalama uygulamaları da dahil kullanabileceğiniz birçok araç vardır. fakat ManageEngine OpManager ürünü gelişmiş özellikleri ve kullanım kolaylığıyla dikkat çeker.

 

OpManager’ın otomatik ağ haritalama yazılımıyla birlikte, ağ yöneticileri;

 

  • Bütün BT altyapısını görselleştirir ve en güncel ağ haritalarını oluşturmak için belirli aralıklarla ağı tarar.

 

OpManager
OpManager

 

  • Ağ topoğrafını ve topolojisini kontrol eder.
  • Ağ topoloji haritalama aracı ile, ağın kök cihazı ve tercih edilen ağ düzen tipini seçmenize olanak tanıyan bir ağ topoloji haritası oluşturur.
  • Ağ diyagramları paylaşılabilir ve Microsoft Visio dokümanı olarak dışarı çıkartılabilir.

 

OpManager Ağ Topolojisi
OpManager Ağ Topolojisi

 

  • Ağ haritalarından alt kırılımlarla sorun yaşanan cihaza ya da linke gider.
  • Cihazın kendisi ile bağımlı olduğu cihaz arasındaki ilişkiyi anlar.
  • Coğrafik olarak kurumsal ağı organize eder.
  • Problem yaşanan cihazın bulunduğu yeri keşfedip görsel olarak tanımlar.
  • Uygulama ya da konum özelinde ağ diyagramları oluşturulup paylaşılabilir.

 

Otomatik ağ haritalama yazılımının yararlarını kurumunuzda değerlendirmek için OpManager’ın 30 günlük ücretsiz tam sürümünü indirebilirsiniz ya da bir ürün uzmanı ile ücretsiz demo çalışması da planlayabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir desteğe ihtiyacınızın varsa ya da ürünle ilgili soru sormak isterseniz eval-itom@manageengine.com e-posta adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

OpManager, ManageEngine’in ITOM ürün grubunun bir parçasıdır. Ağ izlemeden ayrı olarak bu ürün grubu ayrıca sunucu izlemesiniuygulama izlemesinibant genişliği izlemesini, konfigürasyon yönetiminifirewall güvenliği ve uyumluluğunuIP adres yönetimini ve switch port yönetimini kolaylaştırmak için birçok çözüme sahiptir.

 

Bu yüzden, ManageEngine’in ITOM çözümleri, dünya çapında 1 milyondan fazla IT yöneticisinin ideal tercihidir.