“Kullanıcılar Siber Güvenlik için Neden CrowdStrike kullanıyorlar?”

Saldırganlar teknik ve taktiklerini değiştirdikçe işletme ve kurumlar güvenlik durumlarını stabil ve düzgün bir halde tutabilmek için var güçleri ile çabalamaktadır. Güvenlik ekipleri, savunma sistemlerindeki boşlukları doldurabilmek ve yayılmaları durdurabilmek için özel amaçlı çözümler kullanmaya başlamışlardır. Ponemon Enstitüsü’nün yayımladığı makaleye göre ortalama olarak bir işletmede 45 siber güvenlik ürünü kullanılmaktadır.

 

İş güvenliğe geldiğinde, daha fazla araç, daha fazla sorun anlamına gelmektedir. Özel amaçlı ürünler nadiren entegrasyona sahiptir. Bu entegrasyon eksikliği saldırganların kör noktalardan sızıntı yapmalarına olanak sağlamakla beraber işletmelerin saldırıları daha zor bir şekilde tespit edebilmelerine sebebiyet vermektedir.

 

Tehditleri açığa çıkarmak için analistler çok sayıda bulunan araçlar arasında gidip gelirken muazzam düzeyde zaman kaybederler. CrowdStrike’ın 2022 yılında yayımlanan raporuna göre bir saldırının başarılı bir şekilde sonlanması ortalama olarak 84 dakika sürmektedir ve bu da bu kayıp zamanın önemini bize anlatmaktadır.

 

Siber güvenlik konsolidasyonu için 5 temel neden isimli e-kitabı okuyarak evrimleşen saldırılara karşı nasıl önlem alacağınıza dair bilgi edinebilirsiniz.

 

Farklı çözümlerin birbirleriyle iletişim kuramaması, kurulum sayısı ve güncelleme periyotları, güvenlik ekipleri için birer yük oluşturmakta birlikte yönetim zorluğu getirmektedir. Dahası, ne kadar araca sahipseniz, o kadar miktarda da yetkin personel bulundurma zorunluluğunuz artmaktadır.

 

Karmaşıklık, bütçelerin ayrı bir düşmanıdır. İşletmeler daha az sayıda ürün, ajan ve daha az miktarda kaynak tüketen çözümler istemektedir. Aynı zamanda daha az lisanslama ve toplam sahip olma maliyeti ile altyapılarının, kurulumların, bakımın ve personel alımlarının minimum seviyede olmasını da arzulamaktadır.

 

Tüm bu sebeplerden ötürü siber güvenlik konsolidasyonu tam gaz devam etmektedir ve bu yüzden de işletmeler amaca özel şekilde üretilmiş ürünleri elimine ederek daha az sayıda çözüm ile daha fazlasını talep etmektedir.

 

Falcon Platform: Eksiksiz Koruma

 

Geçtiğimiz dönemler içinde kullanıcıların gittikçe siber güvenlik ürünlerini minimum sayıda çözümle elde edilmesi ve güvenlik ile verimlilikten ödün vermeden sağlanması gittikçe artan bir talep haline gelmiştir.

 

CrowdStrike Falcon® platformu bütünleşik tek bir ajan ya da ajansız bir yaklaşım sergilemektedir. Amaca yönelik çözümlerin sağladığı faydaları da ele alarak akıllı ve hafif tek bir ajan ile ileri düzey saldırıları önler. Ajan kurulumu yapılamayan bulut ortamlarında ise ajansız bir yaklaşımla eksiksiz görünürlük sağlar.

 

Falcon platformunun en göz çarpan özelliği ise birbirinden bağımsız çözümlerin kullanıldığı bir ortamda bu çözümlerden daha fazlasını sunabilmesidir. Kullanıcıların Falcon platformunu tercih etmelerinin temel sebepleri aşağıdakiler gibidir.

 

  1. Daha iyi güvenlik: İhlalleri engeller

 

Amaca yönelik olarak üretilmiş bir çözüm şüpheli bir aktivite tespit ettiğinde nadir olarak bu şüpheli aktiviteye dair içeriği sunar. Saldırıların meşru aktivitelerin arasına gizlendiği günümüz siber tehdit dünyasında bu çözümlerle yapılabilecek olası en iyi hareket triyajın manuel olarak düzgün olarak yapılmasını ummak olmaktadır. Dahası, saldırganlar bu amaca yönelik üretilmiş çözümlerde bulunan açıklardan faydalanarak ihlallerini gerçekleştirmektedirler.

 

Falcon platformu, son kullanıcı cihazları, iş yükleri, veri ve kimlikler arasındaki aktiviteleri korele eder, sonrasında ise MITRE ATT&CK® taktikleri ve teknikleri ile ilişkilendirerek saldırıya ait bütünsel resmini çeker ve saldırı işlem zinciri sırasında hızlıca koruma sağlar. Bu özellikleri ile kullanıcılar, iş ortaklar ve analistler karşısında CrowdStrike güçlü bir intiba bırakmıştır.

 

  1. Operasyonel Verimlilik

 

Kullanıcılar amaca özel üretilmiş çözümlerini kurulumu ve yönetimi kolay olan güvenlik platformlarıyla değiştirmek istemektedirler. Üreticiler bu durumları önlemek adına farklı üreticilerle ortaklaşa projeler üretmekte ve birden fazla ajan ve konsol ile entegrasyon sağlamaya çalışmakta fakat bu durum genelde güvenlik açığı, güvenlik ekiplerinin haddinden fazla yorulması ve dolasıyla verimsizliği ile daha uzun süren müdahale sürelerine sebep olmaktadır.

 

Falcon platformu ile kullanıcılar, klasik güvenlik çözümleriyle karşılaştırıldığında tamamıyla bambaşka bir şekilde tasarlanan bütünleşik, bulut mimarisi ile saldırı yüzeyine yapılan tüm saldırılara karşı güçlü bir koruma ve platform üzerinde bulunan modüller arasında entegrasyona sahip olurlar. Tüm platform özellikleri tek bir hafif ajan üzerinden lokalde ve uzakta bulunan cihazların yanında bulut ortamlarına merkezi kurulumla çalışan performansı üzerinde minimum etki gösterir. Tüm özelliklerin tek bir ajanla sunulması ile güvenlik ekipleri hızlı ve akılcı çözümler üzerinde yoğunlaşır ve gereksiz efor harcamaktan kurtulur.

 

  1. Düşük Maliyet

 

Siber güvenlik konsolidasyonunun şüphesiz en büyük faydalarından biri daha az sayıda lisansa ihtiyaç duymasıdır. Örneğin; güvenlik platformları genel kullanım olarak amaca yönelik üretilmiş çözümlere nazaran daha az çalışana ihtiyaç duymaktadır. Bu sayede konunun uzmanı personele daha az ihtiyaç duyar ve platform kullanımı için daha az eğitim giderine katlanırsınız. Büyüyen bir siber güvenlik personeli açığı açısından bakıldığında, daha az insanla daha iyi sonuçlar sağlayan bir güvenlik platformu, işletmelerin şu anda tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir.

 

Değer zincirinde daha derine inmek gerekirse, güvenlik sisteminizdeki açıkları kapatmak size muazzam bir koruma sağlamanın yanında gereksiz masraflardan kaçınmanıza ve işletmenizin saygınlığının stabil olarak devam etmesine yardımcı olur.

 

Bütçelerin kısıtlı olduğu zamanlarda siber güvenlik konsolidasyonu sırasında ortaya çıkan ticari zorunluluklar kritik bir konudur. Bu yüzden işletmeler, anında yatırım getirisi ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti sağlayan platformlarla standardizasyonlarını hızlandırmaktadır.