Kalyon Holding – Ferit TURNA

 

 

Kalyon Holding bünyesinde kullandığımız ManageEngine ürünleriyle ilgili başarı hikayemizi ve altyapı anlamında sunduğu hizmetlerle ihtiyaç duyduğumuz desteği verebilmiş olmasının, bizim için çok değerli olduğunu belirtiyor ve bunu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

BT birimimizde ManageEngine ürün ailesinden EndpointCentral ve AssetExplorer ürünlerini aktif olarak kullanmaktayız. Bunun yanı sıra merkezde ve sahada koşan aktif ağ cihazlarımız ve sunucu sistemlerimiz için de bir monitoring hizmetine ihtiyaç duyuyorduk. Bu alanda da ManageEngine ürün ailesinden OpManager ürününü bizim için olumlu geçen bir POC süreci sonrasında aktif olarak kullanmaya karar verdik. Buradaki amacımız ağ cihazlarımızın ve sunucu sistemlerimizin aktif izlenebilmesinin yanı sıra Network Configuration Manager, NetFlow Analyzer, Firewall Analyzer ve IPAM gibi özellikleri kullanmaktı.

 

Enterprise sürümünü kullandığımız OpManager ile tüm lokasyonlarımızda oluşabilecek sorunlarla ilgili hızlı geri dönüş alarak kısa sürede müdahale imkânı buluyoruz. Central ve Probe yapısında çalışan sunucu katmanları sayesinde her lokasyon kendi içinde izlenebiliyor ve merkezde de probe sunuculardan gelen verilerle NOC ekranı üzerinden tüm lokasyonları gözlemleyebiliyoruz. Büyük yapılar için IPAM kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacımızı da OpManager ile karşılayabiliyor ve hangi ağların ne kadar kullanımda olduğunu ve gelecekte ağ genişletmeye ihtiyaç duyup duymayacağımızı çok rahat gözlemleyebiliyoruz. Güvenlik duvarları ya da switchlerin periyodik aralıklarla konfigürasyonlarının alınabilmesi, günlük konfigürasyon farklılıklarının gözlemlenebilmesi ya da anlık yapılan konfigürasyon değişikliklerini alarm olarak bize bildirebilmesi operasyon anlamında elimizi güçlendiriyor. Netflow özelliği ağ trafiğimizin analizini yapmakta bize kolaylık sağlıyor. Güvenlik duvarı analiz özelliği sayesinde kurallarımızın durumunu, yoğun kullanılan uygulamaların neler olduğunu ve atak riski içeren trafikleri görebiliyoruz.

 

POC sürecinden, ürünün alımına ve sonrasındaki kurulum, yapılandırma aşamalarına kadar birlikte çalıştığımız ve herhangi bir desteğe ihtiyaç duyduğumuzda hızlıca çözüm üretebilen Vitel ile bu projeye başladık. Bu süreçte Vitel ile çalışmış olmak bizim için çok değerliydi. Aktif kullandığımız ManageEngine ürünlerine OpManager’ ı da dahil ederek Vitel ile yapmış olduğumuz iş birliği sayesinde bu güzel projeyi tamamlamış olduk.

 

Ferit Turna

Network Uzmanı

KALYON HOLDİNG