ISP’ler için İleri Seviye Kurumsal Faturalama

Evden çalışma girişimlerinin COVID-19’un ortaya çıkmasıyla yayılmaya başlamasından beri, organizasyonlar arasında ya yeni ağ bağlantıları kurma ya da var olan bağlantıyı daha yüksek hızlarla artırma yönünde büyük bir çaba mevcut.

 

Bir ISP’nin sahip olduğu komuta merkezlerinin sayısı ne olursa olsun, kullanıcının taleplerini gerek ağ hızı gerekse ağ hacmi açısından yüksek tutma işi devasa bir taahhüt olabilir. Elbette temel fonksiyonlara sahip bir dizi açık kaynak ağ trafik monitörü mevcuttur, fakat bunun yanında bu monitörler kod satırı işlemleri için belirli bir zaman ve uzmanlık istemektedirler.

 

 

Neden bunca zamanı kullanıcı tecrübesini artırmaya çalışmak varken, minimum değer sağlayan bir araca harcamalı? ManageEngine NetFlowAnalyzer’ın size nasıl zaman kazandıracağını, ihtiyacınız olan bütün fonksiyonları nasıl sağlayacağını ve daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

 

Cihaz görünürlüğü ve gruplama

Her ISP, çeşitli bağlantılar üzerinden bu bağlantıların aktif olup olmadığını görmek için görünürlük sağlayan bir trafik izleme aracına ihtiyacı vardır. NetFlow Analyzer bu durumu bir adım öteye götürerek network bağlantılarının kullanım, hız, paket ve hacim tarafında gerçek zamanlı trafik bilgilerini gösterir.

Grafik ve tablolarda mevcut olan alt kırılım ayarları size o anki ağ hızlarını, en çok iletişim kuran bağlantıları, boşta olan cihazların bilgileri gibi ağ performansını etkileyen çeşitli faktörler üzerinde daha itinalı ve detaylı bir görünüm verir.

 

 

Eğer farklı interface’lere toplu olarak bakmak için bir yönteme ihtiyacınız varsa, yerleşik gruplama opsiyonu size bu konuda yardımcı olacaktır. Interface gruplama özelliği size iki ya da daha fazla interface’i gruplamanıza, izlemenize, raporlar oluşturmanıza ve her bir grup için kümülatif raporlar üretmenize izin verir.

 

Eşik değer tabanlı uyarı sistemi

Size zaman kazandıracak ilk adım, limitler ve kurallar ile interface’lerinizi organize etmektir. Bu işlem, müşterileriniz kendilerine ayrılan bant genişliklerini her geçtiğinde ya da ağ hızları kendilerine taahhüt edilenin altına indiğinde onları bilgilendirmenizi kolaylaştırır.

NetFlow Analyzer, daha önceden tanımlanan eşik değer profilinde trafik kullanımı her aşıldığında aşıldığında bir alarm üretir. İhtiyaca göre alarm profilleri oluşturarak, düzenleyerek ve silerek etkili bir şekilde eşik değer yapılandırmasını güçlendirir.

 

 

Alarm profilleri alarm üretmek için şu üç faktörü kullanır:

Kullanım: Her bir interface ya da interface grubu için harcanması beklenen bant genişliği limiti

Bekleme süresi: Eşik değer aşımında alarm üretecek ve izlenecek alarm profilinin oluştuğu zaman aralığı.

Sıklık: Alarm oluşmadan önceki eşik değerin aşılmasına izin verilen kullanımın kaç kez oluştuğunu gösteren sayı.

 

Faturalama raporları

Bir ISP’nin bant genişliği yönetim aracı, faturalamaya yönelik farklı bir opsiyon sunmasaydı eksik olurdu. NetFlow Analyzer ile, ağ hızına ya da hacmine göre bir faturalama planı oluşturabilir ve kalan işleri bu araca bırakabilirsiniz.

 

 

Gerçekten bu kadar basit. Fatura Planı, Fatura Tipi, Baz Hacim (ya da Hız), Baz Maliyet, Faturalama Dönemi ve Fatura Oluşturma Tarihi gibi gerekli detayları doldurduktan sonra tamamen hazırsınız.

 

 

NetFlow Analyzer şimdi, ilgili faturanın her bir yapılandırılan detayıyla birlikte üretilmesini sağlayacak ve ayrıca ihtiyaç dahilinde müşterilerin mail adreslerine ve yerel olarak sabit diske ilgili raporu çıkartacaktır. Buna ek olarak, interface grupları için faturalar oluşturabilirsiniz ki, eğer bir müşteri farklı lokasyonlarda birden fazla bağlantı satın aldıysa bu oldukça uygun bir özellik olacaktır.

 

Kapasite planlaması

Şimdi gerekli alarmları kurduğunuzdan, dikkatinizi ağ altyapınıza odaklayabilirsiniz. NetFlowAnalyzer’daki kapasite planlaması, ağınızın o anki kurulum yapısını planlamanıza ve geliştirmenize olanak sağlayacak bant genişliği talebini, son ağ trendlerini ve çok daha fazlasını tahmin etmenize yardımcı olur.

Bu raporları iş saatlerine göre filtreleme özelliğiyle hafta sonlarını dışarıda bırakıp/bırakmama olanağı, bant genişliği kullanımında size daha kesin istatistikler vermektedir. Şimdi, bant genişliği yönetim planınızda zafiyetlerin açığa çıkarılmasına odaklanabilir ve müşterilerinizin internet tecrübesini geliştirmek için harcayacağınız zamana yatırım yapabilirsiniz.

 

 

Bütün bu değerleri PDF ya da CSV formatında dışarı çıkartabilir ve hatta istenilen e-posta adreslerine gönderebilirsiniz. Fatura Üret düğmesi ayrıca, belirli interface ya da grup için size fatura bilgisini verir.

 

Raporları zamanlama ve karşılaştırma

NetFlow Analyzer ile birlikte müşterileriniz için günlük, haftalık ya da aylık ağ kullanım raporlarını çekmek çok kolaydır. Aracın rapor üretme ve gönderme sistemi otomatik olduğundan, tek yapmanız gereken şey zamanlanmış görev oluşturup arkanıza yaslanmak ve çıktıyı izlemektir.

 

 

Zamanlanmış raporlar varsayılan olarak birleştirilmiş raporlar oluşturacaktır, fakat isteğe bağlı olarak bu raporları özelleştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar zamanlanmış görev oluşturabilir, oluşturulan görevleri askıda bırakabilir ve gerektiğinde tekrardan aktif hale getirebilirsiniz.

 

 

Eğer müşterileriniz ağ kullanım bilgilerini karşılaştırmak için sizden bilgi isterse, NetFlow Analyzer bu konuda size destek çıkar. Aracın bünyesinde var olan rapor karşılaştırma modülüyle, isterseniz aynı cihazları farklı zaman aralıklarına göre, isterseniz de farklı cihazları aynı zaman aralığında karşılaştırarak saat, gün, hafta ya da aylık bazda bu karşılaştırma raporlarını üretebilirsiniz.

 

Mobile App

Şu anda evden çalışmanın birincil önceliğiyle, akıllı telefonlarınızı kullanarak iş görevlerinizi yerine getirebilirsiniz. Android ve iOS tabanlı mobil uygulamalarla, bütün ağınızın kontrolünü herhangi bir yerden ve herhangi bir zamanda birkaç dokunuş ve sürüklemeyle elde edersiniz. Ağ cihazının erişilebilirliği ve performans gibi kontrol etmeniz gereken çeşitli metrikler için bildirim ve önceden tanımlı alarmları gönderme faaliyetleri, taşınabilir bilgisayarınızın yardımı olmadan bütün sorunları izlemenize, hataları bulmanıza ve sorun gidermenize yardım edebilir.

NetFlow Analyzer, ManageEngine’in ITOM paketi çözümlerinin bir parçasıdır. Bant genişliği izlemeden ayrı olarak ITOM ayrıca ağ izlemesinisunucu izlemesiniuygulama izlemesikonfigürasyon yönetiminifirewall güvenliği ve uyumluluğunuip address yönetimini ve switch port yönetimini kolaylaştırmak için birçok çözüme sahiptir.

 

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.