IoT’den Korkmanıza Gerek Yok

Son dönemde dijitalleşen dünyanın bir sonucu olarak IoT projelerindeki artışı fark etmişsinizdir. Aynı zamanda özellikle Güvenlik, Uygulanabilirlik ve Maliyet konularında fazlaca kaygı olduğunun da farkındasınızdır.

Bu noktada Option markasının Cloudgate ürün ailesinin özellikle LoraWAN destekli ürünlerinin sizlere sağladıkları avantajlardan bahsetmek isterim.

 

Öncelikle LoraWAN nedir?

 

Lorawan düşük güçlü bir geniş alan bağlantı protokolüdür. Bluetooth ve zigbee teknolojilerini buna benzetebilriz. Fakat LoraWAN ile çok daha uzak mesafelerde bulunan, binlerce sensörü, röleyi yada uç noktayı izleyebilir ve yönetebilirsiniz.

 

Cloudgate LoraWAN ile IoT’de Sınır Yok

 

Cloudgate gateway serisi ile LoraWAN radio teknolojisini kullanarak kendi özel LoRa ağınızı yaratabilirsiniz.

Cloudgate LoraWAN ağ geçidinin amacı, tüm LoraWAN göndericilerden ( sensörler ) gelen verileri tek noktada toplamak ve verileri bir Remote Server’a bir control odası sistemine veya bir Modbus/BACnet control ünitesine aktarmaktır.

Cloudgate, endüstriyel sınıf bir konsantrasyon merkezi gibi çalışan bir ağ geçici çözümüdür. DIN-rail montajı destekler, geniş sıcaklık aralığında (+ 70 ° C) ve zorlu ortamlarda çalışabilir.

  • Tek bir Ağ geçidi 1000 Lora sensörünü yönetebilir.
  • Web tarayıcınız üzerinden ayarları yapabilirsiniz.
  • SDK veya “Luvitred” ( IBM Node-red’in dedike versiyonu ) aracılığıyla programlama ortamı sunar.
  • 25’ten fazla bağlantı tipini destekler ( Seri, KNX, I/O’lar, Zigbee, Mbus, Monnit, Ethernet POE, vb.)
  • Lorawan Ağ Geçidi veriyi EthernetWAN, 4G / LTE üzerinden aktarabilir.

 

Tek Ağ Geçitli LoraWAN Ağı

 

Aşağıdaki en basit topolojide, Lora sensörlerden, kablosuz LoraWAN ileitşimi ile sensör verileri alınır ve Cloudgate ağ geçidi üzerinde işlenir. Ve istenirse veriler Buluta veya Uygulama Sunucularına MQTT, REST vb protokoller ile aktarılabilir.

 

Tek Ağ Geçitli LoraWAN Ağı

 

Cloudgate üzerinde Luvitred ile programlama yapmak, veri saklamak mümkündür.

 

Luvitred

 

Çoklu Ağ Geçitli LoraWAN Ağı

 

Lora ağınızı genişletmek için, CloudGate ünitelerinden biri LoraWAN ağ geçidi ve başka bir cloudgate ise LoraWAN sunucusu olarak yapılandırılabilir. LoraWAN ağının erişim alanını artırmak için daha fazla CloudGate cihazı birlikte çalışabilir.

 

Çoklu Ağ Geçitli LoraWAN Ağı

 

Bulut Servislerine Erişim

Cloudgate, aynı zamanda saf bir “LoRaWAN paket ileticisi” olarak yapılandırılarak, sensörleri üçüncü parti bir LoRaWAN sunucusuna (Cumulocity, Actility, LorIoT vs) bağlayabilir.

 

Bulut Servislerine Erişim