Haftanın Yıldız Ürünü: ManageEngine ADAuditPlus

ManageEngine ADAuditPlus Ürünü

 

Günümüzde belirli bir çapın üzerine ulaşmış IT yapılarında çok sayıda yetkili ve yetkisiz kullanıcı bulunmak ile birlikte bu kullanıcılar sık aralıklar ile IT yapısı üzerinde değişiklikler gerçekleştirirler.

Her şey yolunda olduğunda aslında bu bilgilere veya yapı üzerinde gerçekleşen değişikliklere, bu değişikliği kimin gerçekleştirdiği bilgisine ihtiyacımız olmadığını düşünürüz.

Ancak Murphy Kanunları’nın da net bir şekilde açıkladığı gibi “Er ya da geç olası en kötü koşullar vuku bulacaktır”. Aslında farkında olmasanız da sizlerin de gözünün önünden sık sık, global çapta tanınırlığa sahip olan büyük yapılarda yaşanan aksaklıklara, krizlere dair haberler kayıp geçiyor.

Anlatılmak istenen odak nokta şu ki;

Bir felaketi engellemek istiyorsanız, felaket gerçekleşmeden önce önlem almanız gereklidir. Felaket gerçekleştikten sonra alınan tedbirler felaketin sonuçlarını ortadan kaldırmayacak veya felaketi doğuran sebepleri ortaya çıkarmanızda etkili rol oynayamayacaktır.

 

 

İşte bu sebeple günümüzde Active Directory yapısında gerçekleşen değişiklikleri raporlama ve aksiyon almaya yönelik yazılım çözümleri kullanmamak, kara kutusu olmayan bir Boeing 737 uçağını Hint okyanusuna göndermeye, olası bir kaza durumunda ise enkazın yerini tespit edip kazanın sebeplerini araştırmaya çalışmaya benzeyecektir.

Günün sonunda enkaz ve kaza sebebine ulaşsanız bile bu bilgiye ulaşmanın maliyeti sizlere, en başta uçağın içerisine bir adet kara kutu yerleştirme maliyetinden kat ve kat fazla olacaktır.

ADAudit Plus ile bu noktada Active Directory yapınızda gerçekleşen hareketleri anlık olarak izleyebilir, sakıncalı durumlarda bildirim veya script bazlı aksiyon alabilirsiniz.