EndPointCentral OnPrem Yeni Gelen Bant Genişliği Optimizasyonu

Kapsam Özellik

 

Ağ ayarları, EndPointCentral yazılımının yüklü olduğu sunucudan giden veri aktarım hızını (bant genişliği) kontrol edecek şekilde yapılandırma imkânı sağlar. Bu özellik, sunucusu tarafından kullanılan maksimum gönderim sağlanan bant genişliğini optimize etmek için geliştirilmiş bir özelliktir. Gerekli yapılandırmalar, yalnızca ajan yüklü makinelerine yama dağıtımı ve yazılım dağıtımı sırasında uygulanır. EndPointCentral üzerinden yapılan uzak bağlantı ve diğer işlemler için minimum bant genişliği kullanımı ürün mimarisi yetenekleri arasında yer almaktadır.

 

Bant genişliği belirlemek

 

Sunucunun giden bant genişliği en az üç faktör tarafından belirlenir.

 • Sunucu makinenin Ağ Arayüz Kartı (NIC) kapasitesi
 • Ağın maksimum veri aktarım hızı
 • Bant genişliğini sınırlamak için ağda önceden var olan yapılandırmalar

 

Örneklendirmek gerekirse

 • Yazılımın yüklü olduğu sunucuda, 1 Gb/s aktarım hızında bir Network Kartına sahipse
 • Ağ altyapısında 10 Gb/s’ye kadar destekleyen kablolama mevcutsa
 • Ajan yüklü her cihazlar için network cihazlarda (Router, Switch) bant genişliğini 100 Mb/sn’ye düşürülürse

 

Yukarıdaki bu koşullar ile sunucunun maksimum giden bant genişliği 100 Mb/sn’dir. Yönlendiricide bant genişliği kısıtlanmamış olsaydı, sunucunun maksimum giden bant genişliği 1 Gb/sn olurdu.

 

Sunucu bant genişliği tahsisi

 

Ayrılan bant genişliği

 

Giden bant genişliğinin %x değer merkezi sunucuya atanır.

 

Ağ Yapılandırma Seçenekleri

 • Tüm günler: Bu, haftanın herhangi bir günü boyunca dağıtımlar için yapılandırılmış bant genişliği kapsamında yama dağıtımı ve yazılım dağıtımı sınırını uygular.
 • Günleri belirtin: Belirli günler ve belirli zaman aralıkları için bant genişliği yama dağıtımı ve yazılım dağıtımı için yapılandırabilen çeşitli profiller oluşturulabilir.
 • Bu özellik aktif edildiğinde, yapılandırılan bant genişliği önerilen bant genişliğinden düşük olduğunda yapılan tanımlamalarda belirlenen kullanıcılara bir e-posta bildirimi gönderir.

 

En iyi uygulama yöntemi

 • Ağ ayarlarını yalnızca 200’den fazla doğrudan iletişim bileşenini yönetirken yapılandırmanız önerilir.

 

Doğrudan iletişim bileşenleri = LAN aracıları + DMZ alanında SecureGateway üzerinden WAN aracıları + Dahil olan dağıtım sunucularının sayısı

 • Bant genişliği, kullanıcının amacına ve mevcut kaynaklara göre yapılandırılabilir. Ancak, sağlanan bant genişliği ne kadar düşük olursa, her dağıtım için geçen süre o kadar yüksek olur. Bu nedenle, daha hızlı dağıtım süresi sağlamak için bant genişliğini mümkün olduğu kadar yüksek yapılandırın.
 • Zaman aralığı profillerinde kapalı zaman aralıklarının kullanılması. Örneğin, bir zaman aralığı profili gece 1:00- 4:00- %80 olarak yapılandırılırsa ve ikinci profile olarak 04:00- 09:00- %70 zaman aralığı olarak tanım yapılırsa aktif cihaz olmadığı için kapalı bir aralık olarak kabul edilir.

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

 1. Ajan yüklü cihaz sayısı 200’ün altında olsa bile ağ ayarlarını yapılandırabilir miyim?
 • Dağıtımda gereksiz gecikmelerden kaçınmak için ağ ayarlarını yalnızca 200’den fazla aracı için yapılandırılması önerilir. Ancak bu, biraz daha düşük bir ajan sayısı için de kullanılabilir.

 

 1. Dağıtımlar için neden “Bant genişliği sınırlaması nedeniyle dosya indirme gecikti” hatası alıyorum?
 • Bant genişliği kısıtlamaları uygulandığında, çok sayıda uç noktaya dağıtım, dağıtım süresini optimize etmek için gruplar halinde sırayla gerçekleşir. Kalan uç noktalara dağıtım, nihai yenileme döngülerinde devam edecektir.

 

 1. Merkezi EndPointCentral sunucu için bant genişliği yapılandırma yapılırsa, Remote Office\\ Distribution Server için de geçerli olur mu?
 • Merkezi sunucu için yapılandırılan bant genişliği kısıtlaması, dağıtım sunucuları ile altındaki aracılar arasındaki iletişimi içermez.