Elif Sinem Dörtyol’un Kaleminden

Oldukça hızlı ve ekonomik göstergelerin etkisi ile de epey çalkantılı girdiğimiz 2022 yılında iki ayı neredeyse geride bıraktık bile. Bu hareketlilik, 2022 boyunca devam edecek gibi görünüyor.

 

Bilişim sektörü için 2021 yılı oldukça zorlu geçti ve 2019 sonlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin etkilerini en çarpıcı şekilde hissettiğimiz bir yıl oldu.

 

Pandeminin getirdiği koşullarla hayatımıza giren ve gittikçe gelişip bir model haline gelen uzaktan çalışma kültürü, 2021 yılında da kurum ve kuruluşları bilgi teknolojileri alanına yatırım yapmaya zorladı. Bundan ötürü bilişim sektörü; gıda, e-ticaret ve lojistik gibi pandeminin parlattığı önemli sektörlerden biri oldu.

 

Üretim gücüyle devleşen Çin’in buna rağmen pandemi döneminde en olumsuz etkilenen ülkelerden biri olması, bilişim sektörünün temel taşlarını oluşturan elektronik komponent tedariğini ciddi boyutlarda etkiledi. Fabrikaları yarı zamanlı çalıştıran ya da bir süreliğine tamamen kapatan üreticilere paralel olarak mevcut komponent stoklarının 2020 yılı içerisinde tükenmesi ve sektörde artan talebe yeterli miktarda ve zamanında yanıt verilememesi bu problemlerin temel kaynağı olarak karşımıza çıktı. Bu durum, biz distribütörler başta olmak üzere son kullanıcılara doğrudan destek sağlayan iş ortaklarımızın yoğun taleplere yetişememesine neden oldu, normal çalışma çizgimizden uzaklaşmak zorunda kaldık. Ancak Vitel olarak, katma değerli distribütörlüğünü yaptığımız markalarımızın sektördeki büyük rakiplerine göre çok daha hızlı üretim yapabilmesi, ürün tedarik edebilmesi ve bu süreci doğru yönetebilmemiz sayesinde oluşan bu krizi çok daha hızlı aşabildik.

 

Öte yandan 2020’den bu yana pandemi şartlarının doğurduğu ihtiyaçlara doğrudan cevap verebilecek çok sayıda çözümün Vitel ürün ve çözüm portföyünde zaten bulunuyor olması, yaşanması muhtemel bu krizi Vitel olarak şirketimiz, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz açısından avantaja çevirmemizi sağladı.

 

Uzaktan çalışmaya dayalı iş modelinin hayatlarımıza girmesi ile birlikte yapılması artık elzem haline gelen toplantıların yüz yüze yapılamamasından ötürü artan video konferans taleplerine karşılık olarak hem yerli hem de global çözümler sunabildik. Bir çok üniversitede hibrit eğitime uyumlu sınıflar dizayn ettik ve bu çözümleri başarı ile uyguladık.

 

Uzaktan çalışma zorunluluğu ile birlikte ofisteki lokal ağlara bağlanamayan çalışanların güvenli bir şekilde şirket ağına dahil olmaları için güvenli erişim ve kontrol sağlayan yazılım  ve donanım çözümleri sağlayabildik.

 

Artan ihtiyaçların sonucu olarak evlerde dahi kesintisiz internet zorunlu hale geldi. İnternet bağlantılarının kurumsal altyapının gerektirdiği koşulları sağlayamaması ve aile bireylerinin hepsinin mevcut internet bağlantısını kullanmak zorunda kalması nedeniyle evlerde ciddi darboğazlar oluştu. Bu noktada, evlerdeki internet bağlantılarının yedekliliğini sağlayacak, aynı zamanda kesintisiz ve güvenli internet hizmeti sağlayarak iş verimliliğinde oluşabilecek kayıpları minimum seviyeye çekecek olan LTE iletişim çözümlerimizle ihtiyaçlara hızlı yanıtlar verebildik.

 

Özetle 2021 yılını; ortaya çıkan sorunları 2020 yılında kazandığımız tecrübeler, mevcut ürün portföyümüzün çeşitliliği ve farklı ihtiyaçlara alternatifli çözümler sunabilmemiz sayesinde değerli iş ortaklarımız ve müşterilerimize minimum ölçüde yansıtarak geçirdik. Bunun sonucunda kendi ekosistemimizle birlikte güzel bir büyüme oranı yakaladık.

 

2022 yılının da sektör için yine kolay geçmeyeceği kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Elektronik çip ve komponent tedariğinde yaşanılan darboğazın yıl ortasına kadar sürebileceği tahmin ediliyor. Bu noktada Vitel olarak edindiğimiz tecrübeler, ihtiyaca yönelik sağladığımız çözümler ve stoklu çalışma gücümüzle katma değerli hizmet sağlayan distribütörlerin başında gelmeye devam edeceğiz.

 

Sağlıklı günlere hep birlikte…