Eku Fren – Mehmet AVŞAR

 

Malumunuz ülke genelinde her türlü meslek grubunda nitelikli çalışan eksikliği konusunda genel bir şikayet söz konusu. Bu kaynak problemini doğru ürünlerle gidermeye çalışıyoruz. Doğru kaynak / doğru iş felsefesi ile süreçlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda sistemlerimizin ürettiği günlük kayıtlarını, mesajlarını karar vericinin önüne alacağı aksiyon / vereceği kararı kolaylaştıracak şekilde sunması için ManageEngine ürünlerini kullanıyoruz.

 

ManageEngine User Conference’a katıldığımda referans kurumların ManageEngine ürünleri ile yaptıklarını, ManageEngine mühendislerinin ürün çözümleri ile anlattıklarını görünce, sahip olduğumuz ürünleri yeterince kullanamadığımızı gördük. Ürünlerden tam fayda sağlayabilmek adına Vitel ile görüşmelere başladık. Lisans satmanın dışında ürünlerin gerçek anlamda fayda sağlaması için onların da bizler kadar istekli olduğunu görünce güzel bir işbirliği geliştirdik.

 

Analytics Plus: BT KPI larını görselleştirmek için kullanıyoruz. Sahip olduğumuz çözümlerde oluşan verilerin hazır dashboardlarda sunuluyor olması ciddi bir zaman kazancı.

 

OPManager: Networkte yer alan cihazları izlemek, cihazların belirlenen aralıklar dışında oluşan istisnalarını bildirimler ile yönetmek için kullanıyoruz.

 

Service Desk Plus: Kullanıcılarımızdan gelen iş taleplerini yönettiğimiz, dış kaynaklarla yürütülen işlerin takibi, 27001 gereği tutulması gereken değişiklik yönetim süreçlerinin kaydı, proje yönetimi gibi bir çok alanda kullandığımız bir uygulama.

 

Endpoint Central: Sistem yönetimi tarafında elimiz kolumuz olan bir uygulama. Varlıklarımızı listelemek, kurulumlarını yapmak, güncel olmalarını sağlamak, destek amaçlı uzaktan erişimi gerçekleştirmek, mobil cihazlarımızı yönetmek en yoğun kullandığımız özellikleri.

 

Password Manager Pro: Kurum şifrelerinin tüm iş birimleri bazında yönetimini sağlıyoruz. Ayrıca dış kaynakların erişimini yönetmek ve sistem üzerinde yaptıkları işlemlerin kayıtlarını tutabilmek amacı ile kullanıyoruz.

 

ADAudit: Domain Controller ve File Serverlarımız üzerinde yapılan işlemlere ilişkin denetim yapabilmek, raporlamak için kullanmaya karar verdik.

 

ADSelfService: Kullanıcılarımızın şifrelerini hızlıca değiştirmelerini sağlamaları için kullanıyoruz.

 

ADManager: Active Directory yönetimi için kullanıyoruz. Teknik personelimizin AD üzerinde yetkisi dahilinde işlem yapabilmesini sağlaması bizler için çok önemli. Ayrıca uygulamanın, AD üzerinde toplu işlem yapılabilmesi, yetkilendirme ve raporlama tarafındaki yetkinliklerde en çok faydalandığımız özellikleri.

 

Kurumumuzda ciddi bir Dijital Dönüşüm çalışması mevcut. Önümüzdeki yıllarda daha dijital bir fabrika olmak için uğraşıyoruz. Bu amaç doğrultusunda IT kaynaklarını da birbiri ile entegre, basit ama etkili bir dönüşüme tabi tutuyoruz. Yol haritamıza uygun çalışmaları zamanı geldikçe gerçekleştireceğiz.

 

Mehmet Avşar

IT Müdürü