Çok Noktalı Kablosuz Topoloji

(Point-to-Multipoint Wireless Topology)

Merkezi bir noktadan birden fazla uzak noktaya kablosuz iletişim, uzak lokasyonlardaki cihazlardan gelen sinyallerin merkezdeki bir cihazda toplandığı ve uçlar arasındaki erişimin de merkezdeki bu nokta üzerinden sağlandığı altyapıyı ifade eder. Literatürde PTMP, P2MP veya PMP şeklindeki kısaltmalarla ifade edilebilir.

PMP topolojileri; genellikle, uzak lokasyonlara kurum içi kapalı bağlantı kurmak ve bu noktalara genişbant erişim sağlamak için kullanılır. Noktalar arasındaki iletişimde uzun menzilli kablosuz link sağlayan taşıyıcı çözümler tercih edilebilir ve bu sayede gigahertz seviyesindeki radyo frekanslarında IP telefon, video konferans ve kablosuz internet gibi erişim hizmetleri sağlanabilir.

Bu tür PMP ağları özellikle dağıtım tesislerinde, büyük kurumsal kampüslerde, okul bölgelerinde, kamu güvenliği uygulamalarında sıkça kullanılmaktadır.

 

Çok Noktalı PMP Ağları

 

Bu makalede Ruijie Networks ürünleriyle gerçekleştirilebilen PMP topolojili köprüleme (bridging) topolojilerine göz atılacaktır. Bilindiği üzere köprüleme, en az iki lokasyon arasında mevcut ağların bir kablo ile birleştirilmiş gibi entegre edilmesine dayanmaktadır.

 

Point-to-Multipoint Wireless Topology

 

Bu bağlantıda Ruijie Networks’ün Reyee ailesindeki RG-EST serisi ürünler kullanılacaktır. Yapılacak işlemler bu serinin 310 ve 350 modelleri için benzerdir.

Öncelikle köprü linkinde kullanılacak cihazların kendi aralarında bu link bağlantısını sağladığından emin olunmalıdır. RG-EST310 ve RG-EST350 model Reyee kablosuz ürünleri kutudan bir link olarak (2 adet) çıkar ve bu iki adet ürün birbiri ile bu köprülemeyi kuracak şekilde önceden konfigürasyonları yapılmış olarak gelir.

 

Point-to-Multipoint Wireless Topology

 

Şekilde görülen topolojide “Camera End” olarak belirtilen cihaza erişilerek bunun CPE moduna geçirilmesi gereklidir. Bu cihaza kameralar bağlanacaktır.

 

Point-to-Multipoint Wireless Topology Camera End

 

Bağlanılacak erişim noktasının WDS SSID değeri “Scan” tuşuna basılarak seçilir ve yapılan işlemler kaydedilir.

 

WDS Camera

 

WDS Camera TIP

 

Bu ayarlardan sonra CPE başarılı bir şekilde merkezi cihaza bağlanır.

 

CPE Merkeze Bağlanma

 

Cihazlar ilgili ağlara bağlanarak karşılıklı iletişim sağlanır ve eWeb üzerinden gerekli kontroller yapılabilir.

Bu kurgulanan topoloji ile merkezdeki bir NVR cihazı, uzak noktalardaki CPE cihazlarına bağlı tüm IP kameralardan gelen görüntüleri toplayabilir.

Görüldüğü üzere PMP topolojisinde kablosuz bir link oluşturmak RG-EST350 modeli ile bu kadar kolay.

RG-EST serisi kablosuz bridge ve diğer Reyee ürünleri ile ilgili soru ve sorunlarınız için Vitel AŞ uzmanları her zaman yanınızda.