Cloudgate Mini ile Sunucu Odası İzleme Çözümü

Sunucu odasında birçok durum, CloudGate Mini kullanılarak uzaktan izlenebilir. CloudGate Mini’nin WAN bacağını var olan ethernet ağına bağlayabilir ve bu yolla buluta erişmesini sağlayabilirsiniz. Acil durumlarda ise, LTE hücresel bağlantı ile yedekleme sağlamak da mümkün. Hatta, CloudGate Mini’yi sadece LTE ile ağa veya internete bağlayarak, sunucu odası ağından bağımsız bir OoBM (Out of band Management) bağlantı ile sunucu odasındaki durumları izlemeniz mümkün. Böylece sunucu odasındaki kablolu ağda bir problem çıkması (kesinti, loop vs), odadaki çevresel durumları (sıcaklık, fan, klima, nem, elektrik vs.) izlemenizi engellemeyecektir.

 

BPN-I2C-TH modülleri, stratejik olarak sunucu kabinetine yerleştirilir. Güvenli veri alımı için I2C Bus’daki I2C Hub ile I2C sensör arasındaki mesafe 50 santimetreyi geçmemelidir. Hatta I2C Hub ile Cloudgate IoT Gateway arasındaki mesafe de en fazla 50 cm olmalıdır. I2C Hub, 3.3V ile Cloudgate tarafından beslenir.

 

CloudGate Mini I2C bağlantı noktası, I2C bağlantı noktasını 8 bağımsız I2C bağlantı noktasına genişleten bir I2C Hub’a bağlıdır. I2C bağlantı noktalarının her birine bir BiPOM BPN-I2C-TH modülü bağlanır. Bu sayede 8 adete kadar sıcaklık ve nem noktası izlenebilir. Birden fazla sıcaklık sensörünün avantajı, sunucu kabininin çeşitli noktalarındaki sıcaklık artışını izlemek ve alarmları daha hızlı tetiklemektir.

 

Sunucu Odası İzleme Çözümü

 

Cloudgate Mini ile Sunucu Odası İzleme Çözümü

 

  1. CloudGate Mini, WAN ve LAN bağlantıları olarak yapılandırılabilen çift ethernet portuna sahiptir. Uygun bir veri planı ve SIM kart ile CloudGate Mini, acil durumda LTE ile WAN yedekliliği de sağlayabilir.
  2. Manyetik kapı anahtarları, kabin kapısının açılıp kapanmasını izlemek için CloudGate Mini’nin dijital girişlerine bağlanabilir.
  3. Yedek jeneratör, CloudGate Mini’nin RS485 bağlantı noktası üzerinden ModbusRTU protokolü kullanılarak izlenebilir.
  4. Enerji sayaçları CloudGate Mini’nin RS485 portu üzerinden ModbusRTU kullanılarak izlenebilir. Bu, odanın ve her bir sunucu kabinetinin enerji kullanımının izlenmesini sağlar.

 

Bunun haricinde aşağıdaki yetenekleri de Cloudgate IoT ağ geçidi ile sağlamak mümkün;

 

  1. Bulut üzerindeki uygulamalara periyodik veri ve alarm bildirimlerini aktarmayı günümüzün bulut ortamındaki baskın protokolü olan MQTT ile yapmak mümkündür. Günümüzün bulut ortamındaki baskın protokolü olan MQTT ile bunu yapmak mümkün. Cloudgate IoT ağ geçidi, ModbusRTU ile okuduğu verileri, dijital girişlerden okuduğu verileri, I2C sensörlerden okuduğu verileri MQTT ile buluta veya lokal sunucuya aktarabilir.
  2. Şirket içi yerel veya kurumsal sunuculara veri aktarımı. On premise kurulan bir MQTT Broker’a veri aktarmak mümkündür. RestFul, ModbusTCP gibi protokollerle de Lokal sunucudaki SCADA uygulamasına veri aktarmaya olanak sağlar.
  3. Cloudgate, alarm durumunda SMS ve e-posta ile alarm bilgisi gönderebilir.  Hatta Bulut sunucusu veya şirket içi sunucu devre dışıysa veya bağlantı kaybedilirse, yine SMS ve e-posta ile alarm bilgisi iletebilir.
  4. Örneğin bir PLC, SCADA sistemi veya diğer üst düzey izleme cihazlarından veri toplama için CloudGate Mini’ye Modbus TCP sorgusu göndermek de mümkün.

 

CloudGate Mini

 

Cloudgate Mini Özellikleri

 

CloudGate Mini Özellikleri