CloudGate Kurulum Kılavuzu

Bu dokümanda sizler için CloudGate kurulum kılavuzu hazırladık. CloudGate ürün ailesinin temel kurulumuna yönelik bilgileri ele alacağız.

CloudGate kurulum kılavuzu

Ürünün temel görünümü yukarıda verilmiştir. Değişik modellerde konektör ve slot farklılıkları olmakla birlikte uygulanacak yöntem temelde aynıdır.

 

Anten Kurulumu

 

Cihazın ön tarafında iki adet anten girişi mevcuttur, bu girişlere kutudan çıkan antenler monte edilmelidir. Anten konnektörü SMA olarak tercih edilmiştir. GSM sinyal seviyesinin düşük olduğu bölgelerde daha yüksek kazançlı anten kullanılabilir. Eğer antenler cihaza belli mesafedeki bir yere monte edilmek isteniyorsa yüksek kazançlı antenler tercih edilmeli, sinyal kaybı düşük kablo kablolar kullanılmalı ve kablo mesafesi olabildiğince kısa tutulmalıdır.

 

SIM Kart Montajı

 

Cihazın SIM kart girişi arka kısımdadır. 4 adet T6 vida söküldükten sonra arka panel çıkarılabilir ve panelin arkasından erişilebilen SIM slotuna SIM kart takılabilir.

 

 

CloudGate serileri MicroSIM kullanır, uygun SIM kart takıldıktan sonra panel tekrar yerine monte edilebilir.

 

 

Genişletme Kartlarının Takılması

 

CloudGate modellerinin bir kısmında genişletme slotu bulunmamaktadır. CloudGate üzerindeki iki genişletme slotundan biri önde, diğeri arkada yerleştirilmiştir. İki slotun yapısı birbirinden farklı olduğundan birine uygun olan bir kart diğerine takılamamaktadır. Genellikle WiFi gibi üzerinde anten bulunduran genişletme kartları cihazın arka paneline takılabilir, bu sayede öndeki GSM antenleri ile enterferans riski de ortadan kaldırılmış olur. Ön taraftaki slot büyük, arkadaki slot küçük olduğundan takılacak kartların konnektörüne bakılarak hangi slota takılabileceği kolaylıkla tespit edilebilir.

 

Kartlar takılırken cihaza kesinlikle elektrik verilmemelidir.

 

Slotu kapatan metal kapak sökülüp onun yerine genişletme kartı takılır.

 

CloudGate genişletme slotları

 

CloudGate genişletme slotlarına takılabilecek kartların bir listesi aşağıdaki tablodan görülebilir.

 

Genişletme Kartı Slot 
WLAN Kartı (CG2131) Arka
WLAN Kartı (CG2101) Arka
WLAN AP Kartı (CG2102) Arka
Ekonomik Seri Kart (CG1101) Ön
Endüstriyel Seri Kart (CG1102) Ön
Ethernet PoE Switch (CG1103) Ön
Ethernet Switch (CG1104) Ön
Geliştirme Kartı (CG1105) Ön
Telematik Kart (CG1106) Ön
Telematik I/O Kart (CG1106+CG3101) Ön
Telematik CAN I/O Kart (CG1106 + CG3102) Ön
Breadboard Kart (CG1108) Ön

 

CloudGate Aktivasyonu

 

Donanımsal kurulumlar yapıldıktan sonra cihaza elektrik verilip ilk kurulum adımlarına geçilebilir. Cihaz 9-33V DC aralığındaki bir voltajla çalışabilmektedir. Değişik modellerde farklılıklar olabileceğinden kullanılacak CloudGate modelinin donanım dökümanı kontrol edilmelidir.

 

Cihaza elektrik verildikten sonra ön paneldeki LED uyarı ışıkları takip edilmelidir. Normal bir operasyonda “System” ve “WAN” LED’leri yeşil yanıyor olmalıdır. Farklı bir durum sözkonusu ise donanım el kitabından kontrol edilerek sorunun kaynağı belirlenebilir.

 

Cihaz internet erişimini sağladıktan sonra otomatik olarak yönetim sunucusuna bağlanmaya çalışır, ardından uygun güncelleme yazılımı ve konfigürasyon dosyalarını indirir ve bunları yükler.

 

Cihazın yazılım güncellemesi kullanıcı tarafından uzaktan yapılabileceği gibi cihazın yeniden başlatılması veya kullanıcının belirlediği periyodun gelmesi durumunda  otomatik olarak yapılması da sağlanabilir.

 

Cihaz açıldıktan sonra bir ethernet kablosu ile ağa bağlanarak diğer ayarların yapılmasına geçilebilir. Cihazın varsayılan erişim bilgileri şöyledir:

  • IP Adres:168.1.1
  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: admin

 

Erişim sağlandıktan sonra cihazın ana menüsü aşağıdaki şekilde gelecektir.

 

CloudGate Arayüz

 

CloudGate uygulamaları ve diğer konfigürasyonları ilerleyen yazılarda tekrar ele alınacaktır.

 

CloudGate hakkındaki soru ve sorunlarınız için Vitel uzman ekibi ile irtibata geçebilirsiniz.