Aytan Abi’nin Kaleminden Sektöre Bakış

Yaşadığımız Covid günlerinde özellikle Bilişim sektörü evden çalışma konusunda daha etkin. Çoğu iş sürecimizi internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Piyasanın değişen ihtiyaçlarına çok hızlı uyum sağlayarak iş süreçlerimizi, hedeflerimizi hızlıca güncelledik. Peki yeni dönemde odak noktamız neler?

 

Bu  dönemde farkındalık yaratmak için eğitim içeriği üretmeye odaklandık. 2020’nin son üç ayında haftada 3 kez 60’ar dakikalık online Eğitimler ile dünya rekoru bile kurmuş olabiliriz. Bunu yanında eğitici blog yazılarımız ile pazara sadece ürünü tanıtımı değil ürünün arkasındaki teknolojileri de anlatma amacındaydık. Pazar ne kadar bilgi ile dolarsa o kadar büyür mantığını güttük. Online Eğitim takvimimize https://www.vitel.com.tr adresinden erişebilir, tamamlanmış eğitimlerimizi ise Vitel’in YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

 

Bu dönemde hangi çözümlere odaklandık?

 

İnternet, WAN dünyası için artık ana yüklenici oldu diyebiliriz. Hatta SD-WAN jargonunda ana underlay Internet oldu diyebiliriz. Artık Metro, Fibernet, Radyolink, LTE gibi farklı Internet underlary’leri kullanarak MPLS gibi WAN çözümleri sunabiliriyoruz.  Endüstri dünyasında azalan satışlarla firmalar daha düşük OPEX maliyetli çözümler aramaya başladılar. Çoğu firma yüksek maliyetli ve düşük hızlı MPLS servisleri yerine SD-WAN servislerine geçiş için araştırmalara başladı. Biz de bu dönemde elimizdeki 3 SD-WAN çözümü ile projeler üretmeye çalıştık. Gartner’da liderlerden biri olan Aruba SilverPeak, 4G/5G dünyasının parlayan yıldızı ve yine Gartner’a girmeyi başaran Peplink ve Cloud Management’ın gurusu ExtremeCloudIQ temelli SD-WAN çözümü.

 

Peplink 5G SD-WAN router modelleri çoktan piyasaya sürüldü. En az 2 ve daha fazla LTE ile yedekli veya daha fazla bant ihtiyacı bu dönemde arttı. Çünkü Video konferansınızın kesilmemesi gerekli. Kullanıcılarınız ofise VPN iel bağlanamadıklarında iş kaybı yaşamak istemezsiniz. Ofislerinizdeki internetin yedekli olması çok önemli. Peplink burada güzel çözümler sunuyor.

 

Bu dönemde üzerinde durduğumuz diğer konulardan biri ise Wi-Fi 6 çözümlerimiz oldu. ExtremeNetworks, Ruijie, Peplink ile WiFi6 ( 802.11ax) artık daha kolay erişilebilir. Özellikle Cloud Management’ın ücretsiz versiyonlarının sunulması ile temel WiFi ihtiyaçlarınızı kolay ve kesintisiz altyapı üzerinden karşılayabileceksiniz. Küçük ofisinize, home ofisinize bir WiFi altyapısı kurmak birkaç tıklama kadar kolay.

 

Fabrikalar, otoyollar, tüneller, endüstriyel tesisler duramaz bu alanda da Moxa endüstriyel çözümlerimiz ile pazarda çözümler ürettik. Sadece endüstriyel switch değil, Moxa artık endüstriyel sistemlerin korunması konusunda TrendMicro ile işbirliği içnde Cyber Security çözümleri de sunmaya başladı. Dünyanın öbür ucundaki bir makinaya uzaktan destek vermenin en kolay ve güvenli yolu artık Moxa MRC çözümü oldu.

 

Çözüm için birlikte çalışalım, başaralım.

 

Hepinize sağlıklı, umutlu, yeni başlangıçların olduğu bir yıl dileriz.