Ağınızın Gelişmiş Bir IP Tarayıcıya İhtiyaç Duyduğu 5 Madde

 

İş ihtiyaçlarını karşılamak için ağınızın sürekli ölçeklendirilmesiyle birlikte gelişmiş IP taraması, ağın erişilebilirlik ve performansından emin olmak adına ağ yöneticileri için kritik bir görev olmaya başladı. IP adreslerini tarama; dinamik IP’lere sahip kablolu ve kablosuz cihazların, birçok DNS ve DHCP yapılandırmaları ile karmaşık alt ağların olduğu geniş ağlarda zorlayıcı olabilmektedir. Kapsamlı IP adres yönetimi (IPAM), DHCP yönetimi ve DNS yönetimi sağlayabilen gelişmiş bir IP tarama çözümünden ödün vermek, maliyetli ağ kesintileri dahil ağ performansınızda olumsuz etkileri olabilir. Bu yüzden, etkili IPAM için gelişmiş bir IP tarayıcısı uygulamak oldukça önemlidir.

 

Etkili bir IPAM için gelişmiş bir IP tarayıcısı kullanmak neden önemlidir?

 

Yerel işletim sistemi komutları ile kurumsal-seviye ağların karşılaştırılması

IP taramasının en yaygın yolu, kullandığınız herhangi işletim sistemi tarafından desteklenen yerel komutlardır. Bir grup IP ile küçük bir ağı yöneten bir ağ yöneticisiyseniz, ipconfig ve ping gibi yerel komutlar IP’leri taramanıza ve ağ adres kullanımını izlemenize yardım edebilir. Ancak, bu tekniği geniş ölçekli ya da kurumsal seviyedeki ağlara uygulamanız neredeyse imkansızdır. Neden? Çünkü geniş ölçekli ağlar birden fazla alt ağları, dinamik IP dağıtım işlemlerini, BYOD politikalarını desteklemeyi ve sürekli olarak hesaplanabilir ihtiyaçların ölçeklenmesini gerektirir. Bütün bu karakteristik özellikler, ağınızın yerel komutlarla manuel olarak taranması olasılığını ortadan kaldırır.

 

Diğer yandan OpUtils’in gelişmiş IP tarayıcı özelliği gibi bir çözümü kullanmak, ağ IP tarama görevlerini kolaylaştırır. Windows ve Linux’e yüklenebilen OpUtils’in gelişmiş IP tarayıcısı; IPv4 ve IPv6 adreslerini destekleyerek bütün ağınızı saniyeler içinde taramanıza ve konsolda göstermenize olanak sağlar. Kaçak Tespit (Rogue Detection) özelliği, gelişmiş IP tarayıcı aracıyla bütün ağınızı tarayarak içeri sızmaya çalışanları nokta atışı tespit eder ve firmanızın kaynaklarını güvenli hale getirmenize yardımcı olur.

 

 

Elektronik tablolar ve ağ veri işlemesi

 

Elektronik tablolarla IP takibi, ağ yöneticilerinin ağ kaynaklarını ve IP adres kullanımlarını izlediği basit bir stratejidir. IPAM için bu tabloları kullanmak, her durum güncellemesinin izlenmesi ve manuel olarak kayıt altına alınması anlamına gelir. Bir ağ yöneticisi IP’lerin elverişliliği, alt ağ kullanımı ile ileri ve ters IP aramaları (Forward & Reverse Lookup) ile ilgili detayları her kontrol etmek istediğinde tabloları kontrol etmesi gerekir. Bu tablolar büyük ihtimalle dağıtık olduğundan ve geniş ağlarda farklı ağ yöneticileri tarafından güncellendiğinden verilerde tutarsızlıklar ve hatalar oluşabilir. Bu hatalar önemsiz gibi gözükse de açıklanamadığı taktirde maliyet oluşturacak ağ kesintilerine neden olabilir.

 

Bu yüzden çözüm, elektronik tablolardan OpUtils’in IP tarayıcısı gibi gelişmiş IP tarama ve IP adresi izleme yeteneklerine sahip bir IPAM yazılımına geçiş yapmaktır.

 

 

Gerçek zamanlı ağ kaynak takibi

 

Ağınızı etkili bir şekilde yönetmek için, ağda olan bitenlerle ilgili gerçek zamanlı iç görülere ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu durum dinamik IP dağıtımlarını, switch port haritalandırmasını ve ağınıza bağlı olan cihazlarınızı içerir. Ancak önceden de belirtildiği gibi, yerel komutlar ve elektronik tablolar gibi manuel IP tarama metotları bunu desteklemez. Buna karşılık, OpUtils’in gelişmiş IP tarayıcısı ağ kaynaklarınız için size sadece gerçek zamanlı iç görüler sağlamakla kalmaz, ayrıca uçtan uca ağ taramasıyla tam bir görünürlük sunar. Zamanlanmış ve sürekli IP taramasıyla, kullanıma hazır IP durumu, rezerve edilmiş IP bilgisi, cihazların MAC adresleri, sistem konumları, bağlı olan portlar ve iliştirilen alt ağlar gibi birçok detayı inceleyebilirsiniz.

 

 

Çapraz alt ağ taraması

 

Daha geniş ağları yönetmek, çift IP durumları ve IP adres çakışmaları gibi durumları çözmek için alt ağlar arasındaki IP adreslerini takip etmeniz gerekir. OpUtils’in IP tarayıcısı, IPv4 ve IPv6 adresleri için alt ağ tabanlı ve çevik bir hiyerarşiyi destekler. Hazır IP, DNS, IP güvenilirliği ve AD durumları gibi metriklerle alt ağ performans ve kullanımı ile ilgili görünürlük sağlar. IP adreslerini alt ağlar arasında taratarak izleyebilir ve saniyeler içerisinde sonuçları alabilirsiniz.

 

 

Ağ cihaz detaylarındaki görünürlük

 

Diyelim ki, geniş ağ ortamınızda bir cihazınızın bağlı olduğu switch portu aktif değil. Bu durumda, ağ yöneticinizin kapalı duruma düşen cihazınızın bağlı olabileceği switch’lerin bütün kablolarını manuel olarak takip etmesi mümkün değildir. Ağ cihazlarınız ve bağlantı durumlarıyla ilgili görünürlük sağlamak için OpUtils’in ağ IP tarayıcısı, taranmış IP adreslerini bağlı olduğu portlarla haritalandırır. Ayrıca daha da ileri giderek ilgili portlar üzerinde çalışan servisler, açık portlar gibi detayları sağlayabilir ve alışılmadık bir aktivite tespit edildiğinde belirli bir portu engellemenize yardımcı olur. Gelişmiş IP taramasıyla konumlar, kullanıcı, en son iletişime geçildiği zaman ile ileri ve ters IP aramaları gibi cihaza özel detayları inceleyebilirsiniz.

 

 

Hangi özellikler OpUtils’in gelişmiş IP tarayıcısını dikkat çekici kılmaktadır?

 

Yukarıda bahsedilen yapılabilirliklerin sunulmasıyla birlikte, ManageEngine OpUtils ağ taramasıyla birlikte heterojen ağ ortamının yönetimini kolaylıkla yapmanızı sağlayan bütünleşik bir yazılımdır. OpUtils’in gelişmiş bir IP tarayıcısı olarak dikkat çeken özellikleri şu şekilde belirtebiliriz:

  • IP adres takibi: Uçtan uca IP adres takibi yaparak, IPAM için elektronik tablo ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • IP dağıtımlarını denetleme: Bütün kullanıcıların ve IP adres dağıtımlarının geçmişe yönelik kayıtlarını tutar.
  • Granül IP raporları: Ağ adresinizde kullanımda olan, geçişli ve hazır IP’leri çıkartır. Düzenli oluşturulan raporlarla ağ adres kimliğinizi analiz edebilirsiniz.
  • Daha kolay sorun giderme: Anlık alarmlar sunar.
  • Üstün arama: Herhangi bir ağ cihazını IP, MAC ya da DNS adıyla aramanızı sağlar.
  • Uzaktan başlatma: Tek ya da bir grup Wake-on-LAN özellikli cihazı OpUtils konsolundan başlatmanızı sağlar.
  • Kodsuz, sezgisel kullanıcı arayüzü: Her bir kritik bilgiye birkaç klik uzakta olacak şekilde kullanım kolaylığı sağlayan konsol.
  • Panel ve eklentiler: Ağ performans metriklerine genel bir bakış sunar.
  • IP Araçları: 30’dan fazla ağ aracıyla, ağ kaynaklarınız için tam kontrol sağlar.

 

Buna ek olarak, OpUtils’in gelişmiş IP tarayıcı ve switch port adresleme çözümü Windows ve Linux işletim sistemleri için uygundur. Android ve iPhone cihazlara uygun olan OpUtils’in mobil uygulaması da kullanıcılarımıza sunulmuştur.

 

Henüz OPManager Plus ürününü test etme şansı bulamadıysanız bu linkten 30 günlük deneme sürümüne hemen ulaşabilirsiniz.

 

ManageEngine Demo talepleriniz için lütfen tıklayınız.