Windows 10’a Geçme Zamanı! Ama Nasıl?

Windows 7, 20 aydan daha kısa bir süre içinde kullanım ömrünün sonuna ulaşacak. Windows işletim sistemlerini güncel halde tutmak pek çok yöneticiyi çok fazla baskı altına sokacak gibi duruyor. Microsoft, Windows 7 için hala destek verecek fakat bu ücretsiz olmayacak ve bu desteğin maliyeti, eski bir işletim sistemi üzerinde harcamak istediğinizden daha fazla olabilir. Bunun yerine ağınızdaki tüm bilgisayarları Windows 10’a güncelleyin.

Windows 10’u güncellemek gerçekten önemli mi?

Kesinlikle. İşletim Sisteminizi güncel tutmak için birçok neden vardır.

Ancak burada önemli olanlardan bazıları şunlardır:

  • Eski OS’ler siber suçluların ekmek teknesidir. Windows 7 de kalırsanız, ağınız zararlı siber saldırılara karşı daha savunmasız olacaktır.
  • 3rdParty donanım ve yazılım üreticileri de yakında Windows 7 için güncellemeleri desteklemeyi durduracak ve bu durum kuruluşunuzu birden fazla tehdide karşı savunmasız bırakacaktır.
  • Anti-virüs yazılımı şirketleri en yeni işletim sistemi için yeni teknolojiler geliştirmeye başlayacak ve eski bir Windows 7 işletim sistemi ile uyumluluğun olmayacağı bir bir gerçek.

Eski OS’lerde çalışan makineleri güncellemek için ne kadar beklerseniz, kuruluşunuzun riski de o kadar artar. Bu yüzden mümkün olan en kısa zamanda Windows 10’a güncellemeniz gerekir.

Windows 10 OS dağıtımını otomatikleştirme

ManageEngine Desktop Central, gereksinimlerinizi karşılamak için mükemmel işletim sistemi dağıtım çözümünü sunar. Bu eklenti basit, kullanımı kolay ve işletim sistemi dağıtımını hızlandırıyor. Bu araçla binlerce bilgisayar arasında sorunsuz ve güvenli dağıtım sağlamak için dağıtım sırasında çeşitli ayarları yapılandırabilirsiniz.

Desktop Central, aşağıdakileri kullanarak OS dağıtımını otomatikleştirir:

  • Canlı bir sistemin image’ının alınmasını destekler. Çevrimiçi ve çevrimdışı image alma teknikleri bulunur.
  • Kuruluşunuzun kullanıcı rollerine ve departmanlarına göre özelleştirilmiş dağıtım şablonları sunar.
  • Benzersiz bir kimlik doğrulama şifresi kullanarak dağıtım da dahil olmak üzere gelişmiş dağıtım yöntemleri bulunur.
  • Bant genişliği optimize etmek için bilgisayarlar arasında basitleştirilmiş çoklu dağıtım ayarları bulunur.
  • Sistem donanımından bağımsız olarak dağıtımı destekleyen Universal image ile otomatik ve manuel driver’ları toplar.
  • Çalışma zamanı parametrelerini ayarlayarak, uygulamaları yükleme, vb. gibi çeşitli dağıtım sonrası aksiyonları alır.

En yeni işletim sistemini kurmak, sistemlerinizi yalnızca kritik saldırılardan kurtarmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda kuruluşunuz genelinde kullanılan işletim sistemlerini standart hale getirir ve destek, eğitim ve sistem yönetimiyle ilgili maliyetleri azaltır.

Windows 10’a geçiş yapmaya karar verdikten sonra  tüm sistemlerinizi Windows 10’un güvenli şemsiyesi altına kolayca getirebilmeniz için Desktop Central’ın OS Deployment eklentisini kullanabilirsiniz.