Windows 10 toplu güncellemeler: Bilmeniz gereken her şey

Bir Windows yöneticisi için göz ardı edilmesi durumunda daha büyük sorunlara yol açacak olan en kötü durum nedir? Kesinlikle yama yönetimi. Ortamdaki her makineye en son yamaların yüklenmesini sağlamak bazen bir bilişim yöneticisinin en kötü kabusu olabilir. Windows güncellenmiş modelin önceki versiyonlarını kullanan (Windows 10’dan önce) yöneticiler Windows’daki ve uygulama setindeki zayıf noktaları belirlerken ve azaltmaya çalışırken genellikle birçok sorunla karşılaşıyor. Neyse ki şu anda yamaları yönetmenin daha iyi bir yolu var: Windows 10 toplu güncellemeler.

Geleneksel Windows Yama Modeli

Windows 10’dan önce Microsoft her ayın ikinci Salı günü (genelde “Microsoft’un Salı Yamaları” olarak biliniyor)  hem güncellemeleri hem de düzeltmeleri içeren yamalar yayınlıyordu. Yöneticiler, bu yama modelini çalışılması zor buldu. Her ay çeşitli Windows güncellemelerini işlemeleri, yüzlerce olası güncelleme kombinasyonunu test etmeleri ve kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılayan güncellemeleri dikkatlice seçmeleri gerekiyordu. Sonuç olarak, geleneksel Windows yama modeli, farklı güncelleme setleri yüklenen farklı kişisel bilgisayarlarda genellikle güncelleme parçalanmasına yol açtı.

Windows 10 Yama Modeli

Microsoft, kullanıcılar için Windows Güncelleme sorunlarına çözüm sağlamada her zaman başarı sağlar. Windows 10 ile Microsoft, her ay yayınlanan kapsamlı bir güncelleme paketiyle daha basit bir güncelleme sistemi getirdi. Hepsi bir arada olan toplu aylık güncellemeler tüm Windows düzeltmelerini kapsıyor (güvenlik ve güvenlikle ilgili olmayan) ve önceki ayın güncellemelerinin yerini alıyor.  Bu yaklaşım, güncelleme sürecini basitleştiriyor ve aynı zamanda Windows 10’un temiz bir şekilde yüklenmesini sağlıyor.

Yayın türleri-

  1. i)Özellik güncellemeleriyılda iki veya üç defa yayınlanıyor. İsminden anlaşılacağı üzere, bu güncellemeler her üç-beş yıldansa düzenli olarak Windows 10’a yeni özellikler ekliyor.
  2. ii) Kalite güncellemelerihem güvenlik hem de güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeler sunuyor ve aylık olarak yayınlanıyor. Bunlar, toplu güncellemeler olduğu için en son kalite güncellemesini yüklemek, belirli bir Windows 10 özellik güncellemesi için mevcut tüm düzeltmeleri uyguluyor.

Hizmet dalları-

Güncelleme sürecini daha da kolaylaştırmak için Windows 10 güncellenmiş model üç hizmet dalı sundu: Güncel Dal (CB), İş için Güncel Dal (CBB) ve Uzun-Vadeli Hizmet Dalı (LTSB). Cihazlarının hangi sıklıkta güncellenmesi seçeneğini yöneticilere sunarak her dal farklı düzeylerde esneklik sağlamaktadır. Sonuç olarak, Microsoft tarafından yayınlanan tüm Windows 10 güncellemeleri toplu olarak yapılacaktır.

 

Windows’un önceki versiyonları için yama modeli

Windows 10 güncellenmiş modelindeki bu aylık ve toplu güncellemeler daha kolay ve tutarlı bulunduğundan Microsoft  Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2 dahil eski işletim sistemlerinin hizmet modellerine ilişkin değişiklikleri de açıkladı.

 

Derlenmiş güncellemeler

Derleme basitçe tek bir güncelleme içine derlenmiş çoklu yamalardır. Şu anda Microsoft hem güvenlik hem de güvenilirlik yamalarını içeren aylık derlemeler sunmaktadır. Her ayın derlemesi önceki ayınkinin yerine geçecek ve böylece Windows kişisel bilgisayarların güncel kalması için yalnızca bir güncellemeye gereksinim olacaktır. Kullanıcılar, WSUS, SCCM ve Microsoft Güncelleme Kataloğu gibi hizmet araçlarından aylık derlemeler yükleyebilir.

Aylık derleme güncellemelerini Desktop Central yama yönetimini kullanarak da yönetebilir ve konuşlandırabilirsiniz. Aylık derlemeler, “Otomatikleştirilmiş Yama Konuşlandırması (APD)”deki “Derlemeler (Rollups)” bölümü altında kategorize edilmiştir ve yalnızca güvenlikle ilgili olan derlemeler “Güvenlik güncellemeleri” olarak kategorize edilmiştir ve diğer güvenlik güncellemeleri gibi yamalanmıştır. Bu yeni seçenek “build 92098” ve üstü için mevcuttur.  Desktop Central’in yama yönetimi özelliğinde desteklenen diğer uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız. 

ManageEngine

Demo talepleriniz için

 

ManageEngine

Demo talepleriniz için