WAN Hatları Üzerinden LAN Benzeri Performans!

WAN Hatları Üzerinden LAN Benzeri Performans!

1

Şubelerinizde kullandığınız G.SHDSL veya düşük hızlı Fiber MPLS Hatlarınızı LAN benzeri performansında kullanınız!

Günümüzde birçok kurumun/firmanın aynı şehir veya şehirlerarası şubeleri var, Örneğin bankalar, kamu kurumları, perakende, hoteller vb. bu tip çok şubeli yapılarda genellikle şubeler merkez üzerinden işlem yapar ve tüm yapılan işlemler wan hatları üzerinden gerçekleştiği için bu hatların maliyeti ve performansı iki önemli husustur.

Aslında günümüzde İnternet hatları oldukça başarılı ve istediğimiz hızları aylık ücret karşılığında alabilmekteyiz, ancak var olan hatlarımızı ortalama 20 misli daha verimli nasıl kullanabiliriz ve WAN hatlarına harcadığımız maliyetleri nasıl azaltabiliriz inceleyelim.

G.SHDSL ve MPLS gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatları kullanan kurumsal firmaların yaşadıkları Temel zorluklar.

 1. WAN Hatlarındaki yüksek gecikmeler
 2. Paket kayıpları, bozuk paketler
 3. Bant genişliği ve hatların pahalı olması
 4. Kritik verilerin güvenliği

 

2

 

 

WAN Hatlarındaki gecikmeler

Mesafeler arttıkça paketlerin kaynaktan hedefe ulaşma süresi “RTT” de artar, örneğin local network de gecikme 1-2ms iken bu gecikme şehir içi ortalama Türkiye de 5ms ile 20ms ve şehirlerarası 10ms ile 60ms arasında değişmekte. Bu değer ülkeler arası 50ms ile 350ms arasında, uydu trafiğinde ise min 600ms den başlayıp 3.000ms’lere kadar yani 3 saniye ye kadar ulaşmakta.

Gecikme arttıkça uygulamaların hızı da bir o kadar yavaşlar ve TCP gibi hassas protokoller ciddi anlamda olumsuz etkilenir, aşağıdaki tablo gecikmelerin uygulamaların üzerinde yarattığı etkiyi inceleyebilirsiniz.

 

3

 

Silver Peak ise TCP hızlandırma teknolojisi ile dinamik olarak paketlerin pencere boyutunu hesaplar ve gönderim sırasında en çok paket gönderimini sağlar, böylece her sefer gönderim sırasında daha çok paket gönderir ve uygulamaların erişim hızını artırır.

Örneğin 5 paket “standart 1500 Byte” den oluşan bir excel dosyasını ve merkez ile şubeniz arasında 100ms gecikme olduğunu düşünün, eğer siz şubeden merkez deki excel dosyasına tıklarsanız bu excel dosyası normal şartlarda ortalama 100ms*5 yani 500ms de size ulaşacak. Silver Peak devredeyken aynı işlemi gerçekleştirdiğimizde ise Silver Peak ilk olarak 5 paketi sıkıştırıp örneğin 3 pakete düşürecek daha sonra TCP hızlandırma tekniği ile pencere boyutunu ayarlayıp 3 paketi tek seferde karşıya gönderecek, 500ms yerine 100ms de dosyanın size ulaşmasını sağlayacak.

Aşağıdaki grafik TCP gibi hassas protokollerin yüksek gecikmeli olan WAN hatlarında ne kadar olumsuz etkilendiğini göstermekte.

 

4

 

 

Paket kayıpları, bozuk paketler

Yukarıda bahsettiğim gibi MPLS gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatları Telekom altyapısını ortak kullandığı için paketlerin sıkıştığı durumlarda ve yüksek jitter (anlık dalgalanmak) olduğu durumlarda paket gönderimi sırasında kayıpların oluşması veya paketlerin sırasının karışması gibi sorunlar yaşanır buda hattın kalitesini olumsuz etkiler ve verimliliği düşürür. Paket kayıpları daha çok gerçek zamanlı uygulamaların verimliliğini etkiler, örneğin RDP veya VDI kullanırken görüntünün gidip gelmesi veya klavyenin takılması gibi benzer olumsuz durumlar oluşur.

Silver Peak Ağ Bütünlüğü teknolojisi ile gerçek zamanlı olarak paket kayıplarını ve sırası karışan paketleri maksimum %20 oranında onararak sorunları minimuma indirir buda maksimum verimlik ve ağ kalitesi sağlar.

Aşağıdaki grafik test ortamoında oluşturulan paket kaybını göstermekte, Silver Peak açık mavi olan %2’lik paket kaybını düzenleyerek sıfıra yakın azaltmıştır.

Açık mavi grafik: FEC öncesi (Forward Error Correction)

Lacivert grafik: FEC Sonrası

 

5

 

Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN hatlarındaki diğer bir zorluk ise bant genişlikleri, hatların hızının artışı ile beraber verilerin boyutları da artmakta, bu sebepten dolayı WAN hatlarının kapasitesi en önemli zorluklardan biridir. Telekom’a gidince 1. veya 2. zorluk hakkında hiç görüşmezken direk bant genişliğini sorarız, nedeni ise bizi mutlu edecek tek konu o da hatlarımızın hızlı olması.

Not: birinci ve ikinci zorluk tamamen wan hatlarının kalitesi ile ilgilidir, örneğin Türkiye ile Almanya arası bir dark fiber hattı ile çok verimli çalışabilirken aynı hızda bakir veya uydu teknolojisi fibere göre verimsiz çalışır, yani örneğin 2mbps’lik hattınızı maksimum 1mbps gibi kullanabilirsiniz.

Günümüzde ise verilerin boyutları, yoğunluğu ve gerçek zamanlı uygulamalarının kullanım sıklığı ve önemi artmakta, mesela şunu düşünün, bir şube de 10 çalışan var ve her kullanıcı günde ortalama 10mb’lık 10 dosya açarsa her kullanıcı günce 100mb’lık veri kullanıyor demek, buda şube için günlük 1GB veri trafiği oluşturur, ancak Silver Peak gibi WAN optimizasyon teknolojileri ile bunu ciddi oranda azaltmak mümkün, yani günde 1GB den günde 10-20MB’a düşürmek mümkün!! Buda size diğer uygulamalarınıza daha çok bant genişliği sağlar.

Diğer bir örnek ise Server / Client tabanlı çalışan kurumsal bir yazılımı düşünün, her sefer client sunucuya bağlanmak istediğinde 5-10mb’lık veri çekerek güncel bilgileri sunucudan yükler, bunu tüm kullanıcılar uygulamaları açtığında ciddi bir WAN trafiğine dönüşür, yine Silver Peak burada SQL, Oracle E-Business gibi uygulamalarınızın bilgilerini tekilleştirerek müthiş bir hız ve LAN benzeri performans sağlar tabi üstelik bant genişliğini düşürerek!

Özet olarak Silver Peak TÜM IP TRAFİĞİNİ AĞ KATMANINDA UYGULAMA VE PROTOCOL BAĞIMSIZ BYTE SEVİYESİNDE Optimize ederek %95+ bant genişliğinde tasarruf ve LAN BENZERİ PERFORMANS SAĞLAR.

Sadece Silver Peak ağ hafızası ağ katmanında (OSI modelinin 3.katmanı) tüm IP trafiği optimize eder ve TCP STACK modeli ile çalışmadığı için en düşük model de 8.000 ve en üst model de 512.000 anlık bağlantı destekler. ‘’Flow/Connection’’ buda tüm IP trafiğinizi hiçbir trafiği bypass geçmeden optimize etmenizi sağlar.

Aşağıdaki grafik gerçek bir müşterimizde çalışan ticari yazılımların oluşturduğu web “HTTP/HTTPS” trafiğini göstermekte, Silver Peak her bir uygulama için ortalama ~90+ optimizasyon sağlayarak GB düzeyindeki oluşan trafiği sadece birkaç MB’a indirdiğini göstermekte. “Örneğin 227MB’lık HTTP tarafiğini sadece 9.2MB’a düşürmüştür”

 

 

6

 

Günümüzde birçok işletme şubeler arasında G.SHDSL veya Fiber Metro Ethernet hattı kullanmakta, işletmeler ticari yazılımlar dışında bu hat üzerinden şubelerdeki bilgisayarların güncellemesini, Anti Virüs güncellemelerini ve merkez den çalışan yönetim yazılımları şubelerdeki cihazları yönetmekte buda şubelerin hattında oldukça fazla bant genişliğini kullanır. Örneğin 10 kullanıcılı bir şubede 100mb’lik bir güncelleme olursa 100mb*10 yani 1GB veri akışı olur, ancak Silver Peak tekrarlanan verileri tekilleştirerek 900mb’lık verinin bu hattın tıkamasına engel olur.

Sonuç olarak Silver Peak Merkez ile Şubeler arasında G.SHDSL veya düşük hızlı Fiber MPLS hatlarında LAN benzeri performans sağlar.

Neden Silver Peak?

 • Silver Peak VOXA (Açık Mimari Sanal Ağ Hızlandırma) mimarisi TÜM IP TRAFİĞİNİ, AĞ KATMANINDA UYGULAMA ve PROTOCOL BAĞIMSIZ BYTE SEVİYESİNDE OPTİMİZEeder. Silver Peak’in benzersiz ve ileri teknoloji çözümü ile hiçbir trafiğinizi bypass etmeden TCP, UDP ve diğer TÜM IP TABANLI ÇALIŞAN UYGULAMALARINIZI OPTİMİZE EDEBİLİRSİNİZ.
 • Sanal WAN Optimizasyon çözümlerinde lider: Silver Peak’in ileri teknoloji VOXA mimarisi size olağanüstü esneklik, performansı ve güvenliği 2mbps den 1gbps’ye kadar sanal olarak kullanmanıza olanak sağlar.
 • Tüm Hypervisor’ları destekler:Silver Peak VMware, Hyper-V, Citrix, KVM ve Virtualbox gibi birçok hypervisor katmanlarını destekler.
 • Ağ Katmanında çalışır:Silver Peak OSI modelinin 3.katmanında çalışır ve geleneksel Wan Optimizasyon teknolojilerinde kullanılan Proxy çözümünü kullanmaz. Bu neden den dolayı Maksimum 5Gbps hız ve 512.000 anlık bağlantı sayısını destekler.
 • Ağ Bütünlüğü:MPLS gibi düşük bütçeli hatlarda oluşan paket kayıplarını %20 oranında onarır ve uçtan uca yüksek hat kalitesi sağlar. Replikasyon, VDI, RDP gibi uygulamaların takılmadan verimli çalışmanızı sağlar.
 • Uçtan uca IPSec Tünel:Silver Peak uçtan uca IPSec Tünel (AES-256 SHA-1) kurarak güvenli veri taşımanızı sağlar. Bu özellik sayesinde merkez ile şubeler arasında güvenli veri taşımanıza yardımcı olur, ayrıca Silver Peak size merkez ile Şubeler arasında IPSec çözümünü tek bir çözümde sağlar. Örn: 512K hatta karşılıklı 2 IPSec VPN ile bağlantı kursanız normal hızda %10 performans düşüşü olarak, ancak bunu Silver Peak ile yaptığınızda 150 KATA KADAR DAHA HIZLI IPSEC ÇÖZÜMÜNE SAHİP OLACAKSINIZ.
 • Esnek ve Ölçeklenebilir olması:VOXA yazılımını herhangi bir sanal platforma kurup devreye alabilirsiniz, kapalı kutu olmadığında büyüdüğünüzde sadece lisans farkını ödeyip, donanım kaynağını arttırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca eski yatırımlarınızı korur ve yeniden yatırım yapmanızı gerektirmez.
 • BYTE Seviyesinde optimizasyon:Silver Peak TCP, UDP ve DİĞER TÜM IP TRAFİĞİNİZİ BYTE düzeyinde tekilleştirir ve bunu tüm uygulamalar için tek bir yazılım/Cihaz da yapar.
 • Yüksek Bağlantı sayısı (Flow/Connection) Silver Peak AĞ KATMANINDA çalıştığı için Proxy gibi çalışmaz, bu neden den dolayı Silver Peak en düşük 8.000 ve açıklanan en yüksek bağlantı sayısı ise 512.000, buda size İnternet dahi TÜM IP TRAFİĞİNİZİ HİÇ BİR UYGULAMAYI BAYPASS ETMEDEN OPTİMİZE ETMENİZİ SAĞLAR.
 • QoS ve Traffic Shaping:Silver Peak gelişmiş Hizmet Kalitesi ve Bant Genişliği Yönetimi ile tek bir hat üzerinden ses, görüntü, rdp, sanal masaüstü, veri ve Replikasyon gibi birçok işleminize öncelik veya bant genişliğini garanti ederek diğer uygulamalarınızın performansı etkilenmeden verimli çalışmanızı sağlar.
 • Yatırımlarınızı korur:Silver Peak Sanal WAN Optimizasyon çözümlerini dilediğiniz bir hypervisor’a kurun ve çalıştırın. SP Sanal olduğu için gümrük ve lojistik masrafı yoktur ayrıca cihaz olmadığından eskimez, bozulmaz ve belli bir süre sonra değişime gerek duymaz, Silver Peak de ayrıca bir üst modele geçmek için sadece lisans farkını ödeyerek geçiş yapabilirsiniz, buda hem geçmişte yaptığınız yatırımları hem de gelecekte yapacağınız yatırımları korur.
 • Dynamic Path Control:Silver Peak birden fazla WAN Hattını destekleyerek belirlediğiniz kurallara göre her daim hassas uygulamalarınızı yüksek kaliteli hattan optimize ederek daha verimli kullanmanıza olanak sağlar. Böylece hem yedekli hem de belirlediğiniz hassas uygulamalarınızı her daim verimli kullanmanıza yardımcı olur “hat kalitesine göre trafik yönetimi”
 • Anında çözüme kavuşun:Silver Peak yazılımını hemen download edin ve 20 dakika altında optimizasyona başlayın.
 • Netflow desteğ:Silver Peak den geçen tüm trafiğinizin verilerini örneğin ManageEngine NetFlow Analayzer gibi toollara yönlendirerek geçen trafiğin incelenmesine olanak sağlar..
 • Dilediğiniz zaman fiziksel appliance lisasnsını sanal’a dönüştürebilirsiniz “yatırımlarınızı korur”

Diğer yazılarım için blog sayfamı inceleyiniz.

http://silver-peak.blogspot.com.tr/?view=sidebar