WAN Bonding

WAN Bonding

Bonding teknolojisi sayesinde birden fazla WAN hattı aynı anda kullanılabilir. Tek bir IP session’ına ait paketler bile farklı hatlar üzerinden gönderilerek tüm WAN bağlantıları eş zamanlı kullanılabilir. Bu sayede tek session üzerinden video/dosya aktarımı gerektiren durumlarda birden fazla hat kullanılarak altyapının elverdiğinden daha yüksek hızlı bağlantı sağlanabilir.  Ayrıca bir hatla ilgili problem olması durumunda session düşmeden trafik diğer hatlar üzerinden iletilebilir, bu sayede aktif telefon/vidyokonferans görüşmeleri veya dosya transferleri kesilmeden diğer hatlar üzerinden devam edebilir.

Peplink’te çeşitli port sayısı ve kapasitede bonding ürünleri bulunmaktadır.

 

Gereksinimlere göre bir Peplink router, merkezi hub veya müşteri lokasyonundaki terminal cihaz olarak konumlandırılabilir.

 

Telco veri merkezinde konumlandırılan bir merkezi router’a birden fazla müşteri cihazı bağlanabilir.

Routerlar arasında, patenti Peplink’e ait olan SpeedFusion bonding tünel kurulur.

 

Paketler birden fazla hat kullanılarak farklı farklı hatlar üzerinden tünelin diğer ucundaki cihaza iletilir ve paketler burada tekrar sıraya koyularak hedefe iletilir.

SpeedFusion Teknolojileri

Hot Failover:

 

Tüm WAN hatlarını birbirinin yedeği olacak şekilde ayarlar. Bir hatta problem olduğu durumda diğer hatlar üzerinden trafik iletilir ve aktif sessionlar etkilenmez.

Banwidth Bonding:

 

Birden fazla hattı birleştirerek eş zamanlı kullanımını mümkün kılar, bu sayede alt yapının tek bağlantı için imkan verdiğinden çok daha yüksek hızlar elde edilebilir.

WAN Smoothing:

 

Aynı very birden fazla hat üzerinden birkaç kopya olarak gönderilerek bir veya daha fazla hatta paket kaybı yaşansa bile diğer hatlar üzerinden giden paketler sayesinde iletişimde herhangi bir kayıp yaşanmasını önler.