Vitel, Avrupa’daki ilk Hybrid-Wan ‘SD-WAN’ projesine imza attı!

Yüzden fazla şubesi bulunan ve Türkiye’nin en büyük teknoloji perakende zinciri olan Vatan Bilgisayar’ın, veri merkezi ve şubelerde aktif olarak çalışan uygulamaların, kesintisiz ve yüksek performansla çalışması büyük önem arz etmekteydi.

 

Operasyonel süreçlerin yönetiminde yaşanılan en büyük problemler ise MPLS VPN hatlarının düşük hızlı ve pahalı olması, 5651 yasası ve şubelerin internet trafiğini kontrol altında tutabilmek için merkez üzerinden çalışması, yoğun ve düşük öncelikli trafiklerin hassas uygulamaları olumsuz etkilemesi yedek ADSL hatlarımızın şubelerde atıl kalması ve WAN hatları üzerinden çalışan verilerin güvenliği idi.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından Vitel’in disribütörü olduğu Silver Peak ile, Vatan Bilgisayar’ın Wan hatları ile ilgili yaşanılan tüm sorunlarına kusursuz çözümler sağladı. Silver Peak, tüm IP trafiğini ağ katmanında ‘‘Layer 3’’ uygulama ve protokol bağımsız optimize edebildiği için, en küçük ürünü olan VX-500 ‘2Mbps’ adet eş zamanlı optimize edilmiş bağlantı sayısını sağladı. Bu sayede tüm şubeler ile merkez arasındaki uygulamaların internet trafiği dahil optimize edilerek, WAN hatları üzerinden yerel ağlar hızında yüksek performanslar elde edildi.

Silver Peak’in, Vatan Bilgisayar için en büyük avantajı Hybrid WAN mimarisi oldu. Proje kapsamında, Silver Peak ile, atıl kalan ADSL hatları ve MPLS VPN hatları ile beraber aktif-aktif olarak kullanıldı. Bu sayede her iki hattı optimize edip ve yoğun trafikleri ADSL hattına yönlendirerek, hem kullanıcıların daha hızlı internet kullanabilmelerini sağladı, hem de şubelerden kasalara ait uygulamaların sıkışmadan MPLS hatları üzerinden sorunsuzca çalışması sağlandı.

Silver Peak ile trafik yönetimi, bant genişliği yönetimi ve her iki hattımızı da hızlandırılmış IPSec VPN özelliği ile kullanarak, tek çözümde yaşadığımız tüm sorunları kusursuzca çözdüğünü dile getiren Vatan Bilgisayar Bilgi İşlem Müdürü ÇAY, ‘‘Vitel’in sunduğu katma değerli hizmet anlayışı ve Silver Peak’ın eşsiz özellikleri sayesinde istediğimiz ideal WAN hat kalitesine kavuşmuş olduk. Üstelik yapmış olduğumuz yatırımların 6 ay gibi kısa sürede de kendi kendini amorti edecek olmasından ötürü mutluyuz’’ dedi.

Vatan Bilgisayar Bilgi İşlem Müdürü Sinan ÇAY

vatanlogo