VERACITY TIMENET PRO Master NTP Zaman Sunucusu

Master NTP Zaman Sunucusu

 

NTP (Network Time Protocol), Ağ Zaman Protokolü anlamına gelir ve bir ağdaki bilgisayar veya diğer cihazların zaman senkronizasyonu için başta gelen evrensel standartlardan biridir. TIMENET Pro, NTP uyumludur ve NTP desteği olan cihazlar için bir zaman sunucusu olarak çalışabilmektedir.

 

TIMENET Pro, GPS alıcısını ve ana NTP saat sunucusunu doğrudan ağa bağlanabilen tek bir cihazda birleştirir.

 

Master NTP Zaman Sunucusu

 

TIMENET Pro, ağ zaman senkronizasyonu için hassas, düşük maliyetli, son derece kompakt bir evrensel atom saati referansıdır.

 

CCTV ve dijital video kaydedici (DVR) kurulumları, sistem zaman ayarlarının her zaman doğru ayarlanmalarını sağlamak için merkezi bir saat referansına ihtiyaç duyar. Tüm kayıtların, özellikle kanıt amaçlı kullanıldıklarında, doğru zaman damgası ile saklanmaları çok önemlidir. Pek çok DVR ürününde haftada saniyeler mertebesinde kaymalar olabilir. DVR sistemlerinin aylarca gözetimsiz bırakılabileceği düşünüldüğünde, zaman ayarlarının dakikalarca hatalı olabileceği rahatlıkla anlaşılabilir. Bunun yanında çoğu ağ sistemi fonksiyonlarını doğru şekilde yerine getirebilmek için etkileşimde bulunduğu sistemlerle zaman senkronizasyonunun doğru olması beklentisindedir.

 

Master NTP Zaman Sunucusu 1

Bu topolojiden de görülebileceği üzere TimeNet Pro, GPS alıcısı üzerinden zaman bilgisini elde etmekte ve bağlandığı ağa bir NTP sunucusu olarak hizmet vermektedir. Cihaz bu NTP bilgisini sağlayabilmek için bir dış internet veya ağ bağlantısına ihtiyaç duymamaktadır.

 

Master NTP Zaman Sunucusu Şema

 

Master NTP Zaman Sunucusu Ürünün Temel Özellikleri

 

  • Tüm NTP uyumlu cihazların desteklenmesi
  • VMS ile ACS sunucu ve istemcilerinin senkronize edilmesi
  • Kapalı veya güvenli ağlarda kullanım
  • Mobil veya araç tabanlı uygulamalara destek
  • PoE besleme desteği (veya 12V DC girişi)
  • Basit tarayıcı arayüzü ile hızlı kurulum
  • Geniş çalışma sıcaklığı aralığı

 

TIMENET Pro Master NTP Sunucusu

 

TIMENET Pro duvara monte edilebilir, çok az güç kullanır ve rakip çözümlere göre ciddi maliyet avantajı sağlar. TIMENET Pro, ağ üzerinden PoE ile veya düşük voltajlı bir güç kaynağı ile çalıştırılabilir.

 

Tarayıcı Arayüzü, cihazın IP adresini değiştirmek veya diğer ayarları yapmak için kullanılabilir. Cihazın durumu, sistem çalışma süresi, GPS, UTC ve yerel saat gibi bilgilerin yanı sıra son derece kullanışlı bir uydu sinyal göstergesi kullanılabilir.

 

Temel Kurulum

 

Cihaz, gökyüzünü kısmen de olsa görecek şekilde kapalı bir bölgeye konumlandırılmalıdır. GPS anteni bu şekilde monte edilecektir.

 

İkinci aşamada cihazın ağ ve güç bağlantıları yapılır. Güç beslemesi olarak 12V DC güç kaynağı kullanılabileceği gibi 10-40V arası DC veya 24V AC besleme seçenekleri de tercih edilebilir.

 

Master NTP Zaman Sunucusu TIMENET

 

Cihaza güç verildikten sonra üzerindeki yeşil ışığın kısa aralıklarla yanıp sönmesi cihazın normal çalıştığını, ancak GPS sinyalinin henüz yakalanamadığını gösterecektir. Birkaç dakika sonra bu ışık uzun aralıklarla yanıp sönmeye başlarsa GPS sinyaline kilitlendiği anlaşılabilir. GPS anteninin konumuna ve gökyüzü açıklığına göre bu süre değişebilir. Turuncu LED ise ağ aktivitelerini gösterir.

 

Bu noktadan sonra konfigürasyon aşamasına geçilebilir. Cihazın fabrika ayarlı IP adresi 192.168.42.7 olarak belirlenmiştir. Ayarların yapılacağı bilgisayar IP adresi bu subnetten bir IP olarak belirlenir ve TimeNetConfig.exe programı çalıştırılır. Cihazın ilk IP adresi programda gözükecektir.

 

Connect tuşuna basılır ve cihaza bağlantı sağlanır. Bağlantıdan sonra ilk ekran görüntüsü ve elde edilen bilgiler aşağıdaki ekran çıktısından görülebilir.

 

Cihazın IP adresini değiştirmek için ilgili alanlara gerekli ağ bilgileri girilir, uygulandıktan sonra cihaz otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Yeniden açıldığında girilen IP adresi ile aktif hale gelecektir.

 

Master NTP Zaman Sunucusu TIMENET Configuration

 

Cihazı tekrar fabrika ayarlarına getirmek için reset butonuna birkaç saniye süreyle basılı tutmak yeterli olacaktır.

 

Bu noktadan sonra ağdaki cihazlarda NTP sunucusu olarak TimeNet Pro cihazının IP adresinin girilmesi NTP hizmetinin devreye girmesi için yeterlidir.

 

UTC

 

UTC, dünya çapında ulusal standartlar tarafından kabul edilen, dünya çapında resmi bir atom saati standardıdır. UTC zamanı, önceden tanımlanmış aralıklarla artık saniyeler eklenerek dünyanın dönüşündeki değişikliklerle baş eder. GPS zaman referansları bunu otomatik olarak birleştirir. Bu nedenle TIMENET Pro, otomatik olarak doğru bir UTC saat referansı sağlayacaktır.

 

Teknik detaylara aşağıdaki linkten erişilebilir.

İnceleyiniz.