Veeam replikasyonunuza Silver Peak ile ivme kazandırın!

r1-silver-peak-logo

               Silver Peak Çözümleri:

                 İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma

WAN hattınızın performansı felaket kurtarma hedefinize engel olmasın.

Silver Peak geniş alan ağı üzerinden veri çoğaltması(Replikasyon), dış ortam yedekleme ve felaket kurtarma hedefleriniz için WAN performansı engellerini büyük ölçüde ortadan kaldırır. Silver Peak deki ileri düzey geniş ağ tekilleştirme (deduplication) özelliği size uzak mesafeler arasında yüksek bant genişliğine ihtiyaç duymadan daha çok veri aktarımını sağlar. Silver Peak deki ağ bütünlüğü (Network Integrity) ve ağ hızlandırma (Network Acceleration) özellikleri ile gecikme ve paket kaybı gibi olumsuz etkenleri en aza indirerek daha çok veri aktarımını sağlar.

Dijital verilerin artışı ve gittikçe önemli hale gelmesi, verilerin güvenilir bir ortam da yedeklenmesi aynı zamanda felaket durumunda verilere hızlı ve kaldığı yerden tekrar çalışmasını sağlamak oldukça önemlidir, hatta günümüzde bu verilen kaybı bazı durumlarda geç kurtarılması dahi firmaların iflasına kadar yol açabilir.

İşletmelerin önemine bağlı olarak çeşitli felaket kurtarma çözümleri mevcut, ancak iki konu çok önemlidir.

RTO (Recovery Time Objective) – Kurtarma Zaman Hedefi

Kesintiye uğrayan iş sürecinin ne kadar süre sonra çalışır hale getirileceğine dair hedef süredir. Bu sebeple kesintiye uğrayan iş sürecinin veya BT bileşeninin belirlenen RTO süresi içerisinde tekrar çalışır hale getirilmesi için gerekli planlamanın yapılması gereklidir.

Örnek: Bir sunucu için RTO değerinin 4 saat oluşu, sunucunun herhangi bir nedenle çalışamaz hale gelmesi durumunda en geç 4 saat sonra tekrar çalıştırılması gerektiği anlamına gelir.

RPO (Recovery Point Objective) – Kurtarma Noktası Hedefi

Bir iş süreci veya BT bileşeni için kurumun kabul edebileceği maksimum veri kaybını süre olarak ifade eder.

Örnek: Bir iş süreci için RPO değerinin 1 saat oluşu söz konusu iş sürecinin en fazla 1 saatlik veri kaybı ile tekrar çalıştırılması hedeflendiği anlamına gelir. Herhangi bir nedenle veri kaybı yaşandığında en eski 1 saatlik veri geri yüklenebilmelidir.

–Birçok firma Merkez ile ODM (Olağanüstü Durum Merkezi) arasında yapacağı felaket kurtarma projesi için minimum RTO ve RPO sürelerini hedefler. Ancak bu hedefe düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatları üzerinden ulaşmak pek kolay olmaz ve maliyetlidir. MPLS ve VPN gibi hatlarının doğası gereği felaket kurtarma projelerini etkileyen 3 önemli faktör vardır.

 1. WAN Hatlarındaki gecikmeler
 2. Paket kayıpları, bozuk paketler
 1. Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN Hatlarındaki gecikmeler

MPLS gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı hatlardaki gecikmeler paketlerin gönderim hızını olumsuz etkiler ve var olan hattınızı tam verimli kullanmanızı engeller. Silver Peak TCP hızlandırma teknolojisi ile dinamik olarak paketlerin pencere boyutunu hesaplar ve gönderim sırasında en çok paket gönderimini sağlar, böylece gönderim sırasında daha çok paket gönderir. SP bu özellik sayesinden uzak mesafeler arasında yapılan Replikasyon işlemi için ivme kazandırır ve uygulamaların erişim hızını arttırır.

Paket kayıpları, bozuk paketler

Yukarıda bahsettiğim gibi MPLS vb. hatlar paylaşımlı olduğu için paketlerin sıkıştığı durumlarda ve yüksek jitter (anlık dalgalanmak) olduğu durumlarda paket gönderimi sırasında kayıpların oluşması veya paket sırasının karışması gibi sorunlar yaşanır buda hattın kalitesini olumsuz etkiler ve verimliliği düşürür. Silver Peak Ağ Bütünlüğü teknolojisi gerçek zamanlı olarak paket kayıplarını ve sırası karışan paketleri onararak sorunları minimuma indirir buda maksimum verimlik ve ağ kalitesi sağlar.

Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN hatlarındaki diğer bir zorluk ise bant genişliği, hatların hızının artışı ile beraber verilerin boyutundaki artışlar, sanallaştırma ile sunucu ve storage konsolidasyonu (Cloud), büyük verilerin (BİG DATA) İnternet ortamından taşınması, yedekleme ve felaket kurtarma ve buna benzer birçok senaryoların temel ihtiyacı kaliteli ve verimli çalışan WAN hatları, Silver Peak TÜM IP TRAFİĞİNİ (TCP/UDP/RTP) BYTE SEVİYESİNDE optimize eder ve bant genişliği %95’a kadar arttırır. Sadece Silver Peak ağ hafızası ağ katmanında (OSI modelinin 3.katmanı) tüm IP trafiği optimize eder ve TCP STACK modeli ile çalışmadığı için EN DÜŞÜK MODEL DE DESTEKLEDİĞİ FLOW SAYISI 8.000 ADET (Max 512.000) buda tüm IP trafiğinizi bypass etmeden optimize eder.

3-silver-peak-logo

2-veeam-logo

 

Silver Peak’in Veeam raplikasyonundaki faydaları ve avantajları:

Testleri 2 lokasyon arasında 5mbps hat üzerinden (15ms gecikme, %1 Paket kaybı, %1 Packet Reorder) gerçekleştireceğim. Replikasyon için sıfır dan 2 adet Win Server 2008 R2 oluşturdum.

Replikasyon testleri 3 aşamada yapacağım

 1. Sadece Veeam ile 2 lokasyon arasında replikasyon (Optimal sıkıştırma ile)
 2. İkinci sefer sadece Veeam ile 2 lokasyon arasında replikasyon (Extereme sıkıştırma ile)
 3. İki lokasyon arasında Silver Peak + Veeam (Silver Peak devredeyken ilk sefer ful replikasyon)
 4. İki lokasyon arasında Silver Peak + Veeam (Silver Peak devredeyken ikinci sefer ful replikasyon)

Test 1:

Bu test de A site dan B site daki host sunucuya 2 adet sıfır dan kurmuş olduğum Win 2008 R2 sunucularını replike edeceğim. Replikasyonu 5mbps, 15-16ms gecikmeli ve %1 paket kaybı olan WAN hattı üzerinden başlatacağım.

Sıkıştırma: Optimal

4-veeam-test-1

Birinci test sonucunda Veeam iki lokasyon arasında 5mbps hat üzerinden 7 saat 1 dakika içinde replikasyonu tamamlamıştır.

Test 2:

Bu testi birinci testte yapmış olduğum replikasyonları silip yeniden başlatıyorum.

Test için yine sadece veeam kullanıyorum.

Sıkıştırma: Extreme

5-veeam-test-1

 

İkinci sefer yapılan replikasyon sonucuna baktığımızda replikasyon 6 saat 58 dakikada tamamlanmıştır.

Test 3:

Bu test de Veeam replikasyon trafiğini Silver Peak ile optimize edeceğim.

Silver Peak devrede (Veeam deki sıkıştırma kapalı)

6-veeam-test-1

Silver Peak lokasyonlar arası AĞ KATMANINDA IP over IP tünel kurarak iki lokasyon arasında oluşan gecikme, paket kaybı ve bozuk paketlerden oluşan darboğazları minimuma indirerek hattın kalitesini arttırır ve daha çok veri aktarımını sağlar.

Replikasyon sonucuna baktığımız da Silver Peak ile ilk sefer replikasyon yapmamıza rağmen 2 saat 5 dakika da tamamlamıştır.

Aşağıdaki grafik Silver Peak’in veeam replikasyonu sırasında ilk sefer gönderen verileri sıkıştırarak daha hızlı replike etmesini göstermekte (5mbps hattı ara ara 145mbps’ye kadar yükseltmiştir)

7-silver-peak

 

Silver Peak MPLS veya VPN benzeri WAN hatlarında oluşan paket kayıplarını %20’ye kadar HEDEF tarafta onarır, bu özellik WAN hattının kalitesini arttırır buda sonuç olarak daha hızlı ve verimli replikasyon yapmanızı sağlar.
8-silver-peak-fec-poc

Test 4:

Veeam den bir önceki yapılan replikasyon’ları tamamen silip yeniden başlatıyorum.

Silver Peak devrede (Veeam deki sıkıştırma kapalı)

9-veeamsilver-peak-test

Dördüncü kez replikasyon sıfırdan yapıldı ve bu kez 27 dakika sürdü. Silver Peak WAN hattından akan verileri BYTE düzeyinde tekilleştirdiği için maksimum bant genişliği sağlar. Buda müşterilere düşük bant genişliği üzerinden hedefledikleri RPO ve RTO sürelerine ulaşmalarına yardımcı olur.

Not:

Bu süre tamamen disk performansına bağlı (Yaptığım testler de 7.2K SATA Disk kullandım)

Ayrıca Veeam de replikasyonun başlaması ve sonlanması da 5-6 dakika zaman alıyor.

Silver Peak WAN hattından geçen TÜM IP TRAFİĞİNİ, AĞ KATMANINDA, BYTE SEVİYESİNDE tekilleştirdiği için tekrarlanan verileri yeni den göndermez buda %95’e kadar daha fazla bant genişliği sağlar. Silver Peak bunu TÜM IP TRAFİĞİ için gerçekleştirir (TCP, UDP, FCoIP vb.)

10-silver-peak-deduplication

Sonuç olarak Silver Peak network katmanında, ağ hızlandırma, ağ bütünlüğü ve ağ hafızası ile optimizasyon sağlayarak yapacağınız replikasyonlara ivme kazandırır. Yapılan testlerin ve sonuçlarının karşılaştırma tablosu aşağıdaki gibidir.

11-veeam-silver-peak-compare

Neden Silver Peak?

Silver Peak VOXA (Açık Mimari Sanal Ağ Hızlandırma) mimarisi TÜM IP TRAFİĞİNİZİ, AĞ KATMANINDA UYGULAMA BAĞIMSIZ OPTİMİZE eder. Silver Peak’in benzersiz ve ileri teknoloji çözümü ile hiçbir trafiğinizi bypass etmeden TCP, UDP ve diğer TÜM IP TABANLI ÇALIŞAN UYGULAMALARINIZI OPTİMİZE EDEBİLİRSİNİZ.

 1. Sanal WAN Optimizasyon çözümlerinde lider: Silver Peak’in ileri teknoloji VOXA mimarisi size olağanüstü esneklik, performansı ve güvenliği 1gbps’ye kadar sanal olarak kullanmanıza olanak sağlar.
 1. Tüm Hypervisor’ları destekler:Silver Peak VMware, Hyper-V, Citrix, KVM ve Virtualbox gibi birçok hypervisor katmanlarını destekler.
 1. Ağ Katmanında çalışır:Silver Peak OSI modelinin 3.katmanında çalışır ve geleneksel Wan Optimizasyon teknolojilerinde kullanılan Proxy çözümünü kullanmaz. Bu neden den dolayı hızlı ve bağlantı sayısı yüksektir.
 1. Ağ Bütünlüğü:MPLS gibi düşük bütçeli hatlarda oluşan paket kayıplarını %20 oranında onarır ve uçtan uca yüksek hat kalitesi sağlar. VDI, RDP gibi uygulamaların takılmadan verimli çalışmanızı sağlar.
 1. Uçtan uca IPSec Tünel:Silver Peak uçtan uca IPSec Tünel (AES-256 SHA-1) kurarak güvenli veri taşımanızı sağlar. Bu özellik sayesinde merkez ile şubeler arasında güvenli veri taşımanıza yardımcı olur, ayrıca Silver Peak size merkez ile Şubeler arasında IPSec çözümünü tek bir çözümde sağlar. Örn: 512K hatta karşılıklı 2 IPSec VPN ile bağlantı kursanız normal hızda %10 performans düşüşü olarak, ancak bunu Silver Peak ile yaptığınızda 150 KATA KADAR DAHA HIZLI IPSEC ÇÖZÜMÜNE SAHİP OLACAKSINIZ.
 1. Esnek ve Ölçeklenebilir olması:VOXA yazılımını herhangi bir sanal platforma kurup devreye alabilirsiniz, kapalı kutu olmadığında büyüdüğünüzde sadece lisans farkını ödeyip, donanım kaynağını arttırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca eski yatırımlarınızı korur ve yeniden yatırım yapmanızı gerektirmez.
 1. BYTE Seviyesinde optimizasyon:Silver Peak TCP, UDP ve DİĞER TÜM IP TRAFİĞİNİZİ BYTE düzeyinde tekilleştirir ve bunu tüm uygulamalar için tek bir yazılım/Cihaz da yapar.
 1. Yüksek Bağlantı sayısı (Flow/Connection) Silver Peak AĞ KATMANINDA çalıştığı için Proxy gibi çalışmaz, bu neden den dolayı Silver Peak en düşük 8.000 ve açıklanan en yüksek bağlantı sayısı ise 512.000, buda size İnternet dahi TÜM IP TRAFİĞİNİZİ HİÇ BİR UYGULAMAYI BAYPASS ETMEDEN OPTİMİZE ETMENİZİ SAĞLAR.
 1. QoS ve Traffic Shaping:Silver Peak gelişmiş Hizmet Kalitesi ve Bant Genişliği Yönetimi ile tek bir hat üzerinden ses, görüntü, rdp, sanal masaüstü, veri ve Replikasyon gibi birçok işleminize öncelik vererek diğer uygulamalarınızın performansı etkilenmeden verimli çalışmanızı sağlar.
 1. Yatırımlarınızı korur:Silver Peak Sanal WAN Optimizasyon çözümlerini dilediğiniz bir hypervisor’a kurun ve çalıştırın. SP Sanal olduğu için gümrük ve lojistik masrafı yoktur ayrıca cihaz olmadığından eskimez, bozulmaz ve belli bir süre sonra değişime gerek duymaz, Silver Peak de ayrıca bir üst modele geçmek için sadece lisans farkını ödeyerek geçiş yapabilirsiniz, buda hem geçmişte yaptığınız yatırımları hem de gelecekte yapacağınız yatırımları korur.
 1. Dynamic Path Control:Silver Peak birden fazla WAN Hattını destekleyerek belirlediğiniz kurallara göre her daim hassas uygulamalarınızı yüksek kaliteli hattan optimize ederek daha verimli kullanmanıza olanak sağlar. Böylece hem yedekli hem de belirlediğiniz hassas uygulamalarınızı her daim verimli kullanmanıza yardımcı olur.
 1. Anında çözüme kavuşun:Silver Peak yazılımını hemen download edin ve 20 dakika altında optimizasyona başlayın.

Bu makalemde Silver Peak ile yapmış olduğumuz diğer replikasyon hızlandırma projelerindeki başarı sonuçlarını da kısaca anlatacağım.

EMC Data Domain

Yaşanan zorluk: Silver Peak olmadan 2mbps G.SHDSL hattı üzerinden Data Domain’ler arasında günde ortalama 20GB ye kadar Replikasyon.

Çözüm: Silver Peak VRX-2 ile müşterimiz 2mbps hat üzerinden günde 155GB veri çoğaltabilmekte (Replication)

12-silver-peak-data-domain

Hitachi HUR (+Brocade 7800 SAN Router)

Yaşanan zorluk: 100mbps Replikasyon hattını daha verimli kullanabilmek. Replikasyon süreçlerini azaltmak.

Çözüm: Silver Peak VX-6000 ile ortalama 10 kat daha hızlı Replikasyon.

Açıklama: Aşağıdaki grafikte Silver Peak iki adet Hitachi Storage (HUR) arasında yapılan Replikasyon trafiğini %92 optimize ettiğini görebilirsiniz. Silver Peak BYTE düzeyinde tekilleştirme yapabildiği için block’larda olan değişikleri byte düzeyinde algılar. Buda maksimum bant genişliği sağlar.
Hitachi HUS + Brocade 7800 “SAN Router” WAN üzerinden yapılan sync trafiğinde ortalama 10x hızlandırma.

5-silver-peak-brocade-7800-10x-optimization

5 günlük fcip trafiği ve oprimizasayon değeri “28TeraByte yerine 3TeraByte veri gönderimi”

6-silver-peak-brocade-7800-%90-optimization

EMC Recover Point

Yaşanan zorluk: 15mbps WAN hattı üzerinden Ses, veri ve EMC RecoverPoint trafiğini taşımak ve verilerin güvenliğini sağlamak.

Çözüm: Silver Peak VX-3000 ile tümleşik çözüm OPsec, Qos, traffic shaping ve Wan Optimizasyon

Açıklama: Silver Peak her iki lokasyonda uzaktan kurulumu ve yapılandırması 3 saat içinde yapıldı ve devreye alındı. Sonuç olarak müşteri tek bir hat üzerinden veri, ses ve günde ortalama 400GB’lık Recover Point trafiğini tek bir hat üzerinden taşıyabilmekte.

14-silver-peak-recover-point

 

Detaylı bilgi için: silver-peak@vitel.com.tr

Silver Peak Türke tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xNHx15xtrBk