‘‘Türkiye’yi dünyaya daha da güçlü bağlıyoruz‘‘

dsc01231

Dünyanın en büyük 10 telekom operatöründen biri olan Telecom Italia bünyesinde IP, veri ve bulut bilişim hizmetleri sunan Sparkle’ın Türkiye operasyonları Silver Peak ile daha da güçlendi.

 

Türkiye pazarına 2002 yılında giriş yapan Sparkle, küresel bazda 39 ülkede hizmet sunuyor. Bu çalışmalarda öne çıkan başlıklar ise veri merkezi ve PoP noktaları odaklı. İstanbul’da Yenibosna’da kendilerine ait bir veri merkezine sahip olduklarını vurgulayan Sparkle Çözüm Satış Yöneticisi Tarık Çağlar, toplam 5 bin m²’lik veri merkezinin 2 bin m²’sinin kolokasyon, barındırma, bağlantı ve bulut bilişim odaklı hizmetler sunduğu bilgisini verdi. Bulut başlığında farklı sektörlerde büyük kurumsal müşterilere hizmet veriliyor. Yenibosna veri merkezini farklı kılan özellikleri Tarık Çağlar, şu sözlerle anlattı:

“Sparkle; TIER1 seviyesinde bir internet şebeke sağlayıcı ve bu bağlantı noktalarından olan Yenibosna veri merkezinde hem denizaltı hem karasal olarak yedekli bir şekilde internet ve küresel bazda ‘noktadan noktaya bağlantı’ servisi sağlıyoruz. Bağlantı hizmetlerinde Türkiye’yi dünyaya bağlayan noktadayız. Türkiye’de hizmet verdiğimiz birçok ISP ve veri merkezi barındırma firması, bizim aracılığımızla yurtdışına çıkış yapıyor. Ana işletmecisi olduğumuz 6 bin km’lik denizaltı sistemimiz ile İstanbul’dan Atina’ya, Atina’dan Katanya’ya bağlanarak yedekli altyapı hizmeti sağlıyoruz. Bağlantı servislerimizin burada toplanması ve Türkiye’deki tüm operatörlere dağıtımını sağlıyoruz. Biz Sparkle olarak ‘Türkiye’yi dünyaya bağladığımız bir nokta’ olarak kendimizi tanımlıyoruz. Veri merkezimiz de bu küresel ağın bir parçası ve erişim noktası olarak işlev görüyor. Veri ve ses buradan küresel iletime geçebiliyor.”

PoC süreci, net faydaları görmeyi de sağladı

Sparkle felaket kurtarma merkezi, Atina’daki veri merkezinde konumlanıyor. Atina ve İstanbul veri merkezi arasında 6 bin km’lik denizaltı sistemi, iki veri merkezinin birbirine bağlanmasını sağlıyor. Ancak, Tarık Çağlar’ın da dikkat çektiği gibi, Türkiye’deki regülasyonlar gereği Ankara’da da bir felaket kurtarma merkezi kuruldu. Bu merkez ile İstanbul veri merkezi arasında bir replikasyon çözümü ihtiyacı doğduğunu belirten Tarık Çağlar, burada birçok farklı çözüm ekseninde arayışlarının olduğunu söyledi ve Vitel ile işbirliği sürecini şöyle anlattı:

“Operasyon merkezindeki arkadaşlarımızla yurtdışı ile sürekli temas kurarak birçok farklı çözüm üzerinden nasıl ilerleyebileceğimizi düşündük. Bu esnada Vitel ile tanıştık. Vitel de bize Silver Peak ile ilerleme önerisi getirdi. Vitel’in bize sunduğu kapsamlı PoC desteği ile Silver Peak’i net biçimde değerlendirme imkanı bulduk ve bu PoC çalışması sonrası da Silver Peak ile ilerleme kararı verdik. 2016 Nisan’ında PoC çalışmasına başladık ve Mayıs ayında servisi canlıya aldık. Müşterilere daha iyi hizmet verebilmek, Ankara-İstanbul arasındaki hattın daha da verimli kullanılabilmesi ve müşteriye daha güçlü hizmet sunumu için replikasyon adına Silver Peak çözümünü tercih ettik. Biz bir bulut servis sağlayıcıyız ve çözümün bir bulut ve sanallaştırma çözümü olması da bu tercihimizde belirleyici oldu.”

Optimizasyon yüzde 90’ları aştı

Silver Peak ve Vitel’in hem PoC süreci hem de sonrasında verdiği katma değerli desteği, Sparkle’ın sanal bir çözüm ihtiyacı karşısında Silver Peak tercihini beraberinde getirdi.  Detayları Sparkle Çözüm Satış Yöneticisi Tarık Çağlar, elde edilen faydalar ve hedefler ekseninde şöyle anlattı: 

“İstanbul-Ankara arasında replikasyonlarda veri üzerindeki optimizasyonun yüzde 90’ların bile üzerinde olması, buna ek olarak müşteri memnuniyeti artışı, servisin kolay biçimde ölçeklenebilir olması, ihtiyaçların artışına paralel artırabilme esnekliğini bize sunması kısa zamanda gözlemlediğimiz faydalar oldu.  Hem Silver Peak hem Vitel yatırım ve PoC süreçlerinde bize büyük destek sundular. Bizim Sparkle olarak birçok küresel ve yerel projelerimiz var. Bu projelerde de yine Silver Peak ve Vitel işbirliği ile ilerlemek istiyoruz.”

Sparkle Çözüm Satış Yöneticisi: Tarık ÇAĞLAR