SilverPeak Avantajları ve Replikasyon Hızlandırma Başarı Öyküleri

r1-silver-peak-logo

 

Eğer düşük hızlı hatlar üzerinden uzak mesafeler arasında 20 kata kadar hızlı Replikasyon yapmak istiyorsanız  Silver Peak tam size göre.

 

Neden Silver Peak!

Sanal olması: Silver Peak VOXA yazılımını dilediğiniz bir Hypervisor’a kurun ve optimizasyona başlayın, Örneğin Afrika, Asia veya Amerika gibi uzak bir bölgedeki veri merkezinden belli bir kaynak kiralayın ve Silver Peak yazılımını kurun, ardından merkez de kurmuş olduğunuz Silver Peak ile gerçek IP’ler üzerinden 2 Silver Peak arasından IPSec tünel kurun, bu işlem ortalama 20 dakika zaman alır. Bunu fiziksel Appliance veya başka bir cihaz ile yapmayı düşünün!

Güvenli olması: Silver Peak verilerinizi hızlandırır aynı anda IPSec tünel ile üst düzey ve kurumsal sınıfı güvenlik sağlar (AES-256 – SHA 1) böylece uzak lokasyonlara Replikasyon yaparken verilerinizin güvenli olduğundan da emin olabilirsiniz.

Esneklik ve Ölçeklenebilir olması: Silver Peak sanal appliance olduğu için oldukça esnek ve ölçeklenebilir bir Wan Optimizasyon teknolojisidir, 2mbps olan VOXA yazılımını basit bir Intel NUC da kurabilir aynı anda 5gbps olan VOXA’yı ise üst düzey SLC özellikli SSD’li sunucular üzerinde kurabilirsiniz. Bu tamamen sizin işinize ve isteklerinize göre çok uygun maliyetler ile ölçeklenebilir. Kısacası kapalı kutu olmadığından donanım esnekliği size ait. Hatta 3-4 çalışanlı ofisler için basit bir PC üzerinde virtual box kurarak Silver Peak yazılımını üzerine kurun.

Proxy gibi çalışmaz: Silver Peak tamamen Ağ Katmanında çalışır (OSI modelinin 3.katmanı), bu özellik sayesinde çok hızlı ve flow sayısı yüksektir. Silver Peak diğer üreticilerin kullandığı Proxy modelini kullanmaz, Proxy modelinde WAN dan gelen paketler optimizasyon için işletim sistemi düzeyinde (genellikle Linux OS tarafından) işlenir yani bir paket optimize olabilmesi için 7-8 işlemden geçer, buda her paket için yüksek işlem gücü gerektirir, Linux işletim sistemleri 1000’lerce anlık işlem için tasarlanmıştır 100.000’lerce anlık işlem için uygun değildir, bu sebepten dolayı Proxy yapısı kullanan WAN optimizayon cihazlarının Flow sayıları yüksek değil ve kısıtlıdır. Aslında bu çok ince bir konu ancak WAN Optimizasyon teknolojilerine bir kademe derinden bakıldığında ne kadar farklı oldukları hemen belli olur. Proxy kullanan Wan Optimizasyon çözümleri eğer fazla yük altında olursa işletim sistemi düzeyinde yapılan işlemler sırasında gecikmeler oluşur buda paket bozukluğuna neden olur, geçmişte bir çok LDAP, veya Exchange bağlantılarında kopmaların nedeni bu konu ile ilgilidir.

Byte düzeyinde optimizasyon: Silver Peak tüm IP trafiğini TCP, UDP ve diğer protokollerin tümünü BYTE düzeyinde  AĞ KATMANINDA tekilleştirir (Deduplication) Silver Peak Storage Based Protokollerinde kullanılan Block yapısını BYTE düzeyinde tekilleştirdiği için %95 ve üzeri daha fazla bant genişliği sağlar. Silver Peak ayrıca yapılacak tüm Optimizasyonları BYTE düzeyinde eder, yani bir Storage protokolü (FCoIP) veya CIFS gibi iki farklı veriyi byte düzeyinde işler ve bunu tek bir appliance de sağlar. Storage ve Uygulama optimizasyon için iki ayrı appliance almanıza gerek kalmaz.

Data Store yapısı (Network Memory) Silver Peak Data Store da kaynak ve hedef için ayrı ayrı veri tutmaz, yani 100mb’lik bir dosyayı merkezden 10 farklı lokasyona kopyalarsanız merkez de sadece 100mb’lik veri olur.  Bazı diğer WAN Optimizasyon üreticilerinde ise her loksasyon bilgisi için ayrı ayrı veri tutulur, ancak bu yöntemde disk kapasitesini verimli kullanamayacağı için yeterli verim sağlanamaz.

All IP ve Uygulama Bağımsız olması: Silver Peak tüm IP TRAFİĞİNİ UYGULAMA BAĞIMSIZ Optimize eder, yani SP uygulamaların sürümü, türü ve diğer özelliklerine bakmaz ve ne olursa olsun tüm trafiği Layer 3 seviyesinde optimize eder.

Yüksek flow (Connection) sayısı: Silver Peak Layer 3 de çalıştığı için flow sayısı yüksektir, ayrıca TÜM IP Trafiğini de optimize edebildiği için hiçbir veriyi bybass etmeden optimize eder. Buda size maksimum verim ve yüksek kaliteli deneyim sağlar. Bir çok diğer Wan Optimizasyon üreticileri FLOW (Connection) sayıları düşük olduğu için belli uygulamaları optimize ederler, örneğin sadece Exchange veya SAP gibi, Silver Peak ile dilediğiniz IP trafiği hiçbir trafiği bypass etmeden optimize edin.

Qos ve traffic Shaping: Silver Peak size tek bir hat üzerinden ses, video, veri ve Replikasyon yapmanıza olanak sağlar. Silver Peak gelişmiş hizmet kalitesi, trafik ve bant genişliği yönetimi ile istediğiniz IP veya uygulamalar için öncelik ve bant genişliği aralığı tanımlayabilirsiniz. böylece bir WAN hattını verimli kullanarak ses ve Replikasyon trafiğinizi diğer uygulamaları olumsuz etkilemeden gerçekleştirebilirsiniz.

Ağ Bütünlüğü: Silver Peak MPLS, VPN gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatlarında oluşan paket kayıpları ve paket sıralarının karışması gibi durumları %20’ye kadar onarır. Eğer bir paket gönderim sırasında bozulursa Silver Peak paketi kaynaktan hedefe doğru TEKRAR göndermez ve bozuk paketi hedef tarafta onarır buda kaliteli ve verimli çalışmanızı sağlar (Forward Error Correction ve Packet Order Correction) Silver Peak’in bu özelliği tamamen IP düzeyinde çalışır (Layer 3)

Yatırımlarınızı Korur: Silver Peak Sanal WAN Optimizasyon çözümleri alanında lider konumda. Resmi olarak açıklanan 5gbps kapasite ile günümüzün en yüksek bant genişliğine sahip teknolojidir. Silver Peak’i Satın alabilir veya kiralayabilirsiniz, Silver Peak ayrıca size büyüdüğünüz kadar ödeyin modelini de sunar, Örneğin 10mbps hattınız 6 ay sonra 20mbps olursa ve siz 20mbps olarak optimize etmek isterseniz bu durumda sadece lisans farkını ödeyerek geçiş yapabilirsiniz. Yani donanım değişikliği veya yeniden satın alma gerektirmez buda yatırımlarını korur ve büyüdükçe ödemenizi sağlar.

Bu makalemde Silver Peak ile yapmış olduğumuz Replikasyon Hızlandırma projelerindeki başarı öykülerini kısaca anlatacağım.

EMC Data Domain

Yaşanan zorluk: Silver Peak olmadan 2mbps g.shdsl hattı üzerinden Data Domain’ler arasında günde ortalama 20GB ye kadar Replikasyon.

Çözüm: Silver Peak VRX-2 ile müşterimiz 2mbps hat üzerinden günde 155GB veri çoğaltabilmekte (Replication)

Açıklama: 2mbps üzerinden Data Domain Replikasyon trafiğinde ~%90 daha fazla bant genişliği

 

res-2

 

Hitachi HUR (+Brocade 7800 SAN Router)

Yaşanan zorluk: 100mbps Replikasyon hattını daha verimli kullanabilmek. Replikasyon süreçlerini azaltmak.

Çözüm: Silver Peak VX-6000 ile ortalama 10 kat daha hızlı Replikasyon.

Açıklama: Aşağıdaki grafikte Silver Peak iki adet Hitachi Storage arasında yapılan Replikasyon trafiğini %92 optimize ettiğini görebilirsiniz. Silver Peak BYTE düzeyinde tekilleştirme yapabildiği için block’larda olan değişikleri byte düzeyinde algılar. Buda maksimum bant genişliği sağlar.

 

res-3

 

EMC Recover Point

Yaşanan zorluk: 15mbps WAN hattı üzerinden Ses, data ve EMC RecoverPoint trafiğini taşımak ve verilerin güvenliğini sağlamak.

Çözüm: Silver Peak VX-3000 ile tümleşik çözüm OPsec, Qos, traffic shaping ve Wan Optimizasyon

Açıklama: Silver Peak her iki lokasyonda uzaktan kurulumu ve yapılandırması 3 saat içinde yapıldı ve devreye alındı. Sonuç olarak müşteri tek bir hat üzerinden veri, ses ve günde ortalama 400GB’lık Recover Point trafiğini tek bir hat üzerinden taşıyabilmekte.

Aşağıdaki grafikte 1 saatlik raporda 26GB’lık Recover Point trafiği 1.8 olarak optimize edilmiştir (%93.12 daha fazla bant genişliği)

 

res-4

 

Silver Peak Sanal (Fiziksel Appliance’leri de mevcut) ve Veri Merkezi Sınıfı Wan Optimizasyon çözümüdür.

Esnek, Ölçeklenebilir ve Maliyeti uygun bir çözümdür.

Günümüzde eğer bir sanal platformunuz varsa birçok şeye sahipsiniz demektir (IT dünyasında) bu platform sizin kendi firmanızda veya bulut ortamında olabilir ancak gerçek verimlilik Sanal ve Bulut ortamında.

Bunla ilgili sevdiğim bir karikatürü paylaşıyorum.

 

res-5

 

Detaylı bilgi için silver-peak@vitel.com.tr