Silver Peak ile Yatırımlarınızı 2 ile 6 Ay arasında amorti edin!

sp1

 

r9

 

Silver Peak ile RPO/RTO ve ROI Analizi “Replication”

 

sp2

sp3

WAN hattınızın Performansı felaket kurtarma hedefinize engel olmasın.

Silver Peak geniş alan ağı üzerinden veri replikasyonu, dış ortam yedekleme ve felaket kurtarma hedefleriniz için WAN performansı engellerini büyük ölçüde ortadan kaldırır. Silver Peak deki ileri düzey tekilleştirme (deduplication) ve yüksek sıkıştırma özelliği size uzak mesafeler arasında yüksek bant genişliğine ihtiyaç duymadan daha çok veri aktarımını sağlar. Silver Peak deki ağ bütünlüğü (Network Integrity) ve ağ hızlandırma (Network Acceleration) özellikleri ile gecikme ve paket kaybı gibi olumsuz etkenleri en aza indirerek daha çok veri aktarımını sağlar.

Dijital verilerin artışı ve gittikçe önemli hale gelmesi, verilerin güvenilir bir ortam da yedeklenmesi aynı zamanda felaket durumunda verilere hızlı ve kaldığı yerden tekrar çalışmasını sağlamak oldukça önemlidir, hatta günümüzde bu verilen kaybı bazı durumlarda geç kurtarılması dahi firmaların iflasına kadar yol açabilir.

İşletmelerin önemine bağlı olarak çeşitli felaket kurtarma çözümleri mevcut, ancak iki konu önemlidir.

 1. RTO (Recovery Time Objective) – Kurtarma Zaman Hedefi

Kesintiye uğrayan iş sürecinin ne kadar süre sonra çalışır hale getirileceğine dair hedef süredir. Bu sebeple kesintiye uğrayan iş sürecinin veya BT bileşeninin belirlenen RTO süresi içerisinde tekrar çalışır hale getirilmesi için gerekli planlamanın yapılması gereklidir.

Örnek: Bir sunucu için RTO değerinin 4 saat oluşu, sunucunun herhangi bir nedenle çalışamaz hale gelmesi durumunda en geç 4 saat sonra tekrar çalıştırılması gerektiği anlamına gelir.

 1. RPO (Recovery Point Objective) – Kurtarma Noktası Hedefi

Bir iş süreci veya BT bileşeni için kurumun kabul edebileceği maksimum veri kaybını süre olarak ifade eder.

Örnek: Bir iş süreci için RPO değerinin 1 saat oluşu söz konusu iş sürecinin en fazla 1 saatlik veri kaybı ile tekrar çalıştırılması hedeflendiği anlamına gelir. Herhangi bir nedenle veri kaybı yaşandığında en eski 1 saatlik veri geri yüklenebilmelidir.

–Birçok firma Merkez ile ODM (Olağanüstü Durum Merkezi) arasında yapacağı felaket kurtarma projesi için minimum RTO ve RPO sürelerini hedefler. Ancak bu hedefe düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatları üzerinden ulaşmak pek kolay olmaz ve maliyetlidir. MPLS ve VPN gibi hatlarının doğası gereği felaket kurtarma projelerini etkileyen 3 önemli faktör vardır.

 1. WAN Hatlarındaki gecikmeler
 2. Paket kayıpları, bozuk paketler
 3. Bant genişliği ve hatların pahalı olması

 

 1. WAN Hatlarındaki gecikmeler

MPLS gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı hatlardaki gecikmeler paketlerin gönderim hızını olumsuz etkiler ve var olan hattınızı tam verimli kullanmanızı engeller. Silver Peak TCP hızlandırma teknolojisi ile dinamik olarak paketlerin pencere boyutunu hesaplar ve gönderim sırasında en çok paket gönderimini sağlar, böylece gönderim sırasında daha çok paket gönderir. SP bu özellik sayesinden uzak mesafeler arasında yapılan Replikasyon işlemi için ivme kazandırır ve uygulamaların erişim hızını arttırır.

 

 1. Paket kayıpları, bozuk paketler

Yukarıda bahsettiğim gibi MPLS vb. hatlar paylaşımlı olduğu için paketlerin sıkıştığı ve yüksek jitter (anlık dalgalanmak) olduğu durumlarda paket gönderimi sırasında kayıpların oluşması veya paket sırasının karışması gibi sorunlar yaşanır buda hattın kalitesini olumsuz etkiler ve verimliliği düşürür. Silver Peak Ağ Bütünlüğü teknolojisi ile gerçek zamanlı olarak paket kayıplarını ve sırası karışan paketleri %20 ye kadar onararak sorunları minimuma indirir buda maksimum verimlik ve ağ kalitesi sağlar.

 

 1. Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN hatlarındaki diğer bir zorluk ise bant genişliği, hat hızların artışı ile beraber verilerin boyutları da artmakta, sanallaştırma, server ve storage konsolidasyonu, bulut, büyük verilerin WAN hatları üzerinden taşınması, yedeklemesi ve felaket kurtarma vb. birçok senaryoların temel ihtiyacı kaliteli ve verimli çalışan WAN hatlarıdır, Silver Peak TÜM IP TRAFİĞİNİ AĞ KATMANINDA UYGULAMA BAĞIMSIZ (TCP/UDP vb.) BYTE SEVİYESİNDE Optimize eder ve bant genişliğini %95’a kadar arttırır.

 

Eğer büyük verilerin yedeklenmesinden/taşınmasından sorumlu veya Storage yöneticiyseniz 3 konu sizin için önemlidir.

 1. RTO“Kurtarma Zaman Hedefi”
 2. RPO“Kurtarma Noktası Hedefi”
 3. ROI = Yatırım Getirisi

Silver Peak size büyük verilerinizi uzak mesafeler arasında 20 kata kadar daha hızlı taşımanızı ancak diğer üreticilere göre %50 daha kısa bir ROI ile gerçekleştirmenizi sağlar.

 

Senaryo: 100Mbps WAN Hattı üzerinden 100TeraByte veri transferi!

Aşağıdaki tablo Türk Telekom’un nokta dan nokta ya fiyat tarifesini göstermekte.

Eğer İstanbul ve Ankara arası 100mbps bir hat düşünürsek KDV ve ÖİV hariç aylık tutar 19.078,10TL yapar.

 

r2

 

100mbps hat üzerinden full veri gönderilirse 24 saatte ortalama 1TB veri transfer edilebilir.

Bu değeri Silver Peak ile ortalama 20 kata kadar arttırma mümkün!

Aşağıdaki grafik gerçek ortam da çalışan Brocade 7800 “FCoIP” trafiğinin Silver Peak ile optimize edildiğini göstermekte.

Lacivert: WAN hattından geçen trafik miktarı

Açık mavi: LAN çıkışı

Yeşil: Sıkıştırma ve Tekilleştirme oranı

 

r3

 

Yukarıdaki grafikte ortalama 10 kat sıkıştırma yapılarak WAN hattında %90 optimizasyon sağlandı ve 28TeraByte’lık veri 3TB’ye düşürüldü “Aşağıdaki grafik”

 

r4

 

 

Sonuç: 100mbps yerine ~1Gbps throughput!  (~10x hızlanma)

Bu senaryo da RPO/RTO ve ROI değerlerini analiz edersek:

 • Silver Peak olmadan günde 1TB  (100 gün)
 • Silver Peak ile günde ortalama 10TB (10 gün)
 • ROI: Sadece 2,5 Ay da amorti! (Ortalama 5 kat hızlandırma baz alınarak)

r5

 

Neden Silver Peak?

Silver Peak VOXA (Açık Mimari Sanal Ağ Hızlandırma) mimarisi TÜM IP TRAFİĞİNİ AĞ KATMANINDA UYGULAMA BAĞIMSIZ BYTE SEVİYESİNDE OPTİMİZE EDER. Silver Peak’in benzersiz ve ileri teknoloji çözümü ile hiçbir trafiğinizi bypass etmeden TCP, UDP ve diğer TÜM IP TABANLI ÇALIŞAN UYGULAMALARINIZI OPTİMİZE EDEBİLİRSİNİZ.

 1. Sanal WAN Optimizasyon çözümlerinde lider: Silver Peak’in ileri teknoloji VOXA mimarisi size olağanüstü esneklik, performansı ve güvenliği 1gbps’ye kadar sanal olarak kullanmanıza olanak sağlar.
 1. Tüm Hypervisor’ları destekler:Silver Peak VMware, Hyper-V, Citrix, KVM, VMware Workstation, Virtualbox gibi birçok hypervisor katmanlarını destekler.
 1. Ağ Katmanında çalışır:Silver Peak Ağ Katmanında “Layer 3” çalışır ve geleneksel Wan Optimizasyon çözümlerinde kullanılan Application Based Proxy veya TCP Tünel mantığı ile çalışmaz. Bu neden den dolayı Flow “Connection” sayısı yüksektir “(Min 8.000 Maks 512.000)
 1. Ağ Bütünlüğü:MPLS gibi düşük bütçeli hatlarda oluşan paket bozulmasını ve paket kayıplarını %20 oranında onarır ve uçtan uca yüksek hat kalitesi sağlar. Replikasyonlar da daha yüksek verim ve paket bozukluğuna hassas ve gerçek zamanlı çalışan VDI, RDP gibi uygulamaların takılmadan verimli çalışmanızı sağlar.
 1. Uçtan uca IPSec Tünel:Silver Peak uçtan uca IPSec Tünel (AES-256 SHA-1) kurarak güvenli veri taşımanızı sağlar. Bu özellik sayesinde merkez ile şubeler arasında güvenli veri taşımanıza yardımcı olur, ayrıca Silver Peak size merkez ile Şubeler arasında IPSec çözümünü tek bir çözümde sağlar. Örn: 512K hatta karşılıklı 2 IPSec VPN ile bağlantı kursanız normal hızda %10 performans düşüşü olur, ancak bunu Silver Peak ile yaptığınızda 150 KATA KADAR DAHA HIZLI IPSEC ÇÖZÜMÜNE SAHİP OLABİLİRSİNİZ.
 1. Esnek ve Ölçeklenebilir olması:VOXA yazılımını herhangi bir sanal platforma kurup devreye alabilirsiniz, kapalı kutu olmadığında büyüdüğünüzde sadece lisans farkını ödeyip, donanım kaynağını arttırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca eski yatırımlarınızı korur ve yeniden yatırım yapmanızı gerektirmez.
 1. BYTE Seviyesinde optimizasyon:Silver Peak TCP, UDP ve DİĞER TÜM IP TRAFİĞİNİZİ BYTE düzeyinde tekilleştirir ve bunu tüm uygulamalar için tek bir yazılım/Cihaz da yapar.
 1. Yüksek Bağlantı sayısı (Flow/Connection) Silver Peak AĞ KATMANINDA çalıştığı için Proxy gibi çalışmaz, bu neden den dolayı Silver Peak en düşük 8.000 ve açıklanan en yüksek bağlantı sayısı ise 512.000, buda size İnternet dahi TÜM IP TRAFİĞİNİZİ HİÇ BİR UYGULAMAYI BAYPASS ETMEDEN OPTİMİZE ETMENİZİ SAĞLAR.
 1. QoS ve Traffic Shaping:Silver Peak gelişmiş Hizmet Kalitesi ve Bant Genişliği Yönetimi ile tek bir hat üzerinden ses, görüntü, rdp, sanal masaüstü, veri ve Replikasyon gibi birçok işleminize öncelik vererek diğer uygulamalarınızın performansı etkilenmeden verimli çalışmanızı sağlar.
 1. Yatırımlarınızı korur:Silver Peak Sanal WAN Optimizasyon çözümlerini dilediğiniz bir hypervisor’a kurun ve çalıştırın. SP Sanal olduğu için gümrük ve lojistik masrafı yoktur ayrıca cihaz olmadığından eskimez, bozulmaz ve belli bir süre sonra değişime gerek duymaz, Silver Peak de ayrıca bir üst modele geçmek için sadece lisans farkını ödeyerek geçiş yapabilirsiniz, buda hem geçmişte yaptığınız yatırımları hem de gelecekte yapacağınız yatırımları korur.

 

 1. Dynamic Path Control:Silver Peak birden fazla WAN Hattını destekleyerek belirlediğiniz kurallara göre her daim hassas uygulamalarınızı yüksek kaliteli hattan optimize ederek daha verimli kullanmanıza olanak sağlar. Böylece hem yedekli hem de belirlediğiniz hassas uygulamalarınızı her daim verimli kullanmanıza yardımcı olur.
 1. Anında çözüme kavuşun:Silver Peak yazılımını hemen download edin ve 20 dakika altında optimizasyona başlayın.

 

Silver Peak VRX fiyatlarını incelemeniz için:

http://marketplace.silver-peak.com/products/vrx-virtual-software.html#.U3SmJpiKAdU

 

r6

 

Esnek Fiyatlandırma:

 1. Satın alma:Silver Peak’i satın alabilir, bir üst modele geçmek için sadece iki ürün arasındaki farkı ödeyerek geçiş yapabilirsiniz, buda geçmişte ve gelecekte yapacağınız yatırımları korur.
 2. Kiralama:Silver Peak’i yıllık olarak kiralayabilir ve her hangi bir zaman bir üst modele sadece iki ürün arasındaki fiyat farkını ödeyerek geçiş yapabilirsiniz, kullanmadığınız süre satın alacağınız yeni sürüme aktarılır (yıllık Support ücreti kiralama bedellerine dâhildir)

20 Kata kadar hızlanmak için

 1. VRX yazılımını Hypervisor’a kurum (ESXi, Hyper-V vb.) 15 Dakika
 2. Replikasyon trafiğinizi Silver Peak’a yönlendirin “5 Dakika”
 3. Optimizasyon’a başlayın

 

r7

 

Diğer Makalelerim için: http://silver-peak.blogspot.com.tr/?view=sidebar