‘‘Silver Peak İle Kesintisizlik Esas’’

dsc01095WAN optimizasyon çözümü için Silver Peak’i tercih eden Evyapport, hat kapasitesinde yüzde 90’ların üstünde artış elde etti ve internet erişiminde tam performansa sahip oldu.

 

Evyap Holding’e ait bir liman işletmesi olan Evyapport 265 bin m2 alanda konteyner istiflemesi yapıyor. Kuruluşunun ilk yıllarında Evyap Holding’in hammaddesinin ticaretinin yapılması ile ilgili faaliyet gösteren işletme, ilerleyen yıllarda büyüdü ve farklı müşterilerle de çalışılmalar yapılmaya başlandı. Evyapport’un bir tanesi iskele olmak üzere iki adet rıhtımı bulunuyor. Yani, aynı anda 7 küçük gemi ya da 3 büyük ölçekli geminin yanaşmasına uygun bir kapasite söz konusu. Bu da 600 bin TEU’ya varan işlem hacmi kapasitesi ile Türkiye’nin dördüncü büyük limanını beraberinde getiriyor. Kesintisizlik esasıyla her limanda olduğu gibi 7/24 hizmet veren Evyapport, bu yönüyle birçok sektöre kıyasla çok daha dinamik bir yapıya sahip.

Tüm işlemlerde hız katlanarak arttı

Bu bilgileri paylaşan Evyapport Bilgi Sistemleri Müdürü Ahmet Söyletir, 2015 yılı başında Evyap Holding ile birlikte bir kolokasyon projesi gerçekleştirdiklerini, böylece tüm sunucuları farklı bir veri merkezinde konumlandırdıkları bilgisini verdi. Bu sürecin paralelinde, liman otomasyon yazılımının yenilenmesi odaklı bir proje de yürütülüyordu. Sunucuları farklı veri merkezine alınca, yani limandan uzaklaştırınca ve yazılımı devreye alınca, performans kapasitesinin gücünü etkin kılmak için bazı adımlar atıldı. Bu amaçla yapılan ‘hat kapasitesini artırma’ çalışmalarını farklı projelerle destekleme kararı ise Evyapport’u Silver Peak çözümü ile tanıştırdı. Süreci Ahmet Söyletir, şu sözlerle anlattı:

”Bir WAN optimizasyon çözümü ile ilerlememiz gerektiğine karar verdik. Farklı şirketlerle bu amaçla görüştük, ama mevcutta danışmanlığını aldığımız Telcoset sayesinde tanıştığımız Silver Peak ile yürüttüğümüz 1 aylık demo sürecinde hat kapasitesinin performansının yüzde 90’dan fazla arttığını deneyimleme şansımız oldu. Bu da kullandığımız liman otomasyonu yazılımından, tüm internet çıkışlarına kadar son kullanıcıların tüm işlemlerinin çok daha hızlı yapılabilmesini sağladı. Bunlar bizim için yatırım adına motive eden sonuçlar oldu. Ayrıca Vitel ile görüşmelerimiz sırasında sürekliliği kritik olan hizmetlerimizin, yani liman otomasyonu yazılımının performansının düşmemesi için neler yapabileceğimizi de sorguladık, bunun çözümünün de Silver Peak’te olduğunu gördük. WAN optimizasyonu konusunda tecrübemiz vardı, ama bu konuda kullandığımız diğer çözümlerle kıyasladığımızda, Silver Peak fiyat ve performans konusunda gerçekten ciddi farkları bize sundu.”

Fikir paylaşımı ve destek, faydayı beraberinde getirdi

Elde edilen kapsamlı fayda, Silver Peak çözümü ve Vitel-Telcoset işbirliği başlığında Evyapport’ta etkilerini göstermekte gecikmedi. Ahmet Söyletir, eklemeden geçmedi: “Aslında demoya başlamamızla birlikte canlı kullanıma da başladığımızı söyleyebiliriz. Hizmetlerimizi önem sırasına göre sınıflandırdık ve demo sürecinde Silver Peak üzerinden test etmeye başladık. Bu test sürecinde elde ettiğimiz verimlilik bizi memnun etti ve Temmuz 2015’te yedekli sistemlerimizi de satın alarak, canlı kullanıma başladık.” 

Avantajlı çözüm ve karşılıklı güven, Evyapport’ta bundan sonraki uygun projelerde de işbirliği beklentisini beraberinde getiriyor. “Hiçbir zaman ‘ürünü sattık, iş bitti’ mantığı ile yaklaşmadılar, tersine, ‘daha fazla ne yapabiliriz’i birlikte ortaya çıkartmaya çalıştık” yorumunu yapan Ahmet Söyletir, Silver Peak’in birden fazla lokasyonda çalışan firmalar için önerebileceği, ciddi performans sağlayan, maliyetleri düşüren bir çözüm olduğunun da altını çizdi. Gerek kurulumlarla gerek süreç boyunca fikir paylaşımı ve destek süreci ile Evyapport birçok başlıkta faydaya sahip oldu.

Performans artışı yüzde 90’ları aştı

Yatırımla elde edilen faydaları Evyapport Bilgi Sistemleri Donanım ve Altyapı Yöneticisi Özgür Can, şu sözlerle anlattı:

“Demo sürecinin ardından Temmuz 2015’te canlı sistemi devreye alınca, bizim için iş sürekliliğinde temel oluşturan tüm servislerimizi Silver Peak üzerinden geçirmeye, liman otomasyon sistemi, internet hizmeti gibi tüm hizmetlerimizi Silver Peak yapısı üzerinden kullanmaya başladık. Demo sürecinde bize fayda sağladığını düşündüğümüz birçok unsurun, canlı kullanıma geçtikten sonra ciddi bir performans artışı ile bize birçok başlıkta fayda sağladığını, yüzde 90’ların üzerinde per-formans artışını bilfiil deneyimledik. Örneğin ‘kritik hizmet’ seviyesindeki çalışmalarımızdan olan internet hizmetinde çıkışlarımızı veri merkezinden sağlıyoruz ve gördük ki, Silver Peak, rakip çözümlere kıyasla 30-40 kat fazla bağlantı sayısı sağlıyor. Bu da internet hizmetimizin yüzde 90’ların üstünde performans artışı sağladığını gösterdi. Bu arada, WAN optimizasyonu devreye alırken sadece hat maliyetini de düşünmemek gerek. Bunun yanında, son kullanıcılara sağladığı performans artışı gibi kriterleri de hesaba katarak, gerçek anlamda bir ROI hesaplaması yaptığınızda, fayda/maliyet açısından yüksek seviyelere ulaştığımızı görebiliyoruz.” 

2003 yılında kurulan Telcoset, bulunduğumuz coğrafyada sistem entegrasyon çözümleri sunan bir bilişim teknolojileri firmasıdır. Telcoset’in misyonu “Etik ve insan odaklı yönetim kültürü ile hareket ederek, yenilikçi, güncel, kanıtlanmış çözümler ve geliştireceğimiz özgün ürünlerle, müşterilerimizin bilişim teknolojilerini en verimli şekilde kullanmalarını sağlamak”tır. Bu misyona sahip olan tüm çalışanlarımız ile, organizasyon şemamızın en tepesinde bulunan müşterilerimizin, bilişim teknolojileri en verimli şekilde kullanmaları için gerekli çözümleri sunmaktayız. Sunduğumuz çözümler sayesinde müşterilerimiz, BT altyapılarını en verimli şekilde kullanarak,  kendi sektörlerinde rekabet ve maliyet avantajı yakalamaktadır.

Evyapport’un, BT altyapısını en verimli şekilde kullanmasını sağlamak ve maksimum performans elde edebilmesi için, Silver Peak ile bir çözüm oluşturulmuştur. Bu gerçekleştirilen başarılı proje sayesinde Evyapport, kurumsal geniş alan ağı (WAN) alt yapısında bulunan telekom hatlarını maksimum verimle kullanmaya başlamış ve ciddi bir ek işletim maliyetinden kurtulmuştur. Bu projede bulunan tüm paydaşlar olan Evyapport, Telcoset, Vitel ve Silver Peak’den teknik ekiplerin tam bir uyum için çalışmış olması, projenin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamış, Evyapport’a ise işletim maliyetlerini düşürerek kendi sektöründe rekabet avantajı sağlamıştır.

Bilgi Sistemleri Müdürü: Ahmet SÖYLETİR

Teknoloji Çözümleri Direktörü: Serdar BALIK

Telcoset İleri Teknoloji Stratejik İş Geliştirme Danışmanlık A.Ş.

coverimage20160628113430

yeni_logo