Silver Peak ile 98 Kata Kadar daha Hızlı IPSec

r1-silver-peak-logo

 

Uzak mesafeler artık çok güvenli ve 98 kata kadar daha hızlı!!!

 

Merkez ile Şubeli yapılardaki iletişim de 2 konu çok önemlidir

 1. Hızlı WAN Hattı
 2. Güvenlik

Silver Peak Merkez ile Şubeler arasında Hız, Güvenlik ve daha fazlasını size tek bir çözümde sağlar. Bu konuyu geleneksel VPN yapıları ve Silver Peak’in getirdiği yenilikler ile detaylı olarak inceleyelim.

Geleneksel IPsec Site to Site VPN Yapıları.

Birçok firma, banka vb. kuruluşlar merkez ile şube arasında güvenli iletişim kurabilmesi için IPsec vpn’i tercih ediyor, IPsec vpn için kuruluşlar VPN cihazları, firewall veya özel yazılımlar ile IPsec kurabilirler. Buda IPsec için özel bir yapılandırma ve maliyet oluşturmakta, ayrıca IPsec doğası gereği %10 kadar yavaşlığa neden olur. Bunu 512K hattı olan bir şube için düşünürsek çok verimli olacağını söyleyemeyiz.

Kısaca geleneksel IPsec yapılarının dezavantajlarını özetlersek.

 1. IPsec kurmak için özel cihaz veya yazılım gerektirir buda maliyetli bir çözümdür, ayrıca yıllık bakım maliyetleri vardır.
 2. Yapılandırma ve yönetimi için yüksek network bilgisi gerektirir ve karmaşıktır.
 3. IPsec genellikle Firewall veya VPN cihazları ile yapılandırıldığı için performansı sınırlıdır.
 4. Kapalı kutu olduklarından esnek ve ölçeklenebilir değiller, örneğin basit bir sanallaştırma platformuna kurulamaz.
 5. Tek amaçlıdır.
 6. IPsec doğası gereği hattın performansını %10’a kadar düşürür.
 7. Yatırımlarınızı korumaz.

 

Silver Peak ile IPsec Avantajları

Silver Peak ileri teknoloji WAN Optimizasyon çözümüdür, SP geliştirdiği ve patentlerini aldığı 3 teknoloji ile WAN hattınızı hızlandırır, gerçek zamanlı olarak hattın kalitesini AĞ KATMANI düzeyinde arttırır ayrıca tekrarlanan verileri yeniden göndermez ve WAN hatlarınızı %95’e kadar daha verimli kullanmanızı sağlar. Silver Peak tünel modeli ile çalıştığı için merkez ile şubeler arasında GRE, UDP ve IPsec olarak tünel kurarak çalışır.

Silver Peak üst düzey kurumsal sınıfı IPsec özelliklerini desteklediği için Merkez ile Şubeler arasında IPsec tünel kurarak hem VPN hem de 98 kata kadar daha fazla hız sağlar, böylece bir cihaz ile hem VPN hem de WAN Optimizasyon çözümünü sağlar.

Silver Peak ile IPsec Avantajları

 

 1. Tek bir çözüm ile hem IPsec VPN hem de WAN Optimizasyon çözümü (98 kata kadar daha hızlı Site to Site IPsec bağlantısı) “AES-256 SHA-1”

 

res-2

 

 1. Yapılandırması çok kolay ve basit ağ bilgisi ile dakikalar içinde kurup yapılandırabilirsiniz.
 1. IPsec performansı ile ilgili sınırlama yok, sadece Silver Peak’in çalıştığı sanal sunucu kaynağı önemlidir. Örneğin merkez ile şube arasındaki hattınızı 10mbps den 50mbps ye güncellediyseniz Silver Peak sanal sunucu da işlemci kaynağını arttırmanız yeterli olacaktır.
 1. Silver Peak yazılımını her hangi bir sanal platforma kurup dakikalar içinde devreye alabilirsiniz, örneğin başka şehir veya ülkelerde Silver Peak yazılımını indirip hem IPsec hem de WAN Optimizasyon çözümünü bir tek çözümde sağlayabilirsiniz (Not: 20mbps’ye kadar WAN hattı olan şubelerde Silver Peak’i basit bir Intel NUC cihazı üzerinde kurabilirsiniz, piyasa değeri ortalama 600$ olan Intel NUC i5 işlemcili, 8GB Ram ve 128GB SSD (1TB’ye kadar) bir PC ancak üzerinde ESX kurup Silver Peak yazılımını kolayca kurup yapılandırabilirsiniz, cihazın ortalama ömrü ise 7,5 senedir.

res-3

 

 1. Silver Peak yazılımı IPsec ve WAN Optimizasyon dışında gelişmiş Qos (Hizmet kalitesi) ve Traffic Shaping (Bant genişliği ve kontrol yönetimi) sağlar. Buda tek bir WAN hattı üzerinden disaster recovery (felaket kurtarma), gerçek zamanlı çalışan uygulamalar “RDP, SES, Video vb.” ve diğer uygulamalarınızın kusursuz ve verimli çalışmasını sağlar.
 1. Silver Peak’i şubelerde çalışan basit bir sanal platforma kurup devreye alabilirsiniz, buda sizin maliyetlerinizi korur ayrıca TÜMLEŞİK ÇÖZÜM sağlar. Not: genellikle çok şubeli finans kuruluşları, hastaneler vb. kuruluşların şubelerinde en az bir adet altyapı sunucusu vardır ki bu durumda eğer host sunucu da sanallaştırma platformu var ise dakikalar içinde bu sistemi devreye alabilirsiniz. (Silver Peak tüm sanallaştırma platformunu destekler “VMware, Hyper-V, Citrix, Red Hat KVM ve Virtual Box vb.”)
 1. Silver Peak geleneksel IPsec yapılarda oluşan %10 performans kaybı yerine tam tersi 98 kata kadar daha fazla verim sağlar. Silver Peak ayrıca gerçek zamanlı olarak AĞ KATMANI SEVİYESİNDE hat kalitesini %20’ye kadar arttırır ve TÜM IP TRAFIĞINI optimize eder.
 1. Günümüzde hatta basit bir PC üzerinde Sanallaştırma katmanına sahipseniz birçok şeye sahipsiniz demektir, sanallaştırma size esneklik, ölçeklenebilirlik, yatırımlarınızı korumak gibi birçok konuda avantaj sağlar. Örneğin geleneksel IPsec VPN için bir cihaz almanız gerekir, cihazın ortalama maliyeti 2mbps hat için destek ve yapılandırma maliyeti ile beraber ortalama 1.500$ ki bu sadece 2mbps hat için geçerli, bunu dışında VPN cihazı bir donanım olduğu için taşıma, bozulma, garanti gibi maliyetleri vardır. SP sanal olduğu için dünyanın herhangi bir ucunda dakikalar içinde kurup yapılandırabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: silver-peak@vitel.com.tr